ŠKOLKA – NÁŠ PŘÍBĚH A PŘÍPRAVY

Letos v květnu byly Samíkovi 4 roky a v září půjde poprvé do školky. Pro někoho možná brzy, pro jiného zase pozdě. Ani odborníci se nedokáží shodnout, jaký je ideální věk pro nástup dětí do mateřské školy. Učitelé, psychologové, pediatři – ti všichni udávají trošku odlišnou minimální věkovou hranici a podkládají to argumenty z výzkumů i praxe. Podle mého názoru (jako matky a učitelky) je každé dítě jiné, má odlišné tempo vývoje a tak nelze určit jedno číslo plošně pro všechny. Nehledě na to, že o nástupu do školky nerozhoduje pouze věk dítěte, ale například i finanční situace rodiny nebo povaha povolání maminky před nástupem na mateřskou.

Batůžek Tula už máme dva roky – sloužil nám na kroužky a teď půjde se Samíkem do školky.

Loni v září, když byly Samíkovi 3 roky, jsem neměla pocit, že by školku potřeboval a ani na ni podle mě ještě nebyl zralý. Kontakt s vrstevníky jsem mu zajišťovala chozením na hřiště a kroužky, doma jsem se mu věnovala dostatečně a považovala jsem za smysluplnější budovat spíš pevné pouto mezi sourozenci (Samík měl v tu dobu roční sestřičku Sáru) než mezi kamarády ze školky. V zimě jsem trošku litovala – jenom přeci Sárinka vyžadovala stále více pozornosti a Samíkovi jsem přestávala stačit. Chvíli jsem hledala i nějakou soukromou alternativu (protože do státní MŠ jsem tehdy přihlášku ani nepodávala) na pár dní v týdnu, ale zimu jsme nějak přežili a pak už bylo zase fajn.

Myslím si, že ty 2 roky společně doma jim prospěly a mají spolu moc hezký vztah.

Letos je situace úplně jiná, protože Samík už o školce hodně mluví a těší se do ní a i já cítím, že nastal ten správný čas. I když jsem na tom pocitově podstatně hůř než on. Tak nějak se těžce smiřuji s tím, že už to není to malé miminko, které mě neustále potřebuje (i když mi to tolikrát lezlo na nervy) a s tím, že končí jedna významná etapa mého života. Ale tak se to prostě s těmi přechodovými rituály má a vím, že ho musím nechat jít dál. O svých pocitech před ním nemluvím, protože na něj nechci přenášet své obavy. Naopak spolu o školce mluvíme vždy pozitivně, i když realisticky a snažím se vyhýbat i takovému tomu rodičovskému strašení („No počkej ve školce, tam si tě srovnají.“), protože nechci, aby školku vnímal negativně. Hodně se musím držet u komentářů o jídle, protože Samík jí doma 5 jídel, které točí stále dokola a všechno nové odmítá byť jen ochutnat („Prosím školko, sprav mi ho v tomhle ohledu.“ 😀 ).

„Mamiii, tak už mě do tý školky pusť.“

Samík nastupuje do státní školky s věkově smíšenými třídami a první týden plánuji vyzvedávat ho po obědě. Potom to nechám na něm, ale tajně doufám, že ho školka natolik ohromí, že tam bude chtít zůstávat i „po o“. Poobědový spánek si Samík zrušil, když mu bylo necelých 2,5 roku a spí opravdu jen zřídka a to jen v autě. Nicméně ze školky jsou děti často unavené a i ty, které doma nespí, si rázem ve školce rády zdřímnou, takže uvidíme, jaká bude situace u nás. Na jednu stranu se mi líbí představa úplného volna, když uspím po obědě Sárinku (a hlavně se s ní nebudu muset hnát pro Samíka v čase, kdy ji teď běžně uspávám), ale na stranu druhou se mi líbí i to, že bychom mohli celé odpoledne trávit zase společně, takže to nechávám otevřené a uvidíme, co nám bude vyhovovat.

Pyžamko s dinosaury si Samík vybral do školky sám, stejně jako bačkůrky – zkuste i vy své děti zapojit do výběru.

