DĚTSKÉ BOTIČKY – rozhovor s majitelkou naBOSo

Mám to štěstí, že jednou z mých velmi blízkých kamarádek je i majitelka obchodu naBOSo v pražských Dejvicích Andrea Kůstková. V její prodejně najdete nejširší výběr bosých bot v České republice na jednom místě. Ale protože je teď situace složitá, rozhodly jsme se usnadnit vám výběr botiček online tím, že jsem pro vás natočila jarní novinky a naBOSo mi pro vás poskytlo slevu a službu navíc. Vše se dočtete na konci rozhovoru, který je složen z otázek, které jste prostřednictvím instagramu kladli mé kamarádce Andrejce vy.

Andrea Kůstková – majitelka naBOSo.

Andi, jako první se asi nabízí otázka, jak jsi se dostala k „barefoot“?

Na stáži v Kanadě jsem začala víc sportovat, nejdřív jsem chodila a pak jsem začala běhat. Strašně mě ale začaly bolet kolena a kyčle. Když jsem se vrátila do Prahy byl tu jen jeden obchod s bosýma botama – postupně jsem tam vyměnila celý svůj botník a moje potíže ustaly. Při návštěvě Kambodži, kde jsem běhala bosá, jsem si uvědomila jak pevně stojím nohama na zemi, kam směřuju, kam putuju, cítila jsem své spojení s přírodou, zdravím a celkově se svou přirozeností. To všechno mě vedlo k tomu, že jsme v roce 2014 založili s.r.o. a začali dovážet bosé boty z celého světa a stali jsme se tak prvním otevřeným multibrandem. V květnu 2015 pak vzniklo Naboso v Dejvicích, ke kterému se přidal obchod v Berouně a teď nově také ve Zlíně.

Je jen jedna dokonalá cesta a ta vždy před vámi.

Asi nejčastější dotaz se týkal toho, kdy koupit dítěti první botičky?

Pokud je první botičkou myšlená opravdu bota s pevnou podrážkou, mělo by dítě už opravdu chodit a tím myslím samovolně se pohybovat, ne stavění se nebo chůze kolem nábytku. Pokud samovolně chodí 1-3 měsíce, pak je načase koupit botičky. Předtím se dají nosit ,,boty“ jako jsou capáčky, leguanito nebo Froddo Prewalkers, které jsou úžasně flexibilní a chodidlo nijak neomezují.

Andi, jak tohle vysvětlit babičkám? Já jsem byla pod neustálou palbou otázek, kdy už konečně tomu chudáčkovi koupíme boty 😀

Asi bych se snažila vysvětlit jim to tak, že se nerodíme v botech a je pro nás přirozené být naboso. Být naboso podporuje stabilitu, flexibilitu i postavení těla. K botám přecházíme, až když se nožka dostatečně posílí. Opravdu si myslím, že takové ty pevné a neflexibilní boty jsou pro začínající chodce totéž jako sádry na nohou.

Boty Bobux mě okouzlily svým moderním designem.

Kdy koupit první boty už víme, ale teď nám prozraď, čím se máme při jejich výběru řídit. Které boty jsou na začátek vhodné? Dá se to nějak zobecnit?

Pro začínající chodce obecně doporučujeme co nejflexibilnější boty. Takže by měly být z ohebné tenké kůže, měly by mít co nejnižší podrážku, měly by být dostatečně široké a ohebné do všech stran tak, aby simulovaly bosou nohu. Dítě potřebuje cítit, po čem jde a tomu přizpůsobit své pohyby. Malé děti také velmi často střídají různé pohyby jako je sed, dřep, plazení, stoj apod. a v tom by je boty neměly vůbec omezovat. Já osobně plánuju začít s capáčky, které mají drsnější kůži zespodu a jsou tedy vhodné na externí užití. Po 1-3 měsících bych přešla na botičky prewalkers (např. Froddo, Bungard, Bobux). Také záleží na ročním období, kdy začíná dítě chodit: v létě může být klidně bosky nebo v capáčcích a pro ostatní roční období jsou vhodné výše zmíněné prewalkers. Kromě délky a šířky boty je dobré se při výběru zaměřit také na materiál a možnost impregnace.

To můžu potvrdit. Já jsem měla štěstí, že Samík začínal chodit v létě, takže doma i venku mohl být celé léto bos a první boty jsme mu tedy kupovali až když už skutečně chodil. Sárinka začínala chodit koncem léta a tak měla právě Froddo prewalkers.

