MYTÍ RUČIČEK

Donutit děti k oblékání, čištění zubů nebo mytí ručiček je někdy celkem náročné a proto dnes přicházím s tipy a triky, které nám pomáhají, aby vše probíhalo hladce.

V první řadě bych chtěla napsat to nejdůležitější a to, že příklady táhnou. Když nás děti neuvidí některeé úkony vykonávat, těžko od nás budou moct tyto zdravé návyky odkoukat. Nezapomínejme, že děti jsou velcí pozorovatelé a tak bychom si neměli dávat až tak velký pozor na to, co neděláme jako na to, co děláme (v pozitivním i negativním slova smyslu). Při osobní hygieně obecné je důležitá rutina a pravidelnost. Je tedy dobré, když děti budou vědět, kdy si ruce mají mýt: například když přijdou z venku domů, před jídlem, po použití toalety apod.

Co se týče mýdla, tak tady se nabízí celá škála možností. Já jsem zkoušela i bezdotykové, protože se mi zdálo pro děti lákavé, ale nebyla to úplně šťastná volba. Bylo totiž lákavé natolik, že bylo věčně rozpatlané po celém umyvadle. My dospěláci používáme klasické mýdlo s pumpičkou a pro děti jsem na něj dávala omotanou gumičku, aby nevytlačily příliš mnoho mýdla. Pak jsem ale objevila mycí pěnu s pumpičkou a ta je pro děti jak dělaná: líbí se jim její konzistence a vytlačí jen potřebné množství.

Mycí pěnu SauBär koupíte v DM drogerii.

Nejčastěji si vaše děti asi budou mýt ručičky v umyvadle a tak budete potřebovat nějaký stupínek, který dítěti umožní snadný přístup k němu. My máme umyvadla umístěná hodně vysoko a tak jsme zkoušeli i umyvadlo na vanu, když byl Samík menší, ale nebylo to příliš praktické (vždy bylo potřeba umyvadlo naplni vodou) a v závěru vlastně ani příliš hygienické (děti si myjí ruce jako v lavoru, tedy ve špinavé vodě).

Umyvadlo na vanu. Pokud máte prostor a šikovného tatínka, můžete dětem vyrobit stoleček se zapuštěným lavorem., který vám udělá stejnou službu.

A jak děti motivovat ke správnému mytí ručiček? To vám ukážeme se Samíkem na videu. Budete potřebovat jen gelové třpytky (případně suché s kapkou oleje), které budou představovat bacily a mýdlo. Třpytky nanesete děťátku na ručičky a necháte ho, aby si je umylo pouze vodou. Jenže ony všechny nezmizí (stejně jako bacily) a tak bude nutné použít mýdlo a správnou techniku mytí.

Další možností je používat různá vizuální připomenutí. V některých školkách používají různé postery, zázorňující mytí rukou. V domácím prostředí můžete použít samolepky, které nalepíte např. na dveře toalety, na umyvadlo, na jídelní stůl. Tyto samolepky by dítěti měly připomenout, že si má jít umýt ruce – mohou na nich tedy být zobrazeny ručičky, bacily nebo umyvadlo.

A jaký že je ten správný postup? Vytáhnout rukávy (pokud je to potřeba), namočit ručičky pod tekoucí vodou, nanést na ně mýdlo, kruživými pohyby se věnovat tření rukou (cca 20-30 sekund), nezapomínat na hřbety rukou, prostor mezi prsty a zápěstí (Samík to na videu trošku šidí), důkladně ruce opláchnout pod teplou tekoucí vodou a vysušit ruce ručníkem (vlastní ručník s dětským potiskem může být také velkou motivací). Pokud mají děti špínu za nehty, je vhodné na ně použít kartáček.

Při samotném mytí rukou můžete děti motivovat písničkou nebo básničkou:

Básničky k mytí ručiček.
Odtud je písnička, kterou zpíval ve videu Samík.
Pokud máte tip na českou písničku, tak mi napište, ráda ji sem doplním.

Pokud dětem chcete ukázat jak nebezpečné bacily jsou a jak důležité je umývat si ruce, můžete si doma udělat malý experiment. Budete k němu potřebovat 3 plátky toastového chleba a 3 uzavíratelné sáčky. Do prvního sáčku dáte chleba, který bude fungovat jako kontrolní vzorek. Do druhého sáčku dáte chleba, který dítě osahá špinavýma rukama. A do třetího dáte chleba, který dítě osahá rukama umýtama vodou a mýdlem. Použít můžete i čtvrtý vzorek, ve kterém bude chleba osahaný rukama, které byly umyté desinfekcí. Pak sáčku uzavřete, schováte je na suché a tmavé místo a budete čekat, co se bude dít (chléb osahaný čistýma rukama se téměř nezmění, na tom osahaném špinavýma rukama se začne tvořit plíseň).

Experiment s chlebem.

Doufám, že vám naše tipy pomohly a že mytí ručiček bude u vás velká zábava.

8 komentářů u “MYTÍ RUČIČEK

  1. Pingback: viagra 100mg

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.