DĚTSKÉ BOTIČKY – rozhovor s majitelkou naBOSo

Mám to štěstí, že jednou z mých velmi blízkých kamarádek je i majitelka obchodu naBOSo v pražských Dejvicích Andrea Kůstková. V její prodejně najdete nejširší výběr bosých bot v České republice na jednom místě. Ale protože je teď situace složitá, rozhodly jsme se usnadnit vám výběr botiček online tím, že jsem pro vás natočila jarní novinky a naBOSo mi pro vás poskytlo slevu a službu navíc. Vše se dočtete na konci rozhovoru, který je složen z otázek, které jste prostřednictvím instagramu kladli mé kamarádce Andrejce vy.

Andrea Kůstková – majitelka naBOSo.

Andi, jako první se asi nabízí otázka, jak jsi se dostala k „barefoot“?

Na stáži v Kanadě jsem začala víc sportovat, nejdřív jsem chodila a pak jsem začala běhat. Strašně mě ale začaly bolet kolena a kyčle. Když jsem se vrátila do Prahy byl tu jen jeden obchod s bosýma botama – postupně jsem tam vyměnila celý svůj botník a moje potíže ustaly. Při návštěvě Kambodži, kde jsem běhala bosá, jsem si uvědomila jak pevně stojím nohama na zemi, kam směřuju, kam putuju, cítila jsem své spojení s přírodou, zdravím a celkově se svou přirozeností. To všechno mě vedlo k tomu, že jsme v roce 2014 založili s.r.o. a začali dovážet bosé boty z celého světa a stali jsme se tak prvním otevřeným multibrandem. V květnu 2015 pak vzniklo Naboso v Dejvicích, ke kterému se přidal obchod v Berouně a teď nově také ve Zlíně.

Je jen jedna dokonalá cesta a ta vždy před vámi.

Asi nejčastější dotaz se týkal toho, kdy koupit dítěti první botičky?

Pokud je první botičkou myšlená opravdu bota s pevnou podrážkou, mělo by dítě už opravdu chodit a tím myslím samovolně se pohybovat, ne stavění se nebo chůze kolem nábytku. Pokud samovolně chodí 1-3 měsíce, pak je načase koupit botičky. Předtím se dají nosit ,,boty“ jako jsou capáčky, leguanito nebo Froddo Prewalkers, které jsou úžasně flexibilní a chodidlo nijak neomezují.

Andi, jak tohle vysvětlit babičkám? Já jsem byla pod neustálou palbou otázek, kdy už konečně tomu chudáčkovi koupíme boty 😀

Asi bych se snažila vysvětlit jim to tak, že se nerodíme v botech a je pro nás přirozené být naboso. Být naboso podporuje stabilitu, flexibilitu i postavení těla. K botám přecházíme, až když se nožka dostatečně posílí. Opravdu si myslím, že takové ty pevné a neflexibilní boty jsou pro začínající chodce totéž jako sádry na nohou.

Boty Bobux mě okouzlily svým moderním designem.

Kdy koupit první boty už víme, ale teď nám prozraď, čím se máme při jejich výběru řídit. Které boty jsou na začátek vhodné? Dá se to nějak zobecnit?

Pro začínající chodce obecně doporučujeme co nejflexibilnější boty. Takže by měly být z ohebné tenké kůže, měly by mít co nejnižší podrážku, měly by být dostatečně široké a ohebné do všech stran tak, aby simulovaly bosou nohu. Dítě potřebuje cítit, po čem jde a tomu přizpůsobit své pohyby. Malé děti také velmi často střídají různé pohyby jako je sed, dřep, plazení, stoj apod. a v tom by je boty neměly vůbec omezovat. Já osobně plánuju začít s capáčky, které mají drsnější kůži zespodu a jsou tedy vhodné na externí užití. Po 1-3 měsících bych přešla na botičky prewalkers (např. Froddo, Bungard, Bobux). Také záleží na ročním období, kdy začíná dítě chodit: v létě může být klidně bosky nebo v capáčcích a pro ostatní roční období jsou vhodné výše zmíněné prewalkers. Kromě délky a šířky boty je dobré se při výběru zaměřit také na materiál a možnost impregnace.