Boty značky Froddo nosila Sárinka jako první a prochodila v nich i celou tuto zimu. Jarní kolekce je velmi povedená.

S výběrem souvisí i další otázka a to je, jak zjistíme správnou velikost bot? A jak poznám, že boty dítěti dobře padnou?

Pro tyto účely jsme natočili instruktážní video. Vše je tam prakticky popsané i ukázané. Ideální je, pokud je stélka v botách vyndavací, pak ji vyndejte a postavte na ni dítě. Stejným způsobem můžete kontrolovat, zda už nejsou dítěti boty malé. Buďte v kontrolování velikosti důslední, bylo totiž zjištěno, že 80 % dětí ve školách nosí malé boty.

Za sebe musím říct, že porovnání se stélkou je úžasné (můžete vidět i na mém videu), protože tam kromě správné délky zjistím, zda není bota pro mé dítě příliš úzká.

Sandálky Magical shoes nosila Sárinka na kroužky a v létě i ven – k šatičkám vypadají krásně. A tyto boty na běhání určitě vezmu Samíkovi v létě.

Andi a jak je to s tím nadměrkem?

Velice záleží na tom, jestli se jedná o první boty, boty pro dítě či dospělého, kterému už noha neroste. Prvochodec by měl mít botičky takové, aby ve špičce byl prostor a zároveň v ní dokázal chodit (v obecných poučkách se udává 12 mm, ale to bývá až moc). U dítěte, kterému roste noha, bych se držela nadměrku mezi 10 – 15 mm (i tady ale záleží, zda v nich dítě dokáže chodit bez omezení). U dospělého platí pravidlo, že by bota měla být větší než chodidlo (kolem 0,5 cm), ale ten primární důvod je, aby se v žádném případě chodidlo nedotýkalo špičky boty. Zapomínat by se nemělo i na dostatečnou šířku, což je velice individuální, ale doporučuje se nadměrek 1,2 cm (6 mm pro pohyb chodidla při chůzi a 6 mm prostor pro růst nohy). Úzká bota deformuje nohu i prsty a může způsobit vbočené palce, malíčky nebo prstíky přes sebe (to je způsobeno tím, že noha nemá prostor). Vždy je nutné se řídit tím, jak nadměrek zvládá konkrétní dítě – pokud zakopává, je bota pravděpodobně moc velká (mezi chůzí dítěte bez bot a s nimi by neměl být vidět rozdíl). Stejně tak u dětí vtáčejících špičky nebo s jinou vadou není vhodné volit příliš velký nadměrek. Je tedy nutné vždy zohlednit tvar boty i nohy.

Značku Filli nosil celou zimu Samík a tuto značku jsem zvolila pro obě děti i na toto jaro.

Co si budeme povídat Andi, dětské boty nejsou zrovna levnou záležitostí. Jak se díváš na nošení bot po sourozenci nebo z druhé ruky?

U barefoot bot není co obnosit, jelikož bota je rovná a nemá tlumení. Takže barefoot boty se často prodávají dále, schovávají se pro sourozence. Pořizovací cena je sice vyšší, ale dobře se pak prodávají (doporučuju skupinu na fb „barefoot nejen pro děti“ nebo www.barefootbazar.cz). U klasické boty se může prošlápnout podrážka nebo se bota přizpůsobí noze, a proto není vhodné, aby takové boty nosil někdo další.

Slovenská značka Protetika mě mile překvapila designem. Vhodné jsou pro širší nožičky.

Andi, jak poznám, že má moje dítě úzkou/širokou nohu, vysoký nárt? A můžeš nám dát tipy na značky pro tato různá specifika nohou?

Tyto pojmy jsou velice relativní a byť existují různé tabulky, nerada se jimi řídím. Něco lze poznat i okometricky (ploutvička x štíhlá nožička), ale ideální je porovnat rozměry nohou s rozměry konkrétního modelu boty. U vyššího nártu se lze řídit tím, že pokud je obvod nártu (od středu paty na vnější straně, přes nárt, ke středu paty na vnitřní straně) srovnatelný s délkou chodidla, půjde o normální nárt. Pokud naměříte obvod větší než je délka chodidla, je  nárt vyšší (Já to u Sárinky poznala tak, že má opravdu problém se do spousty botiček vůbec dostat právě přes nárt). Moje doporučení:

 • úzká noha: Filli, Bobux, Froddo (užší řada)
 • široká noha a vysoký nárt: Protetika, Froddo, Sole Runner, Beda
 • baculatá noha: boty, které jdou pořádně roztáhnout (Freycco, ponožkoboty Leguanito)
Značka Protetika vyrábí bačkůrky podobné těm, které jsme jako děti nosívali my.

