ŠKOLKA – NÁŠ PŘÍBĚH A PŘÍPRAVY

Letos v květnu byly Samíkovi 4 roky a v září půjde poprvé do školky. Pro někoho možná brzy, pro jiného zase pozdě. Ani odborníci se nedokáží shodnout, jaký je ideální věk pro nástup dětí do mateřské školy. Učitelé, psychologové, pediatři – ti všichni udávají trošku odlišnou minimální věkovou hranici a podkládají to argumenty z výzkumů i praxe. Podle mého názoru (jako matky a učitelky) je každé dítě jiné, má odlišné tempo vývoje a tak nelze určit jedno číslo plošně pro všechny. Nehledě na to, že o nástupu do školky nerozhoduje pouze věk dítěte, ale například i finanční situace rodiny nebo povaha povolání maminky před nástupem na mateřskou.

Batůžek Tula už máme dva roky – sloužil nám na kroužky a teď půjde se Samíkem do školky.

Loni v září, když byly Samíkovi 3 roky, jsem neměla pocit, že by školku potřeboval a ani na ni podle mě ještě nebyl zralý. Kontakt s vrstevníky jsem mu zajišťovala chozením na hřiště a kroužky, doma jsem se mu věnovala dostatečně a považovala jsem za smysluplnější budovat spíš pevné pouto mezi sourozenci (Samík měl v tu dobu roční sestřičku Sáru) než mezi kamarády ze školky. V zimě jsem trošku litovala – jenom přeci Sárinka vyžadovala stále více pozornosti a Samíkovi jsem přestávala stačit. Chvíli jsem hledala i nějakou soukromou alternativu (protože do státní MŠ jsem tehdy přihlášku ani nepodávala) na pár dní v týdnu, ale zimu jsme nějak přežili a pak už bylo zase fajn.

Myslím si, že ty 2 roky společně doma jim prospěly a mají spolu moc hezký vztah.

Letos je situace úplně jiná, protože Samík už o školce hodně mluví a těší se do ní a i já cítím, že nastal ten správný čas. I když jsem na tom pocitově podstatně hůř než on. Tak nějak se těžce smiřuji s tím, že už to není to malé miminko, které mě neustále potřebuje (i když mi to tolikrát lezlo na nervy) a s tím, že končí jedna významná etapa mého života. Ale tak se to prostě s těmi přechodovými rituály má a vím, že ho musím nechat jít dál. O svých pocitech před ním nemluvím, protože na něj nechci přenášet své obavy. Naopak spolu o školce mluvíme vždy pozitivně, i když realisticky a snažím se vyhýbat i takovému tomu rodičovskému strašení („No počkej ve školce, tam si tě srovnají.“), protože nechci, aby školku vnímal negativně. Hodně se musím držet u komentářů o jídle, protože Samík jí doma 5 jídel, které točí stále dokola a všechno nové odmítá byť jen ochutnat („Prosím školko, sprav mi ho v tomhle ohledu.“ 😀 ).

„Mamiii, tak už mě do tý školky pusť.“

Samík nastupuje do státní školky s věkově smíšenými třídami a první týden plánuji vyzvedávat ho po obědě. Potom to nechám na něm, ale tajně doufám, že ho školka natolik ohromí, že tam bude chtít zůstávat i „po o“. Poobědový spánek si Samík zrušil, když mu bylo necelých 2,5 roku a spí opravdu jen zřídka a to jen v autě. Nicméně ze školky jsou děti často unavené a i ty, které doma nespí, si rázem ve školce rády zdřímnou, takže uvidíme, jaká bude situace u nás. Na jednu stranu se mi líbí představa úplného volna, když uspím po obědě Sárinku (a hlavně se s ní nebudu muset hnát pro Samíka v čase, kdy ji teď běžně uspávám), ale na stranu druhou se mi líbí i to, že bychom mohli celé odpoledne trávit zase společně, takže to nechávám otevřené a uvidíme, co nám bude vyhovovat.

Pyžamko s dinosaury si Samík vybral do školky sám, stejně jako bačkůrky – zkuste i vy své děti zapojit do výběru.