To můžu potvrdit. Já jsem měla štěstí, že Samík začínal chodit v létě, takže doma i venku mohl být celé léto bos a první boty jsme mu tedy kupovali až když už skutečně chodil. Sárinka začínala chodit koncem léta a tak měla právě Froddo prewalkers.

Boty značky Froddo nosila Sárinka jako první a prochodila v nich i celou tuto zimu. Jarní kolekce je velmi povedená.

S výběrem souvisí i další otázka a to je, jak zjistíme správnou velikost bot? A jak poznám, že boty dítěti dobře padnou?

Pro tyto účely jsme natočili instruktážní video. Vše je tam prakticky popsané i ukázané. Ideální je, pokud je stélka v botách vyndavací, pak ji vyndejte a postavte na ni dítě. Stejným způsobem můžete kontrolovat, zda už nejsou dítěti boty malé. Buďte v kontrolování velikosti důslední, bylo totiž zjištěno, že 80 % dětí ve školách nosí malé boty.

Za sebe musím říct, že porovnání se stélkou je úžasné (můžete vidět i na mém videu), protože tam kromě správné délky zjistím, zda není bota pro mé dítě příliš úzká.

Sandálky Magical shoes nosila Sárinka na kroužky a v létě i ven – k šatičkám vypadají krásně. A tyto boty na běhání určitě vezmu Samíkovi v létě.

Andi a jak je to s tím nadměrkem?

Velice záleží na tom, jestli se jedná o první boty, boty pro dítě či dospělého, kterému už noha neroste. Prvochodec by měl mít botičky takové, aby ve špičce byl prostor a zároveň v ní dokázal chodit (v obecných poučkách se udává 12 mm, ale to bývá až moc). U dítěte, kterému roste noha, bych se držela nadměrku mezi 10 – 15 mm (i tady ale záleží, zda v nich dítě dokáže chodit bez omezení). U dospělého platí pravidlo, že by bota měla být větší než chodidlo (kolem 0,5 cm), ale ten primární důvod je, aby se v žádném případě chodidlo nedotýkalo špičky boty. Zapomínat by se nemělo i na dostatečnou šířku, což je velice individuální, ale doporučuje se nadměrek 1,2 cm (6 mm pro pohyb chodidla při chůzi a 6 mm prostor pro růst nohy). Úzká bota deformuje nohu i prsty a může způsobit vbočené palce, malíčky nebo prstíky přes sebe (to je způsobeno tím, že noha nemá prostor). Vždy je nutné se řídit tím, jak nadměrek zvládá konkrétní dítě – pokud zakopává, je bota pravděpodobně moc velká (mezi chůzí dítěte bez bot a s nimi by neměl být vidět rozdíl). Stejně tak u dětí vtáčejících špičky nebo s jinou vadou není vhodné volit příliš velký nadměrek. Je tedy nutné vždy zohlednit tvar boty i nohy.

Značku Filli nosil celou zimu Samík a tuto značku jsem zvolila pro obě děti i na toto jaro.

Co si budeme povídat Andi, dětské boty nejsou zrovna levnou záležitostí. Jak se díváš na nošení bot po sourozenci nebo z druhé ruky?

U barefoot bot není co obnosit, jelikož bota je rovná a nemá tlumení. Takže barefoot boty se často prodávají dále, schovávají se pro sourozence. Pořizovací cena je sice vyšší, ale dobře se pak prodávají (doporučuju skupinu na fb „barefoot nejen pro děti“ nebo www.barefootbazar.cz). U klasické boty se může prošlápnout podrážka nebo se bota přizpůsobí noze, a proto není vhodné, aby takové boty nosil někdo další.

Slovenská značka Protetika mě mile překvapila designem. Vhodné jsou pro širší nožičky.

Andi, jak poznám, že má moje dítě úzkou/širokou nohu, vysoký nárt? A můžeš nám dát tipy na značky pro tato různá specifika nohou?