Když jsme u toho režimu, tak do školky bude Samíka vozit Míla (doufám, že se díky tomu vyhneme i ranním scénám) a ze školky ho budu vyzvedávat já buď po obědě nebo po Sárinky spánku (cca 15:00). Trošku se bojím ranního vstávání, protože Samík obvykle vstává v 7:30 (spát chodí kolem 20:00, někdy i později) a teď se mu budíček o něco posune, ale to asi řeší víc rodin, takže se tomu budeme muset přizpůsobit. Mimochodem, měnili jste pak režim i mladšímu sourozenci, aby děti chodily spát a vstávaly ve stejný čas? Protože to bude asi trošku oříšek ponechat Sáře její režim, když mají děti společný pokojíček.

Děti spolu sice usínají v pokojíčku, ale kolem půlnoci chodí za námi do ložnice.

Samíka jsem na školku nějak speciálně nepřipravovala, jen jsme si o ní povídali, já jsem mu vyprávěla příběhy ze svého dětství a před spaním si čteme knížku „Co mě čeká ve školce“, která vypráví příběh Kačenky, která prožívá svůj první rok ve školce. Knížek s touto tematikou je na trhu mnoho, za sebe mohu doporučit ještě obrázkovou knihu „Rok ve školce“.

Z těchto bačkůrek si Samík vybíral – na konci článku si je můžete prohlédnout i ve videu.

Tak a teď k tomu, co jsme museli do školky koupit. Začnu u bačkůrek – jak už asi víte z článku o dětském obouvání – moje velmi blízká kamarádka má obchod s barefoot obuví, takže jsem se jako vždy obrátila na ní a natočila vám video s tipy na přezůvky i celoroční obuv (najdete ho na konci článku). Samík si vybral značku Nanga – což je tzv. kompromisní obuv, protože boty nemají širokou špičku, ale jsou velmi lehké, flexibilní a navíc se dají prát v pračce. Samík má užší nohu, takže mu tyto seděly opravdu nejlépe. Já dám Samíkovi celoročky Filii, které máme z loňska – zapínání mají na suchý zip, tak bude v obouvání soběstačný. V Naboso mají do 13. 9. 2020 10% slevu na všechny dětské boty v rámci akce „back to school“ – kód je BTS2020.

A tohle je výběr z dívčích bačkůrek, Sárinka měla loni Froddo sandálky k šatičkám, které mohou posloužit i jako bačkůrky.

Druhou kategorií je pak oblečení na ven – i tam byla má volba hned jasná, protože už od roka nosí Samík na hřiště do nepříznivého počasí funkční oblečení značky Unuo a Sárinka se k němu loni přidala. Opět vám na konec článku vložím video, protože některé věci se lépe popisují, když je vidíte – každopádně se jedná o oblečení, které dětem velikostně vydrží na 2 sezony, mají zateplenou (pokud bude zima jako loni, ani nebudete potřebovat oteplováky a vystačíte si s punčocháči a těmito kalhotami) i nezateplenou verzi, velice snadno se udržuje (nečistoty často stačí přetřít hadříkem) i obléká, takže opět ideální varianta do školky. S kódem „schoolofmylife“ můžete využít do konce září dopravu zdarma při objednávce nad 300 Kč – odkaz zde. Kromě tohoto oblečení a pyžamka nechám Samíkovi ve školce ještě náhradní spodní prádlo, ponožky a holínky.

Tyhle soupravičky jsme pořizovali loni – je to nezateplená verze a sedí oběma i letos, takže teď mají novou zateplenou.

A poslední věc, které bych se chtěla věnovat je označování oblečení a obuvi. Někdo to považuje za zbytečné, ale paní učitelky to většinou kvitují. Samík si sice už své oblečení pozná, ale chci vyjít vstříc učitelkám a tak označovat budeme (alespoň to, co si bude Samík nechávat ve skříňce). Když jsem dělala anketu na instagramu, jak maminky oblečení označují, přišlo mi hned několik tipů: samolepky (dají se objednat i s obrázkem značky), fixa na textil nebo lihovka (může se propít a obarvit oblečení), razítko (fajn u oblečení bez cedulek), nažehlovací jmenovky, vyšívané iniciály, textilní lepenka a fix. Vše má svá pro a proti a tak je čistě na vás, kterou variantu si zvolíte. Já jsem zvolila razítko, které se dá použít později i do školy na sešity a je to levná, rychlá varianta, která by měla vydržet vysoký počet pracích cyklů. Samík má navíc hodně oblečení bez štítků a samolepky na látce nedrží, tak uvidíme, jak se osvědčí razítko.