Když jsme u toho režimu, tak do školky bude Samíka vozit Míla (doufám, že se díky tomu vyhneme i ranním scénám) a ze školky ho budu vyzvedávat já buď po obědě nebo po Sárinky spánku (cca 15:00). Trošku se bojím ranního vstávání, protože Samík obvykle vstává v 7:30 (spát chodí kolem 20:00, někdy i později) a teď se mu budíček o něco posune, ale to asi řeší víc rodin, takže se tomu budeme muset přizpůsobit. Mimochodem, měnili jste pak režim i mladšímu sourozenci, aby děti chodily spát a vstávaly ve stejný čas? Protože to bude asi trošku oříšek ponechat Sáře její režim, když mají děti společný pokojíček.

Děti spolu sice usínají v pokojíčku, ale kolem půlnoci chodí za námi do ložnice.

Samíka jsem na školku nějak speciálně nepřipravovala, jen jsme si o ní povídali, já jsem mu vyprávěla příběhy ze svého dětství a před spaním si čteme knížku „Co mě čeká ve školce“, která vypráví příběh Kačenky, která prožívá svůj první rok ve školce. Knížek s touto tematikou je na trhu mnoho, za sebe mohu doporučit ještě obrázkovou knihu „Rok ve školce“.

Z těchto bačkůrek si Samík vybíral – na konci článku si je můžete prohlédnout i ve videu.

Tak a teď k tomu, co jsme museli do školky koupit. Začnu u bačkůrek – jak už asi víte z článku o dětském obouvání – moje velmi blízká kamarádka má obchod s barefoot obuví, takže jsem se jako vždy obrátila na ní a natočila vám video s tipy na přezůvky i celoroční obuv (najdete ho na konci článku). Samík si vybral značku Nanga – což je tzv. kompromisní obuv, protože boty nemají širokou špičku, ale jsou velmi lehké, flexibilní a navíc se dají prát v pračce. Samík má užší nohu, takže mu tyto seděly opravdu nejlépe. Já dám Samíkovi celoročky Filii, které máme z loňska – zapínání mají na suchý zip, tak bude v obouvání soběstačný.

A tohle je výběr z dívčích bačkůrek, Sárinka měla loni Froddo sandálky k šatičkám, které mohou posloužit i jako bačkůrky.

Druhou kategorií je pak oblečení na ven – i tam byla má volba hned jasná, protože už od roka nosí Samík na hřiště do nepříznivého počasí funkční oblečení značky Unuo a Sárinka se k němu loni přidala. Opět vám na konec článku vložím video, protože některé věci se lépe popisují, když je vidíte – každopádně se jedná o oblečení, které dětem velikostně vydrží na 2 sezony, mají zateplenou (pokud bude zima jako loni, ani nebudete potřebovat oteplováky a vystačíte si s punčocháči a těmito kalhotami) i nezateplenou verzi, velice snadno se udržuje (nečistoty často stačí přetřít hadříkem) i obléká, takže opět ideální varianta do školky. Kromě tohoto oblečení a pyžamka nechám Samíkovi ve školce ještě náhradní spodní prádlo, ponožky a holínky.

Tyhle soupravičky jsme pořizovali loni – je to nezateplená verze a sedí oběma i letos, takže teď mají novou zateplenou.

A poslední věc, které bych se chtěla věnovat je označování oblečení a obuvi. Někdo to považuje za zbytečné, ale paní učitelky to většinou kvitují. Samík si sice už své oblečení pozná, ale chci vyjít vstříc učitelkám a tak označovat budeme (alespoň to, co si bude Samík nechávat ve skříňce). Když jsem dělala anketu na instagramu, jak maminky oblečení označují, přišlo mi hned několik tipů: samolepky (dají se objednat i s obrázkem značky), fixa na textil nebo lihovka (může se propít a obarvit oblečení), razítko (fajn u oblečení bez cedulek), nažehlovací jmenovky, vyšívané iniciály, textilní lepenka a fix. Vše má svá pro a proti a tak je čistě na vás, kterou variantu si zvolíte. Já jsem zvolila razítko, které se dá použít později i do školy na sešity a je to levná, rychlá varianta, která by měla vydržet vysoký počet pracích cyklů. Samík má navíc hodně oblečení bez štítků a samolepky na látce nedrží, tak uvidíme, jak se osvědčí razítko.