Co když dítě vtáčí nožičky nebo má valgózní kotníky? Jsou i pro takové nohy vhodné barefoot boty?

Dětská noha a chůze se vyvíjí až do dospělosti a i v dospělosti je noha pseudoplastická. Viděla jsem vyléčené vbočené palce cvičením a nošením dostatečně širokých bot. Vtáčení nožiček může souviset s koleny, kyčlemi nebo středem těla, které není dostatečně posíleno. V tomto případě bych se poradila s fyzioterapeutem, aby mi ukázal vhodné cviky (doporučuji online kurz pro děti Vlaďky Botlíkové). Co se týče vbočených kotníčků, existuje jen mizivé procento případů, kdy je to skutečně způsobeno vadou nohy. Zde hraje roli i postavení pánve, kyčelních kloubů a s tím související svalová dysbalance v oblasti trupu. Zpravidla nacházíme oslabení jak přímých, tak zejména šikmých břišních svalových řetězců – fyzioterapeut vám řekne, kde přesně se problém vyskytuje a opět poradí vhodné cviky (za sebe mohu doporučit Mgr. Lucii Alblovou).

Takže se dá říct, že barefoot boty jsou vhodné pro všechny nebo existuje nějaká výjimka?

Jediná známá anamnéza je silná cukrovka. Cukrovkáři mají velice citlivou kůži na poranění a v barefoot botech by jim hrozily podlitiny a úrazy (např. při zakopnutí). Pro ně je určena speciální obuv se zvýšenou ochranou.

Značka Nanga mě naprosto okouzlila, Samíkovi je pak určitě koupím až půjde do školky. Sárince se sice moc líbí, ale hůř se mi s její baculatou nožičkou nazouvají.

Andi, jsou nějaké boty, které bys své dceři Viki nikdy nekoupila?

Úzké, malé boty, které mají pevnou a zvýšenou patu. Trošku se bojím až přijde čas podpatků – nejsem ale extrémista, takže na speciální příležitosti proč ne, já si je jednou za půl roku také nazuji, ale trpím a hned jak to jde, tak se vyzouvám.

Zmínila jsi podpatky – proč myslíš, že je my ženy tak často vyhledáváme a v čem nám škodí?

Souvisí to s naším sebevědomím, v podpatcích se cítíme lépe, protože nám prodlužují nohy, jsme opticky štíhlejší, působíme ženštěji. Ale sebevědomí není přece jen o vzhledu, je to i o naší vnitřní spokojenosti a o tom, co vyzařujeme – takže za mě pohodlné boty a úsměv na rtu. A co se té škodlivosti týče, tak jakákoliv silnější podrážka způsobí vychýlení celého těla z osy a zkracují se také lýtkové svaly.

Samík v zimních botech Filii, které vydržely všechny kaluže světa.

Andi, vždycky když natáčím instastories z domova, tak se mě spousta maminek ptá, proč děti nenosí bačkůrky nebo alespoň ponožky. My máme ale doma celkem teplo a i já chodím bosky, takže nevidím důvod, proč bych dětem měla bačkory dávat. Pravdou ale je, že bydlíme v bytě, v domě je to možná jiné. Jaký máš názor na domácí obuv ty?

Pokud máte doma teplo, určitě naboso – je to nejpřirozenější a nejlepší. Pokud ne, doporučuji Leguanito ponožky – jdou vyprat, dýchají a nekloužou nebo capáčky, případně ponožky s protiskluzem. Co se týče ponožek, tak vybírejte nejlépe ty z přírodních materiálů: bavlna nebo na zimu merino. Ponožka by nikdy neměla být upnutá, aby nohu nesvírala.

Sandálky Magical shoes určitě jednou vezmu Sárince do školky. Teď je nosí na kroužky a v létě ven.

Spousta lidí se obává, že barefoot obuv není vhodná do města. Co bys jim řekla?