Tyto pojmy jsou velice relativní a byť existují různé tabulky, nerada se jimi řídím. Něco lze poznat i okometricky (ploutvička x štíhlá nožička), ale ideální je porovnat rozměry nohou s rozměry konkrétního modelu boty. U vyššího nártu se lze řídit tím, že pokud je obvod nártu (od středu paty na vnější straně, přes nárt, ke středu paty na vnitřní straně) srovnatelný s délkou chodidla, půjde o normální nárt. Pokud naměříte obvod větší než je délka chodidla, je  nárt vyšší (Já to u Sárinky poznala tak, že má opravdu problém se do spousty botiček vůbec dostat právě přes nárt). Moje doporučení:

 • úzká noha: Filli, Bobux, Froddo (užší řada)
 • široká noha a vysoký nárt: Protetika, Froddo, Sole Runner, Beda
 • baculatá noha: boty, které jdou pořádně roztáhnout (Freycco, ponožkoboty Leguanito)
Značka Protetika vyrábí bačkůrky podobné těm, které jsme jako děti nosívali my.

Co když dítě vtáčí nožičky nebo má valgózní kotníky? Jsou i pro takové nohy vhodné barefoot boty?

Dětská noha a chůze se vyvíjí až do dospělosti a i v dospělosti je noha pseudoplastická. Viděla jsem vyléčené vbočené palce cvičením a nošením dostatečně širokých bot. Vtáčení nožiček může souviset s koleny, kyčlemi nebo středem těla, které není dostatečně posíleno. V tomto případě bych se poradila s fyzioterapeutem, aby mi ukázal vhodné cviky (doporučuji online kurz pro děti Vlaďky Botlíkové). Co se týče vbočených kotníčků, existuje jen mizivé procento případů, kdy je to skutečně způsobeno vadou nohy. Zde hraje roli i postavení pánve, kyčelních kloubů a s tím související svalová dysbalance v oblasti trupu. Zpravidla nacházíme oslabení jak přímých, tak zejména šikmých břišních svalových řetězců – fyzioterapeut vám řekne, kde přesně se problém vyskytuje a opět poradí vhodné cviky (za sebe mohu doporučit Mgr. Lucii Alblovou).

Takže se dá říct, že barefoot boty jsou vhodné pro všechny nebo existuje nějaká výjimka?

Jediná známá anamnéza je silná cukrovka. Cukrovkáři mají velice citlivou kůži na poranění a v barefoot botech by jim hrozily podlitiny a úrazy (např. při zakopnutí). Pro ně je určena speciální obuv se zvýšenou ochranou.

Značka Nanga mě naprosto okouzlila, Samíkovi je pak určitě koupím až půjde do školky. Sárince se sice moc líbí, ale hůř se mi s její baculatou nožičkou nazouvají.

Andi, jsou nějaké boty, které bys své dceři Viki nikdy nekoupila?

Úzké, malé boty, které mají pevnou a zvýšenou patu. Trošku se bojím až přijde čas podpatků – nejsem ale extrémista, takže na speciální příležitosti proč ne, já si je jednou za půl roku také nazuji, ale trpím a hned jak to jde, tak se vyzouvám.

Zmínila jsi podpatky – proč myslíš, že je my ženy tak často vyhledáváme a v čem nám škodí?

Souvisí to s naším sebevědomím, v podpatcích se cítíme lépe, protože nám prodlužují nohy, jsme opticky štíhlejší, působíme ženštěji. Ale sebevědomí není přece jen o vzhledu, je to i o naší vnitřní spokojenosti a o tom, co vyzařujeme – takže za mě pohodlné boty a úsměv na rtu. A co se té škodlivosti týče, tak jakákoliv silnější podrážka způsobí vychýlení celého těla z osy a zkracují se také lýtkové svaly.

Samík v zimních botech Filii, které vydržely všechny kaluže světa.

Andi, vždycky když natáčím instastories z domova, tak se mě spousta maminek ptá, proč děti nenosí bačkůrky nebo alespoň ponožky. My máme ale doma celkem teplo a i já chodím bosky, takže nevidím důvod, proč bych dětem měla bačkory dávat. Pravdou ale je, že bydlíme v bytě, v domě je to možná jiné. Jaký máš názor na domácí obuv ty?