Na razítko si sami vyberete z písmen, čísel a obrázků. Dle potřeby pak měníte (např. jména sourozenců).

A to je ode mě asi prozatím vše a časem se můžete těšit na článek o tom, jak u Samíka probíhala adptace, případně nějaké další tipy, na které ještě časem přijdeme. Je až úsměvné, jak si se Samíkem můžu dovolit nástup do školky oddalovat, dopřát mu postupnou adaptaci a celkově všechno víc řešit, protože až bude za rok nastupovat Sárinka, tak té se nikdo na nic ptát nebude a pošupajdí rovnou na celý den, protože mě bude čekat nástup do práce. Jinak jsem zvědavá i na ni, jak zvládne odloučení od brášky, protože je na něj zvyklá, je pro ni neustálým zdrojem zábavy a bez něj moc neví, co se sebou. Ale já doufám, že pochopí, že mít mamku jen pro sebe je taky fajn a že si ten poslední rok na mateřské všichni užijeme.

Doposud nerozlučná dvojka.

Možná vaše děťátko letos také čeká nástup do školky. Možná už se těšíte na to, že začne objevovat pro něj nový svět a vy se zase budete moct věnovat sobě a své práci. A možná jste smutné z toho, že vaše „miminko“ odchází z prostředí domova a bojíte se, jak to zvládne. Obojí je v pořádku. Každá máme právo prožívat tuto situaci po svém.

Zkuste místo klasiky “Jak bylo ve školce?” použít některou z těchto otázek.

Většinu času trávily děti doteď s vámi – plno her, povídání, smíchu, všechna ta poprvé, ale i pláč, křik a zoufalství. Vy jako maminky jste měly velkou kontrolu nad tím, čemu byly vaše děti v tomto světě vystavené a teď se to změní a vy z toho můžete mít obavy. Ale zkuste se uklidnit a věřit tomu, že základy, které jste dětem doma položily jsou natolik pevné, že na tom školka nic nezmění. Budou vám chybět, budete na ně celý den myslet, ale zkuste se soustředit hlavně na to, že budou mít spoustu nových zážitků, přátel a budou nasávat všechno to nové s velkým nadšením. Až je povedete první den do školky, nasaďte si sluneční brýle, za které schováte slzy, úsměv, který zamaskuje vaši nervozitu a vykročte pravou nohou.

Video s bačkůrkami a celoročními botami vhodnými do školky.
Funkční oblečení Unuo.

Přeji všem krásný a pohodový start do nového školního i pracovního roku.

L.

3 946 komentářů u “ŠKOLKA – NÁŠ PŘÍBĚH A PŘÍPRAVY

 1. Také nás to zítra čeká, syn poprvé do školky, změna režimu celé rodiny včetně mladší sestřičky 🙂
  Přezůvky máme od značky RAK, softshellové oblečení od Šijeme srdcem (kalhoty mají úzký střih na drobnější děti) a na označení jsme pořídili samolepky, tak jsem zvědavá, jak to bude držet. Držíme Samíkovi a maminkce palce 🙂

 2. Také nás to zítra čeká, syn poprvé do školky, změna režimu celé rodiny včetně mladší sestřičky 🙂
  Přezůvky máme od značky RAK, softshellové oblečení od Šijeme srdcem (kalhoty mají úzký střih na drobnější děti) a na označení jsme pořídili samolepky, tak jsem zvědavá, jak to bude držet. Držíme Samíkovi a maminkce palce 🙂

 3. Dobrý večer,

  moc krásný článek. Samíkovi přejeme ať se mu ve školce líbí a vše pěkně všichni zvládnete. Chystáme se synovi taky koupit funkční oblečení Unuo. Přemýšlím nad velikostí. Jsou mu 4 toky jako Samíkovi, hubeňour také. Vzít velikost 110-116 nebude ti moc velké?

  Děkuji za odpověď a přeji hezky večer. 😀

 4. Ten poslední odstavec je tak krásný! Děkuji za článek a přeji, ať se Samíkovi (i tomu mému “miminku”) zítra ve školce líbí!