Co se dětí týče, tak pokud jsou na barefoot zvyklé, neměl by pro ně být tvrdý povrch problém. Děti nedělají vědomě věci, které by je bolely a dokáží přirozeně nastavit tělo a chůzi, tak jak je to správné. A naopak na měkkém povrchu „makají“ svaly, šlachy a vazy mnohem víc než na tvrdém povrchu, protože se musí vyrovnat s nestabilním povrchem. Zkuste si zaběhat na asfaltu a na pláži – co pro vás bude jednodušší? U dospělých doporučujeme postupné zavádění barefoot obuvi, protože každé tělo je jiné. Já osobně jsem asi půl roku cítila větší bolest lýtkových svalů, což bylo způsobeno tím, že se víc posilovaly. U barefoot je důležité nedošlapovat na patu (nedupat) a nedělat dlouhé kroky, ale spíš menší krůčky s vyšší kadencí a došlapovat na celé chodidlo. Odrážet se přes palec, protože ten údajně nese 50 % váhy těla. Chodit vědomě, pozorovat povrch, cítit ho.

Kožené Vivobarefoot nosil Samík na podzim.

Andi, já jsem natočila jarní boty, které jsi nám na zkoušku poslala a ty jsi mi pro mé sledující poskytla slevový kód do vašeho e-shopu wwww.naboso.cz za což ti děkuji a chci se zeptat, jak mají maminky při výběru přes e-shop postupovat a jak je to s případným vrácením?

Maminky mohou dětem (nebo i sobě, pokud shání boty pro sebe) změřit nohu dle našeho návodného videa a poté si vybrat boty, které by se jim líbily a porovnat jejich rozměry (jsou uvedené v popisku produktu) s rozměry změřené nohy. Nezapomeňte přičíst nadměrek (viz výše). Pokud si nevíte rady a raději byste si nechali poradit, pošlete nám délku a šířku chodidla na email objednavky@naboso.cz spolu s preferencí typu obuvi (např. papuče, celoročky, tenisky, sandálky apod.) a my vám rádi poradíme. Spolu s rozměry můžete poslat i fotku nohy, díky které můžeme poznat např. vysoký nárt či širší nožičku. Na vrácení zboží je lhůta 14 dní.

Sárinka v zimních botách Froddo – určitě je zvolíme i příští zimu.

Já moc děkuji Andičce za poskytnutý rozhovor a vy tedy nezapomeňte, že s kódem SCHOOLJARO máte do konce dubna do naBOSo 10% slevu. A zde přikládám zmiňované video s jarními novinkami.

Video s jarními novinkami, které uvidíte i na dětech.

5 309 komentářů u “DĚTSKÉ BOTIČKY – rozhovor s majitelkou naBOSo

 1. Pingback: doctor7online.com
 2. Pingback: generic ventolin
 3. Pingback: naltrexone cost
 4. Pingback: tylenol otc
 5. Pingback: uk viagra
 6. hello!,I love your writing very a lot! percentage we keep up a correspondence more approximately your
  post on AOL? I need an expert on this area to solve my problem.

  Maybe that’s you! Taking a look ahead to look you.

  P.S. If you have a minute, would love your feedback on my new website
  re-design. You can find it by searching for «royal cbd» — no sweat if you can’t.

  Keep up the good work!

 7. Hi there! I know this is kinda off topic however I’d figured I’d ask.
  Would you be interested in trading links or maybe guest authoring a blog post or vice-versa?
  My website goes over a lot of the same subjects as yours and I think we
  could greatly benefit from each other. If you are interested feel free to send me an email.
  I look forward to hearing from you! Wonderful blog by the
  way!

 8. naturally like your web site however you have to check the spelling on several
  of your posts. Many of them are rife with spelling problems and I in finding it very bothersome to inform the truth nevertheless I will definitely come again again.

 9. Hi there i am kavin, its my first time to commenting
  anywhere, when i read this paragraph i thought i could
  also make comment due to this sensible paragraph.

 10. Heya this is kind of of off topic but I was wanting to know if blogs use WYSIWYG editors or if you have to manually code with HTML.

  I’m starting a blog soon but have no coding know-how so I
  wanted to get advice from someone with experience. Any help would be greatly appreciated!

 11. Thank you for the good writeup. It in fact was a amusement account it.
  Look advanced to more added agreeable from you! By the way, how could we communicate?

 12. Good day! I simply would like to give you a huge
  thumbs up for your excellent info you have got
  right here on this post. I will be coming back to
  your site for more soon.

 13. I do consider all the ideas you have offered on your post.

  They are very convincing and will certainly
  work. Nonetheless, the posts are very short for novices.