Na razítko si sami vyberete z písmen, čísel a obrázků. Dle potřeby pak měníte (např. jména sourozenců).

A to je ode mě asi prozatím vše a časem se můžete těšit na článek o tom, jak u Samíka probíhala adptace, případně nějaké další tipy, na které ještě časem přijdeme. Je až úsměvné, jak si se Samíkem můžu dovolit nástup do školky oddalovat, dopřát mu postupnou adaptaci a celkově všechno víc řešit, protože až bude za rok nastupovat Sárinka, tak té se nikdo na nic ptát nebude a pošupajdí rovnou na celý den, protože mě bude čekat nástup do práce. Jinak jsem zvědavá i na ni, jak zvládne odloučení od brášky, protože je na něj zvyklá, je pro ni neustálým zdrojem zábavy a bez něj moc neví, co se sebou. Ale já doufám, že pochopí, že mít mamku jen pro sebe je taky fajn a že si ten poslední rok na mateřské všichni užijeme.

Doposud nerozlučná dvojka.

Možná vaše děťátko letos také čeká nástup do školky. Možná už se těšíte na to, že začne objevovat pro něj nový svět a vy se zase budete moct věnovat sobě a své práci. A možná jste smutné z toho, že vaše „miminko“ odchází z prostředí domova a bojíte se, jak to zvládne. Obojí je v pořádku. Každá máme právo prožívat tuto situaci po svém.

Zkuste místo klasiky “Jak bylo ve školce?” použít některou z těchto otázek.

Většinu času trávily děti doteď s vámi – plno her, povídání, smíchu, všechna ta poprvé, ale i pláč, křik a zoufalství. Vy jako maminky jste měly velkou kontrolu nad tím, čemu byly vaše děti v tomto světě vystavené a teď se to změní a vy z toho můžete mít obavy. Ale zkuste se uklidnit a věřit tomu, že základy, které jste dětem doma položily jsou natolik pevné, že na tom školka nic nezmění. Budou vám chybět, budete na ně celý den myslet, ale zkuste se soustředit hlavně na to, že budou mít spoustu nových zážitků, přátel a budou nasávat všechno to nové s velkým nadšením. Až je povedete první den do školky, nasaďte si sluneční brýle, za které schováte slzy, úsměv, který zamaskuje vaši nervozitu a vykročte pravou nohou.

Video s bačkůrkami a celoročními botami vhodnými do školky.
Funkční oblečení Unuo.

Přeji všem krásný a pohodový start do nového školního i pracovního roku.

L.

43 komentářů u “ŠKOLKA – NÁŠ PŘÍBĚH A PŘÍPRAVY

 1. Také nás to zítra čeká, syn poprvé do školky, změna režimu celé rodiny včetně mladší sestřičky 🙂
  Přezůvky máme od značky RAK, softshellové oblečení od Šijeme srdcem (kalhoty mají úzký střih na drobnější děti) a na označení jsme pořídili samolepky, tak jsem zvědavá, jak to bude držet. Držíme Samíkovi a maminkce palce 🙂

 2. Také nás to zítra čeká, syn poprvé do školky, změna režimu celé rodiny včetně mladší sestřičky 🙂
  Přezůvky máme od značky RAK, softshellové oblečení od Šijeme srdcem (kalhoty mají úzký střih na drobnější děti) a na označení jsme pořídili samolepky, tak jsem zvědavá, jak to bude držet. Držíme Samíkovi a maminkce palce 🙂

 3. Dobrý večer,

  moc krásný článek. Samíkovi přejeme ať se mu ve školce líbí a vše pěkně všichni zvládnete. Chystáme se synovi taky koupit funkční oblečení Unuo. Přemýšlím nad velikostí. Jsou mu 4 toky jako Samíkovi, hubeňour také. Vzít velikost 110-116 nebude ti moc velké?

  Děkuji za odpověď a přeji hezky večer. 😀

 4. Ten poslední odstavec je tak krásný! Děkuji za článek a přeji, ať se Samíkovi (i tomu mému “miminku”) zítra ve školce líbí!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.