Pokud máte doma teplo, určitě naboso – je to nejpřirozenější a nejlepší. Pokud ne, doporučuji Leguanito ponožky – jdou vyprat, dýchají a nekloužou nebo capáčky, případně ponožky s protiskluzem. Co se týče ponožek, tak vybírejte nejlépe ty z přírodních materiálů: bavlna nebo na zimu merino. Ponožka by nikdy neměla být upnutá, aby nohu nesvírala.

Sandálky Magical shoes určitě jednou vezmu Sárince do školky. Teď je nosí na kroužky a v létě ven.

Spousta lidí se obává, že barefoot obuv není vhodná do města. Co bys jim řekla?

Co se dětí týče, tak pokud jsou na barefoot zvyklé, neměl by pro ně být tvrdý povrch problém. Děti nedělají vědomě věci, které by je bolely a dokáží přirozeně nastavit tělo a chůzi, tak jak je to správné. A naopak na měkkém povrchu „makají“ svaly, šlachy a vazy mnohem víc než na tvrdém povrchu, protože se musí vyrovnat s nestabilním povrchem. Zkuste si zaběhat na asfaltu a na pláži – co pro vás bude jednodušší? U dospělých doporučujeme postupné zavádění barefoot obuvi, protože každé tělo je jiné. Já osobně jsem asi půl roku cítila větší bolest lýtkových svalů, což bylo způsobeno tím, že se víc posilovaly. U barefoot je důležité nedošlapovat na patu (nedupat) a nedělat dlouhé kroky, ale spíš menší krůčky s vyšší kadencí a došlapovat na celé chodidlo. Odrážet se přes palec, protože ten údajně nese 50 % váhy těla. Chodit vědomě, pozorovat povrch, cítit ho.

Kožené Vivobarefoot nosil Samík na podzim.

Andi, já jsem natočila jarní boty, které jsi nám na zkoušku poslala a ty jsi mi pro mé sledující poskytla slevový kód do vašeho e-shopu wwww.naboso.cz za což ti děkuji a chci se zeptat, jak mají maminky při výběru přes e-shop postupovat a jak je to s případným vrácením?

Maminky mohou dětem (nebo i sobě, pokud shání boty pro sebe) změřit nohu dle našeho návodného videa a poté si vybrat boty, které by se jim líbily a porovnat jejich rozměry (jsou uvedené v popisku produktu) s rozměry změřené nohy. Nezapomeňte přičíst nadměrek (viz výše). Pokud si nevíte rady a raději byste si nechali poradit, pošlete nám délku a šířku chodidla na email objednavky@naboso.cz spolu s preferencí typu obuvi (např. papuče, celoročky, tenisky, sandálky apod.) a my vám rádi poradíme. Spolu s rozměry můžete poslat i fotku nohy, díky které můžeme poznat např. vysoký nárt či širší nožičku. Na vrácení zboží je lhůta 14 dní.

Sárinka v zimních botách Froddo – určitě je zvolíme i příští zimu.

Já moc děkuji Andičce za poskytnutý rozhovor a vy tedy nezapomeňte, že s kódem SCHOOLJARO máte do konce dubna do naBOSo 10% slevu. A zde přikládám zmiňované video s jarními novinkami.

Video s jarními novinkami, které uvidíte i na dětech.

62 komentářů u “DĚTSKÉ BOTIČKY – rozhovor s majitelkou naBOSo

 1. Pingback: doctor7online.com
 2. Pingback: generic ventolin
 3. Pingback: naltrexone cost
 4. Pingback: tylenol otc
 5. Pingback: uk viagra
 6. hello!,I love your writing very a lot! percentage we keep up a correspondence more approximately your
  post on AOL? I need an expert on this area to solve my problem.

  Maybe that’s you! Taking a look ahead to look you.

  P.S. If you have a minute, would love your feedback on my new website
  re-design. You can find it by searching for «royal cbd» — no sweat if you can’t.

  Keep up the good work!

 7. Hi there! I know this is kinda off topic however I’d figured I’d ask.
  Would you be interested in trading links or maybe guest authoring a blog post or vice-versa?
  My website goes over a lot of the same subjects as yours and I think we
  could greatly benefit from each other. If you are interested feel free to send me an email.
  I look forward to hearing from you! Wonderful blog by the
  way!