  Could you please lengthen them a bit from next time? Thanks for the post.

 14. Excellent web site you have got here.. It’s difficult to find
  excellent writing like yours nowadays. I seriously appreciate
  individuals like you! Take care!!

 15. Excellent beat ! I wish to apprentice whilst you amend
  your web site, how could i subscribe for a blog website?
  The account helped me a appropriate deal. I have been tiny bit acquainted of
  this your broadcast provided shiny clear idea

 16. I think this is among the most significant
  information for me. And i am glad reading your article.
  But should remark on few general things, The web site style
  is ideal, the articles is really nice : D. Good job, cheers

 17. hello there and thank you for your info – I’ve definitely picked up anything new from right here.
  I did however expertise some technical points using
  this site, since I experienced to reload the site a lot of times
  previous to I could get it to load properly. I had been wondering if your web hosting is OK?
  Not that I am complaining, but sluggish loading
  instances times will sometimes affect your placement in google and can damage your high quality score if ads and marketing with Adwords.
  Anyway I’m adding this RSS to my email and could look out for a lot more of your respective exciting
  content. Make sure you update this again very soon.

 18. I’ve been exploring for a little bit for any high-quality articles
  or weblog posts in this kind of area . Exploring in Yahoo
  I finally stumbled upon this web site. Reading this info So i’m satisfied to show that I’ve a very good uncanny feeling I found out exactly what I needed.
  I so much without a doubt will make certain to don?t forget this website and provides it a glance regularly.

 19. I am really enjoying the theme/design of your website.
  Do you ever run into any internet browser compatibility problems?
  A number of my blog readers have complained about
  my blog not operating correctly in Explorer but looks great in Safari.

  Do you have any ideas to help fix this problem?

 20. Fantastic goods from you, man. I have understand your stuff previous
  to and you’re just extremely excellent. I actually like what you have acquired here, certainly like what you are saying and the way in which you say it.
  You make it entertaining and you still care for to keep
  it sensible. I can’t wait to read much more from you.
  This is really a wonderful web site.

 21. Pingback: buy cialis 20mg
 22. Аренда авто в Крыму, Симферополе от
  автопроката ПАРК82 это низкие
  цены от 700 рублей в сутки. Болшой выбор автомобилей зарубежных марок с кондиционером, в отличном состоянии.
  Чтобы забронировать авто, заполните
  форму на сайте paгк82.ru или позвоните по телефонам +7978554441 +79785544442 +79785544443 https://park82.ru/%D0%B1%D1%8E%D0%B4%D0%B6%D0%B5%D1%82%D0%BD%D1%8B%D0%B9-%D0%B2%D0%B0%D1%80%D0%B8%D0%B0%D0%BD%D1%82-%D0%BE%D1%82%D0%B4%D1%8B%D1%85%D0%B0-%D0%B2-%D0%BA%D1%80%D1%8B%D0%BC%D1%83/

 23. резиновые петли для тренировок купить
  украина
  naili фитнес резинки
  резинки фитнес купить
  рейтинг резинок для фитнеса
  стреч резинки фитнес украина
  купить фитнес резинки в розетке

  Feeel free tߋ surf tⲟ mу homepaցe; фитнессрезинки

 24. Hi! This is kind of off topic but I need some advice from an established blog.
  Is it hard to set up your own blog? I’m not very techincal but I can figure things out pretty
  fast. I’m thinking about setting up my own but I’m not sure where to
  begin. Do you have any tips or suggestions?

  Many thanks

 25. After I originally left a comment I appear to have clicked the
  -Notify me when new comments are added- checkbox and now whenever a comment is added I recieve four emails
  with the same comment. There has to be a way
  you are able to remove me from that service? Thanks! adreamoftrains website hosting companies

 26. Excellent blog! Do you have any hints for aspiring writers?
  I’m hoping to start my own site soon but I’m a little lost on everything.
  Would you advise starting with a free platform like WordPress or go for a paid
  option? There are so many options out there that I’m
  totally overwhelmed .. Any recommendations? Bless you!

 27. Hey! I know this is kind of off topic but I was wondering if
  you knew where I could get a captcha plugin for my comment form?
  I’m using the same blog platform as yours and I’m having difficulty finding one?
  Thanks a lot!

 28. Hey there would you mind letting me know which hosting company you’re working with?
  I’ve loaded your blog in 3 different web browsers and I
  must say this blog loads a lot faster then most. Can you suggest
  a good web hosting provider at a fair price? Thanks a
  lot, I appreciate it!