 5. So…..we have on the Republican side of the aisle Jim Jordan, a man who looked away
  and allowed countless students be sexually assaulted, and Devin Nunes,
  who is suing an imaginary cow that lives on Twitter.

  That’s the best the GOP can find to defend Trump.

 6. My developer is trying to convince me to move to
  .net from PHP. I have always disliked the idea because of
  the expenses. But he’s tryiong none the less. I’ve been using WordPress on a number of websites for about a year and am anxious about
  switching to another platform. I have heard excellent things about blogengine.net.
  Is there a way I can transfer all my wordpress content into it?
  Any kind of help would be really appreciated!

 7. Hmm it seems like your site ate my first comment (it was super long) so I guess I’ll
  just sum it up what I submitted and say, I’m thoroughly enjoying your
  blog. I too am an aspiring blog writer but I’m still new to everything.
  Do you have any tips for inexperienced blog writers? I’d definitely appreciate it.

 8. Medical news about 669705973 products https://www.facebook.com/Obzoroffinfo Best reviews in 18778382 articles.
  8e09b44
  We publish articles about medecineon 45 languages for 88 countries!

  Der Hauptunterschied zwischen Typ-1-Diabetes und derselben Typ-2-Krankheit besteht darin, dass im ersten Fall die Eigenproduktion von Insulin fast…Fragen im Zusammenhang mit der Behandlung von Diabetes mellitus werden in den beliebtesten Foren der Welt diskutiert:

  Methoden der medikamentГ¶sen Behandlung. Bei Diabetes ist die Behandlung von Wunden nicht auf die Verwendung externer Mittel beschrГ¤nkt. Allgemein verschriebene Medikamente sind obligatorisch: verbessert die Durchblutung, StГ¤rkung der ImmunitГ¤t; ZerstГ¶rung pathogener Mikroben – Antibiotika und andere antimikrobielle Mittel; Vitamin- und Mineralstoffkomplexe; Stimulanzien zur Gewebereparatur. Voraussetzung ist die stГ¤ndige Гњberwachung und Korrektur des Blutzuckers, damit dieser die maximal zulГ¤ssige Norm nicht Гјberschreitet. Am gefГ¤hrlichsten sind Wunden in den Beinen. Die ExtremitГ¤ten haben ein kleineres Netzwerk von Kapillaren, so dass ihre Blutversorgung schlechter ist als in anderen KГ¶rperteilen. GefäßschГ¤den bei Diabetes verschГ¤rfen die Situation. Vor diesem Hintergrund ist die Entwicklung einer Infektion in einer Wunde sehr schnell und der Heilungsprozess viel langsamer. Millionen von Bakterien aus der Г¤uГџeren Umgebung, Erde gelangt auf die Haut der Beine, eine Pilzinfektion an den FГјГџen setzt sich leicht ab. PrГ¤disponierende Faktoren sind HГјhneraugen, Risse, HГјhneraugen, Abrieb von Schuhen. Infolge einer tiefen GewebelГ¤sion tritt eine Nekrose (Nekrose) auf, die infolgedessen mit einem GangrГ¤nschenkel enden kann. Was eitrige Wunden bei Diabetes betrifft, haben Chirurgen ein Sprichwort: „Mikroben mГ¶gen auch SГјГџigkeiten“, und das ist sehr viel Wahrheit. Vor dem Hintergrund einer Abnahme lebenswichtiger Prozesse im Gewebe schafft ein erhГ¶hter Glukosegehalt ein gutes NГ¤hrmedium fГјr die Reproduktion von Mikroben. Daher werden Antibiotika in Injektionen oder Tabletten in Kombination mit antibakteriellen Salben verschrieben. Um Wunden vom Eiter zu reinigen, werden sie tГ¤glich mit einer LГ¶sung aus Wasserstoffperoxid und einem Antiseptikum behandelt. Eine Salbe mit einem Antibiotikum wird angewendet: Levomekol, Gentamicin, Lincomycin, Clindovit und andere. Nach Eliminierung des eitrigen Prozesses wird eine heilende Salbe mit stimulierender Wirkung verwendet: Methyluracil, Levomekol, Solcoseryl, Actovegin-Salbe und Gel, Aloe, Sanddorn und HagebuttenГ¶l. Physiotherapeutische Verfahren haben einen guten Effekt auf die Wundheilung: Magnetotherapie, UHF-, Ultraviolett-, Infrarot- und Laserbestrahlung von Wunden in stimulierenden Dosen. Detaillierte Empfehlungen des Arztes zur Behandlung von Wunden bei Menschen mit Diabetes. Die Behandlung von Wunden bei Diabetikern kann je nach QualitГ¤t und Form des Diabetes, Vorhandensein von Komplikationen – Schweregrad der Angiopathie (Gefäßschaden), Neuropathie (Nervenschaden) – viele Tage, Wochen und sogar Monate dauern. Chronische trophische GeschwГјre bei Diabetes kГ¶nnen jahrelang nicht heilen und erfordern sogar eine chirurgische Behandlung – Hauttransplantationen. Diabetes und Beine