 8. naturally like your web site however you have to check the spelling on several
  of your posts. Many of them are rife with spelling problems and I in finding it very bothersome to inform the truth nevertheless I will definitely come again again.

 9. Hi there i am kavin, its my first time to commenting
  anywhere, when i read this paragraph i thought i could
  also make comment due to this sensible paragraph.

 10. Heya this is kind of of off topic but I was wanting to know if blogs use WYSIWYG editors or if you have to manually code with HTML.

  I’m starting a blog soon but have no coding know-how so I
  wanted to get advice from someone with experience. Any help would be greatly appreciated!

 11. Thank you for the good writeup. It in fact was a amusement account it.
  Look advanced to more added agreeable from you! By the way, how could we communicate?

 12. Good day! I simply would like to give you a huge
  thumbs up for your excellent info you have got
  right here on this post. I will be coming back to
  your site for more soon.

 13. I do consider all the ideas you have offered on your post.

  They are very convincing and will certainly
  work. Nonetheless, the posts are very short for novices.

  Could you please lengthen them a bit from next time? Thanks for the post.

 14. Excellent web site you have got here.. It’s difficult to find
  excellent writing like yours nowadays. I seriously appreciate
  individuals like you! Take care!!

 15. Excellent beat ! I wish to apprentice whilst you amend
  your web site, how could i subscribe for a blog website?
  The account helped me a appropriate deal. I have been tiny bit acquainted of
  this your broadcast provided shiny clear idea

 16. I think this is among the most significant
  information for me. And i am glad reading your article.
  But should remark on few general things, The web site style
  is ideal, the articles is really nice : D. Good job, cheers

 17. hello there and thank you for your info – I’ve definitely picked up anything new from right here.
  I did however expertise some technical points using
  this site, since I experienced to reload the site a lot of times
  previous to I could get it to load properly. I had been wondering if your web hosting is OK?
  Not that I am complaining, but sluggish loading
  instances times will sometimes affect your placement in google and can damage your high quality score if ads and marketing with Adwords.
  Anyway I’m adding this RSS to my email and could look out for a lot more of your respective exciting
  content. Make sure you update this again very soon.

 18. I’ve been exploring for a little bit for any high-quality articles
  or weblog posts in this kind of area . Exploring in Yahoo
  I finally stumbled upon this web site. Reading this info So i’m satisfied to show that I’ve a very good uncanny feeling I found out exactly what I needed.
  I so much without a doubt will make certain to don?t forget this website and provides it a glance regularly.

 19. I am really enjoying the theme/design of your website.
  Do you ever run into any internet browser compatibility problems?
  A number of my blog readers have complained about
  my blog not operating correctly in Explorer but looks great in Safari.

  Do you have any ideas to help fix this problem?

 20. Fantastic goods from you, man. I have understand your stuff previous
  to and you’re just extremely excellent. I actually like what you have acquired here, certainly like what you are saying and the way in which you say it.
  You make it entertaining and you still care for to keep
  it sensible. I can’t wait to read much more from you.
  This is really a wonderful web site.

 21. Pingback: buy cialis 20mg
 22. Аренда авто в Крыму, Симферополе от
  автопроката ПАРК82 это низкие
  цены от 700 рублей в сутки. Болшой выбор автомобилей зарубежных марок с кондиционером, в отличном состоянии.
  Чтобы забронировать авто, заполните
  форму на сайте paгк82.ru или позвоните по телефонам +7978554441 +79785544442 +79785544443 https://park82.ru/%D0%B1%D1%8E%D0%B4%D0%B6%D0%B5%D1%82%D0%BD%D1%8B%D0%B9-%D0%B2%D0%B0%D1%80%D0%B8%D0%B0%D0%BD%D1%82-%D0%BE%D1%82%D0%B4%D1%8B%D1%85%D0%B0-%D0%B2-%D0%BA%D1%80%D1%8B%D0%BC%D1%83/

 23. резиновые петли для тренировок купить
  украина
  naili фитнес резинки
  резинки фитнес купить
  рейтинг резинок для фитнеса
  стреч резинки фитнес украина
  купить фитнес резинки в розетке

  Feeel free tߋ surf tⲟ mу homepaցe; фитнессрезинки

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.