 29. hi!,I like your writing so so much! percentage we keep in touch extra approximately your post on AOL?
  I need a specialist on this area to unravel my problem. Maybe
  that’s you! Taking a look ahead to see you.

 30. Just want to say your article is as amazing.
  The clearness in your post is simply cool and i could assume you are an expert on this subject.
  Well with your permission allow me to grab your feed to keep
  updated with forthcoming post. Thanks a million and please keep up the enjoyable work.

 31. I’ve been browsing online more than 3 hours today,
  but I never discovered any interesting article like yours.
  It is beautiful worth enough for me. In my opinion, if all web owners and bloggers made good
  content material as you probably did, the net will be
  a lot more useful than ever before.

 32. Howdy! I know this is somewhat off-topic but I had to
  ask. Does managing a well-established website such as yours require a lot of work?
  I’m brand new to running a blog however I do write
  in my diary everyday. I’d like to start a blog so I can share my own experience and thoughts online.
  Please let me know if you have any ideas or tips for new aspiring blog owners.

  Thankyou!

 33. Good post. I learn something totally new and challenging on websites I stumbleupon everyday.
  It will always be interesting to read articles from other authors and practice something from their websites.

 34. When I originally commented I clicked the „Notify me when new comments are added“ checkbox
  and now each time a comment is added I get four emails with the same comment.
  Is there any way you can remove people from that service?
  Appreciate it!

 35. I really love your blog.. Pleasant colors & theme.
  Did you make this amazing site yourself? Please reply back as
  I’m looking to create my very own blog and
  want to find out where you got this from or just what the theme is
  named. Thank you!

 36. I’m excited to find this great site. I want to to thank
  you for your time due to this wonderful read!! I definitely really liked every part of
  it and I have you bookmarked to check out new information in your site.

 37. Howdy, i read your blog occasionally and i own a
  similar one and i was just wondering if you get a lot of
  spam comments? If so how do you prevent it, any plugin or anything you can suggest?
  I get so much lately it’s driving me mad so any support is very much appreciated.

 38. Thank you, I have just been looking for information approximately this subject for ages and yours is the best I
  have came upon till now. But, what in regards to the conclusion? Are you certain about the supply?

 39. Good day! Do you know if they make any plugins to
  help with SEO? I’m trying to get my blog to rank for some targeted keywords but I’m
  not seeing very good gains. If you know of any please share.
  Many thanks!

 40. Fantastic beat ! I wish to apprentice while you amend your site, how can i subscribe
  for a blog site? The account aided me a acceptable deal.
  I had been tiny bit acquainted of this your broadcast offered bright clear idea

 41. It’s a pity you don’t have a donate button! I’d certainly donate to this fantastic
  blog! I suppose for now i’ll settle for bookmarking and
  adding your RSS feed to my Google account. I look forward to brand new updates and will share
  this site with my Facebook group. Talk soon!

 42. I am really loving the theme/design of your website.
  Do you ever run into any browser compatibility
  problems? A couple of my blog readers have complained about my blog
  not operating correctly in Explorer but looks great
  in Safari. Do you have any solutions to help fix this issue?

 43. Good day! I could have sworn I’ve been to this blog before but after going through some of the posts I realized it’s new to me.
  Regardless, I’m definitely pleased I found it and I’ll be bookmarking it
  and checking back regularly!

 44. I’m really inspired together with your writing abilities
  as smartly as with the format to your weblog. Is that this
  a paid subject matter or did you modify it yourself?
  Anyway keep up the excellent quality writing, it is
  uncommon to see a great blog like this one nowadays..

 45. Hello there! I could have sworn I’ve visited this web
  site before but after looking at a few of the articles I realized it’s new to me.

  Anyways, I’m certainly pleased I discovered it and I’ll
  be book-marking it and checking back regularly!

 46. Pretty nice post. I just stumbled upon your weblog and
  wanted to mention that I have really loved browsing your blog posts.

  In any case I will be subscribing for your feed and I’m hoping you write once more very soon!

 47. Do you have a spam issue on this blog; I also am a blogger,
  and I was curious about your situation; many of us have created some nice practices and we are looking to
  swap solutions with other folks, why not shoot me an email if interested.