 9. Thank you for every other excellent post. Where else may
  just anyone get that type of information in such a perfect
  method of writing? I have a presentation next week, and
  I am on the search for such info.

 10. Howdy this is kind of of off topic but I was wondering if blogs use WYSIWYG editors or if you have to manually code with HTML.

  I’m starting a blog soon but have no coding knowledge so I wanted to get guidance from someone with experience.

  Any help would be greatly appreciated!

 11. Wonderful beat ! I would like to apprentice while you amend your site, how could
  i subscribe for a blog site? The account aided me a acceptable
  deal. I had been a little bit acquainted of this your broadcast offered bright clear concept

 12. Hmm is anyone else having problems with the pictures on this blog loading?
  I’m trying to determine if its a problem on my end or if
  it’s the blog. Any suggestions would be greatly appreciated.

 13. Hmm is anyone else encountering problems with the images on this blog loading?

  I’m trying to figure out if its a problem on my end or if it’s
  the blog. Any responses would be greatly appreciated.

 14. If you do not want your relationship to die because of
  this, here are the super effective methods
  that can make your woman orgasm each and every time you have sex.
  That won’t happen. Most girls feel whether they would have sex with you or not – BEFORE you ever started chatting/messaging.

  You might feel like that but you have to utilise your brain and logic
  here! I honestly didn’t even have a question that I wanted to ask and, despite feeling
  super inclined to raise my hand, I knew I’d be taking
  the opportunity away from someone else who wanted to do it more.
  The nice thing is, even in the midst of some pain, I have been able to make
  significant progress with husband (who I must say has been very forgiving and patient!).
  You’d never even seriously considered divorce?
  Having made that distinction I want to call female worship the pattern of behavior
  that leads men in particular to treat a woman or sometimes all women undeservedly as something
  greater than human.

 15. Howdy just wanted to give you a quick heads up. The text in your article seem to be running off
  the screen in Chrome. I’m not sure if this is a format issue or something to
  do with internet browser compatibility but I figured I’d post to let
  you know. The style and design look great though! Hope you
  get the problem fixed soon. Many thanks

 16. Pingback: cialis 5 mg
 17. This is really fascinating, You’re an overly professional blogger. I have joined your feed and look ahead to looking for extra of your excellent post. Additionally, I’ve shared your web site in my social networks!

 18. I’ve been surfing online more than three hours today, yet
  I never found any interesting article like yours. It is pretty worth
  enough for me. In my view, if all site owners and bloggers
  made good content as you did, the web will be much
  more useful than ever before.

 19. Pingback: viagra congestion
 20. Wonderful work! That is the kind of information that are meant to be shared across the internet. Shame on Google for no longer positioning this put up upper! Come on over and seek advice from my site . Thank you =)

 21. According to scholars and close viewers of Hollywood lifestyle,
  the reasons are actually many, as well as recommend that the
  motion picture service is undergoing a great realignment of concerns backed by extensive social, legal and political modifications.
  I ponder who it’s visiting be? Instead, films should appeal to the „4 quadrants“
  – women as well as male, over and under the age of 25.
  „Weirdly, it’s certainly not a brand new puritanism – Hollywood has actually regularly been actually strait-laced. Flora. But I didn’t, I only utilized her for the first sexual activity act given that I knew incredibly swiftly in that initial sex act that actually, I really did not really feel comfy anyone else presenting Yennefer, since it is actually still acting isn’t it? Later, he will merely inform her that a woman had executed foreplay on her, as well as she would certainly certainly never find out who it was actually. The floodgates opened up. But the political and also legal environment matters also: Hirshman indicates that California possesses quite innovative employment-equality laws.

 22. Pingback: 200 viagra
 23. I have been surfing online more than 2 hours today,
  yet I never found any interesting article like yours. It is pretty worth enough for me.
  In my view, if all website owners and bloggers made good content as you
  did, the web will be a lot more useful than ever before.

 24. Pingback: bhp and cialis
 25. Hi would you mind sharing which blog platform you’re working
  with? I’m looking to start my own blog soon but I’m having
  a hard time deciding between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal.

  The reason I ask is because your design seems different then most
  blogs and I’m looking for something unique. P.S My apologies for
  getting off-topic but I had to ask!

 26. It’s perfect time to make some plans for the future and it’s time to be happy.
  I have read this post and if I could I desire to suggest you some interesting things or advice.
  Maybe you could write next articles referring to this article.
  I wish to read even more things about it!

 27. hi!,I like your writing so much! proportion we communicate extra approximately your post on AOL?
  I need an expert on this space to unravel my problem.
  Maybe that’s you! Taking a look ahead to see you.

 28. It’s appropriate time to make a few plans for the long run and it’s time
  to be happy. I have learn this publish and if I may I want to counsel you few fascinating things or suggestions.
  Maybe you could write subsequent articles referring to
  this article. I desire to read even more things approximately it!

 29. After looking into a few of the articles on your blog, I seriously appreciate your way of writing a blog.
  I added it to my bookmark webpage list and
  will be checking back soon. Please check out my web site too and
  tell me how you feel.

 30. Howdy! This post could not be written much better! Going through
  this article reminds me of my previous roommate! He always kept preaching about this.
  I’ll send this article to him. Pretty sure he’s going to have a good read.

  I appreciate you for sharing!

 31. I will immediately clutch your rss as I can’t
  to find your email subscription hyperlink or newsletter service.
  Do you have any? Please permit me know so that I may just subscribe.

  Thanks.

 32. I’ve been browsing online more than 2 hours today, yet I never found any
  interesting article like yours. It’s pretty worth enough for
  me. Personally, if all website owners and bloggers made good content
  as you did, the internet will be a lot more useful than ever before.

 33. I am curious to find out what blog platform
  you have been utilizing? I’m having some minor security issues with my latest site
  and I would like to find something more risk-free. Do you
  have any solutions?

 34. I really like your blog.. very nice colors & theme. Did you create this website yourself or did you hire someone to do
  it for you? Plz reply as I’m looking to design my own blog and would like to find out
  where u got this from. thank you

 35. Thanks on your marvelous posting! I seriously enjoyed reading
  it, you’re a great author.I will always bookmark your blog and definitely will come back very soon. I want to encourage you to ultimately continue your great work, have a nice holiday weekend!

 36. Wow, superb weblog format! How long have you ever
  been running a blog for? you made blogging glance easy.
  The entire glance of your web site is magnificent, as neatly as the content
  material!

 37. Do you mind if I quote a couple of your posts as long as I provide
  credit and sources back to your weblog? My website is in the exact same niche as yours
  and my visitors would definitely benefit from some of the information you present here.
  Please let me know if this ok with you. Thank you!

 38. What i don’t understood is actually how you’re not actually much more well-appreciated than you may be now.

  You’re so intelligent. You realize thus significantly in relation to this subject, made me in my view believe it
  from numerous various angles. Its like women and men are not fascinated unless it is one thing to accomplish
  with Girl gaga! Your individual stuffs excellent. Always care for it up!cheap nba jerseys

 39. It’s perfect time to make some plans for the future and it is time to be happy.
  I have learn this publish and if I may I desire to suggest you some
  interesting things or suggestions. Perhaps you can write subsequent articles
  regarding this article. I want to learn more things about it!