 48. Pingback: cialis coupons
 49. Pingback: viagra buy
 50. Pingback: Cialis 20mg pills
 51. Pingback: propecia 1mg cheap
 52. Pingback: online viagra
 53. Pingback: viagra pills
 54. I know this if off topic but I’m looking into starting my own weblog and was curious what all is needed to
  get setup? I’m assuming having a blog like yours would cost a pretty
  penny? I’m not very internet savvy so I’m not 100% certain. Any tips or
  advice would be greatly appreciated. Kudos

 55. I am curious to find out what blog platform you happen to be utilizing?
  I’m having some small security issues with my
  latest website and I would like to find something more risk-free.
  Do you have any suggestions?

 56. Hi! This is kind of off topic but I need some guidance
  from an established blog. Is it hard to set up your own blog?

  I’m not very techincal but I can figure things out pretty fast.
  I’m thinking about making my own but I’m not sure where to begin.
  Do you have any ideas or suggestions? Thanks

 57. It’s appropriate time to make some plans for the long run and it
  is time to be happy. I’ve learn this publish and if I could I want to recommend
  you few fascinating things or advice. Maybe you can write subsequent
  articles relating to this article. I wish to read more issues approximately
  it!

 58. Greetings from Ohio! I’m bored to tears at work so I decided to
  browse your blog on my iphone during lunch break. I love
  the knowledge you provide here and can’t wait to take a look when I get home.
  I’m amazed at how quick your blog loaded on my cell phone ..
  I’m not even using WIFI, just 3G .. Anyways, great site!

 59. Hey! I understand this is somewhat off-topic however I
  needed to ask. Does running a well-established website
  such as yours take a large amount of work? I am completely new to blogging but I do write in my diary on a daily basis.
  I’d like to start a blog so I will be able to share my experience and views online.
  Please let me know if you have any ideas or tips for new aspiring blog owners.
  Appreciate it!

 60. Hello, Neat post. There is a problem along with your web site in internet
  explorer, may check this? IE nonetheless is the marketplace leader and a large component to other folks will omit
  your great writing because of this problem.

 61. Hey there! This post couldn’t be written any better! Reading through this
  post reminds me of my good old room mate! He always kept talking about
  this. I will forward this article to him. Pretty sure he
  will have a good read. Many thanks for sharing!

 62. A fascinating discussion is worth comment. I do believe that you should write
  more about this topic, it may not be a taboo matter but generally people do
  not talk about these subjects. To the next! Many thanks!!

 63. My brother suggested I may like this blog. He was totally
  right. This submit actually made my day. You can not consider simply
  how a lot time I had spent for this information! Thank you!

 64. Howdy! Quick question that’s entirely off topic.
  Do you know how to make your site mobile friendly?
  My blog looks weird when browsing from my iphone 4.
  I’m trying to find a template or plugin that might be able to fix this issue.
  If you have any recommendations, please share. With thanks!

 65. Hey! I know this is somewhat off-topic however I needed
  to ask. Does building a well-established blog like yours take a massive amount work?
  I am brand new to writing a blog however I do write in my
  diary on a daily basis. I’d like to start a blog so
  I can share my own experience and views online. Please let me know
  if you have any ideas or tips for brand new aspiring blog owners.
  Thankyou!

 66. Pingback: buy arava 10mg
 67. First off I want to say awesome blog! I had a quick question that I’d like to ask if you do not mind.
  I was curious to know how you center yourself and clear your head
  before writing. I have had difficulty clearing my mind in getting my ideas out there.

  I truly do take pleasure in writing however it just
  seems like the first 10 to 15 minutes are usually wasted just trying to figure out how to begin. Any recommendations
  or tips? Many thanks!

 68. Have you ever considered about adding a little bit more than just your articles?
  I mean, what you say is fundamental and everything.
  However think of if you added some great graphics or
  videos to give your posts more, „pop“! Your content
  is excellent but with images and video clips, this site could certainly be one of
  the very best in its niche. Great blog!

 69. Pingback: best viagra
 70. I’m impressed, I must say. Rarely do I come across a blog that’s both educative and entertaining, and let me
  tell you, you have hit the nail on the head. The problem is something which not enough men and women are speaking intelligently about.
  I’m very happy that I found this in my hunt for something
  regarding this.

 71. Pingback: arimidex 1 mg otc
 72. Good post. I learn something totally new and challenging on websites I stumbleupon everyday.
  It’s always exciting to read content from other writers and
  use a little something from their websites.