 40. Hello this is kind of of off topic but I was wanting to
  know if blogs use WYSIWYG editors or if you have to manually code
  with HTML. I’m starting a blog soon but have no coding know-how so
  I wanted to get advice from someone with experience. Any help would be enormously appreciated!

 41. One thing I’d like to say is that car insurance cancellation is a terrifying experience and if you are doing the correct things as a driver you simply won’t get one. Lots of people do obtain the notice that they have been officially dropped by their insurance company they have to struggle to get supplemental insurance after the cancellation. Low-cost auto insurance rates tend to be hard to get from a cancellation. Knowing the main reasons for auto insurance termination can help drivers prevent burning off one of the most important privileges offered. Thanks for the thoughts shared through your blog.

 42. Hmm it appears like your blog ate my first comment (it was extremely long)
  so I guess I’ll just sum it up what I wrote and say,
  I’m thoroughly enjoying your blog. I too am an aspiring
  blog blogger but I’m still new to everything.
  Do you have any tips and hints for novice blog writers? I’d definitely appreciate it.

 43. Right here is the perfect web site for everyone who would like to
  understand this topic. You realize so much its
  almost tough to argue with you (not that I personally would want to…HaHa).
  You definitely put a fresh spin on a subject that has been written about
  for a long time. Wonderful stuff, just excellent!

 44. Hello just wanted to give you a quick heads up.
  The words in your article seem to be running off the screen in Safari.
  I’m not sure if this is a format issue or something to do with internet browser compatibility but I
  figured I’d post to let you know. The design look great though!
  Hope you get the issue resolved soon. Many thanks

 45. Good day! I know this is kinda off topic however , I’d figured
  I’d ask. Would you be interested in exchanging links or
  maybe guest authoring a blog article or vice-versa?
  My blog goes over a lot of the same topics as yours and I feel we could
  greatly benefit from each other. If you might be interested feel free to send me an e-mail.
  I look forward to hearing from you! Excellent blog by the way!

 46. Definitely believe that which you said. Your favorite reason seemed to be on the web the easiest thing to be aware of.
  I say to you, I certainly get annoyed while people consider worries
  that they plainly do not know about. You managed
  to hit the nail upon the top and defined out the whole
  thing without having side-effects , people could
  take a signal. Will likely be back to get more. Thanks

 47. It’s appropriate time to make a few plans for the future and
  it’s time to be happy. I have learn this publish and if I could I wish to recommend
  you some fascinating issues or advice. Perhaps
  you can write next articles regarding this article. I want to read more
  things about it!

 48. Excellent post. I was checking continuously this blog and I am impressed!
  Very useful info particularly the last part 🙂 I care for such information much.
  I was seeking this certain information for a long time.
  Thank you and best of luck.

 49. gidrasajt4af.com представляет собой портал, который придуман для поставщиков незаконных покупок и сервисов. Аналогичную продукцию сложно приобрести в обычном магазине, поскольку это противозаконно.

 50. This design is incredible! You definitely know how to keep a reader amused.

  Between your wit and your videos, I was almost moved to start my own blog (well, almost…HaHa!) Wonderful job.

  I really loved what you had to say, and more than that, how you presented it.

  Too cool!

 51. Undeniably believe that which you stated. Your favorite reason seemed
  to be on the internet the simplest thing to be aware of.
  I say to you, I certainly get annoyed while people
  think about worries that they just do not know about.
  You managed to hit the nail upon the top and also defined out the
  whole thing without having side-effects , people can take a signal.
  Will likely be back to get more. Thanks

 52. It’s the best time to make some plans for the future and it is time to be happy.

  I’ve read this post and if I could I want to suggest
  you few interesting things or advice. Perhaps you could write next articles referring
  to this article. I wish to read more things about it!

 53. I was in reality itching to get some wager some change on some sports matches that are happening right now. I wanted to let you guys know that I did find what I ruminate on to be the trounce plat in the USA.
  If you poverty to pull down in on the engagement, authenticate it out: best gambling sites

 54. Greate pieces. Keep writing such kind of information on your site.

  Im really impressed by your site.
  Hey there, You’ve performed an incredible job.
  I will definitely digg it and personally
  suggest to my friends. I am confident they’ll be benefited from this
  web site.