 73. Pingback: buy baclofen 10mg
 74. Hi, I do think this is a great blog. I stumbledupon it 😉 I will come back once again since i have bookmarked it.
  Money and freedom is the greatest way to change,
  may you be rich and continue to help others.

 75. Attractive section of content. I just stumbled upon your web site and in accession capital
  to assert that I acquire in fact loved account your
  weblog posts. Any way I will be subscribing to your feeds and
  even I success you get admission to persistently quickly.

 76. Pingback: buy cialis bangkok
 77. Pingback: buy cialis generic
 78. Pingback: buy buspar 10mg
 79. I believe that is one of the so much significant info for me.
  And i’m happy studying your article. But want to
  statement on some basic things, The web site taste
  is perfect, the articles is actually nice : D. Just right process,
  cheers

 80. Pingback: viagra c20
 81. Pingback: ceftin pharmacy
 82. Pingback: celebrex 100mg nz
 83. Pingback: buy celexa
 84. Pingback: claritin 10mg usa
 85. What’s up colleagues, how is everything, and what you would
  like to say on the topic of this piece of writing, in my view
  its actually amazing for me.

 86. Pingback: free slots online
 87. It is appropriate time to make some plans for the future and it’s time
  to be happy. I’ve read this post and if I could I desire to suggest you few interesting things or advice.
  Maybe you can write next articles referring to this article.
  I desire to read even more things about it!

 88. Howdy, i read your blog from time to time and i own a similar
  one and i was just curious if you get a lot of spam comments?
  If so how do you prevent it, any plugin or anything you can suggest?
  I get so much lately it’s driving me mad so any assistance is very much appreciated.

 89. I have to thank you for the efforts you have put in penning this site.
  I am hoping to check out the same high-grade content
  by you in the future as well. In fact, your creative writing abilities has
  motivated me to get my own website now 😉

 90. You are so cool! I don’t believe I have read something like that before.

  So nice to find another person with some original
  thoughts on this subject. Really.. many thanks for starting this up.
  This site is one thing that is required on the web, someone with
  some originality!

 91. Heya i’m for the first time here. I came across this board and I in finding It really helpful
  & it helped me out a lot. I’m hoping to give one thing again and aid others such
  as you aided me.

 92. My brother suggested I might like this blog.
  He was entirely right. This post actually made my day. You cann’t imagine just how much time I had spent for this info!
  Thanks!

 93. Fantastic beat ! I would like to apprentice at the same time as you amend your site, how
  can i subscribe for a blog site? The account aided me a appropriate deal.
  I had been a little bit acquainted of this your broadcast offered vibrant clear concept

 94. I do believe all of the ideas you’ve offered in your post.

  They are really convincing and will certainly work. Nonetheless, the posts
  are too quick for newbies. May just you please extend
  them a little from next time? Thank you for the post.

 95. Hi, I do think this is an excellent site. I stumbledupon it
  😉 I may return once again since I book-marked it.
  Money and freedom is the greatest way to change, may
  you be rich and continue to guide others.

 96. Hi! Would you mind if I share your blog with my myspace group?
  There’s a lot of folks that I think would really enjoy your content.
  Please let me know. Many thanks

 97. Hi, I believe your web site might be having internet browser compatibility problems.
  When I look at your website in Safari, it looks fine however, if opening in IE, it’s got some
  overlapping issues. I simply wanted to provide you
  with a quick heads up! Apart from that, fantastic website!

 98. Pingback: aarp car insurance
 99. Pingback: vehicle insurance
 100. Pingback: cheap price viagra
 101. Thanks for the marvelous posting! I actually enjoyed reading
  it, you will be a great author. I will always bookmark your blog and will eventually come back in the foreseeable future.

  I want to encourage you to ultimately continue your great work, have
  a nice morning!

 102. Hi there this is somewhat of off topic but I was wondering if blogs use WYSIWYG editors or if you have to manually code with HTML.
  I’m starting a blog soon but have no coding experience so I wanted
  to get guidance from someone with experience. Any help
  would be enormously appreciated!

 103. Hi there this is somewhat of off topic but I was
  wanting to know if blogs use WYSIWYG editors or if you have
  to manually code with HTML. I’m starting a blog soon but have no coding expertise
  so I wanted to get guidance from someone with experience.
  Any help would be greatly appreciated!

 104. Pingback: best car insurance
 105. Pingback: quick payday loans
 106. Pingback: buy cbd oil
 107. Pingback: school assignments
 108. Pingback: cheapest clomid