KDYŽ JE KOJENÍ U KONCE…

Patřím mezi ty šťastné, kterým bylo dopřáno své děti kojit a i přes to, že u nás vše ohledně kojení probíhalo bez problémů, neřešila jsem v prvních měsících Samíka nic jiného než právě kojení: budit nebo nebudit? Kojit na požádání nebo dodržovat intervaly? Střídat prsa během jednoho kojení nebo ne? Jak dlouho by mělo jedno kojení trvat? Vypil dost nebo málo? Musím čekat až si odříhne nebo ne? Kdy začít s prvními příkrmy, když je plně kojený?

Se Samíkem bylo všechno poprvé a i když jsem s kojením žádné problémy neměla, tak jsem si ho začala užívat až kolem 4. měsíce.

A když už si uděláte tak nějak jasno v odpovědích na všechny tyto otázky, tak přijde na řadu otázka odstavení. Chci kojit do samoodstavu nebo to ukončím dřív? Samík se do 4. měsíce budil v noci na kojení jen 2krát a pak se to zlomilo a začal se budit každou hodinu. V tomto režimu jsem vydržela fungovat 5 měsíců, pak jsem začala být často nemocná (což já vůbec nebývám) a řekla jsem si, že stopnu noční kojení. Jak jsem to udělala? Povolala jsem do akce tatínka, který spal 3 dny se Samíkem a ten pochopil, že z něho žádné mléko nepoteče. Míla mu nabízel dudlík (v této chvíli nám hodně pomohlo, že Samík zhruba od 3. měsíce dudal) a vodu a šlo to překvapivě hladce, bez pláče. Bála jsem se, jak to bude probíhat, až k němu budu vstávat zase já, ale vždy jsem hladila, zpívala, nebrala z postýlky a čekala, až usne. Trvalo to déle než u prsa (ale i tak max. 5 minut), ale já se ráno cítila mnohem odpočatější (jasně, vstát a jít k postýlce bylo náročnější než se přetočit na bok a dát prso, ale nevstávala jsem s pocitem, že ze mě Samík „vysál život“ – není to míněno zle, ale nevím, jak jinak to popsat). Bála jsem se, že nebude chápat, proč se přes den kojit může a v noci ne, ale tyto obavy byly úplně zbytečné. Každopádně si pamatuju, že asi po měsíci Samík onemocněl a já jsem se k nočnímu kojení vrátila, ale naštěstí se kojil jen tak, jako na začátku, tedy 1-2krát za noc.

Tuto fotografii jsem si vytvořila v aplikaci PicsArt.

Moje ideální představa o odstavení byla taková, že Samík jednoho dne přestane prso chtít, ale to se nekonalo a já začala cítit, že už dudá jen ze zvyku (to jsem si částečně způsobila i sama, protože jsem ho prsem často uklidňovala) a v podstatě nepije. Některé dny se chtěl kojit jen 2krát denně, některé dny se po mě sápal celý den a to už mi nebylo příjemné (tohle samozřejmě cítí každý jinak). Poprvé jsem si řekla, že ho odstavím, když mu bylo 14 měsíců. Rozhodla jsem se odjet na víkend s kamarádkou pryč a doufala jsem, že zapomene. Odloučení zvládl skvěle (jen druhou noc byl asi 3 hodiny vzhůru, ale neplakal), ale já jsem na tom byla o dost hůř. Prsa se mi hrozně nalívala, takže jsem si musela ve sprše odstříkávat do úlevy (čím víc odstříkáváte, tím víc mléka se vám tvoří – zákon nabídky a poptávky, takže přílišné odsávání není dobrá cesta) a celkově jsem nebyla v úplné psychické pohodě. V lékárně jsem si koupila homeopatika na snížení laktace (Ricinus) a těšila se domů. Upřímně, chtěla jsem dát tehdy Samíkovi prso hned mezi dveřmi J Asi jsem si spíš potřebovala odpočinout a v tom mi volný víkend pomohl. Samíka jsem nakojila hned první noc, protože plakal, ale pak krásně spinkal.

Druhý pokus o odstavení proběhl v Samíkových 17 měsících, opět jsem odjela na prodloužený víkend a tentokrát už to bylo defintivní. Já, prsa i Samík jsme byli v pohodě a po mém návratu už se kojení nekonalo – Samík se ho ani nedožadoval (jen se víc mazlil) a to mi celou situaci hodně usnadnilo. Vysvětlila jsem mu, že mlíčko není a on to sám opakoval, když mě viděl se převlékat. U odstavení víc než na čemkoliv jiném záleží na přesvědčení maminky, že už opravdu nastal její čas a chce kojení ukončit. Jestli chcete miminko odstavit jen kvůli tlaku okolí, ale sama máte pochyby, nejspíš se vám to nepodaří nebo ano, ale bude to trápení pro obě strany. Ten správný čas je pro každého jiný a tak poslouchejte hlavně samy sebe a své dítě – je to velmi osobní a tak by vám do toho nikdo neměl mluvit. Umělé mléko jsme Samíkovi zkoušeli dávat přes den i v noci, ale nikdy ho nepřijal a nikdy tedy UM nepil – odstaven byl definitivně v 17 měsících a to už hezky jedl jogurty i sýry, takže jsem to po poradě s pediatrem neřešila. Ihned po odstavení jsem znovu otěhotněla, takže pozor na to 🙂

Ke kojení jsem používala kojící polštáře i kojící váleček, ale nejčastěji jsem kojila bez ničeho a vleže.

U Sárinky vše probíhalo trošku odlišně. Každopádně i ona se v noci s věkem častěji budila na kojení a tak jsem si v jejích 8 měsících řekla, že jí zkusím dát po večeři UM, překvapivě ho, na rozdíl od Samíka vypila, ale vliv na její spánek to tehdy nemělo. Asi po dalších 3 měsících jsem ji začala dělat kašičku s UM do lahvičky a noci byly o něco klidnější. Musím se přiznat, že tehdy jsem Samíkovi ani moc UM nenabízela, měla jsem pocit, že když mu ho dám, tak nějakým způsobem selžu. Že nejsem dost silná na to, abych k němu vstávala a kojila ho, když to potřebuje. Nikdy bych žádnou svojí kamarádku za dokrmování nebo odstavení neodsoudila, naopak jsem je v jejich rozhodnutích vždy podporovala, ale sama sobě jsem to vysvětlit nedokázala. Prostě jsem to tak cítila. Možná to pro mě bylo těžké i tím, že Samík měl ke kojení velké citové pouto a i v noci to bylo spíš o podudání a ujištění se, že jsem u něho. Pro Sárinku byla prsa naopak primárně zdrojem jídla, neuklidňovala se kojením a v noci opravdu sála ostošest. Svou roli hrála samozřejmě také moje únava: když jsem měla jen Samík, mohla jsem probděné noci dospat při jeho odpoledním spánku, se Sárinkou už to možné nebylo, protože Samík už přes den nespí. Prostě se Sárinkou mi tak nějak došlo, že spokojenost musí být na obou stranách a neměla jsem žádné výčitky z toho, že jí UM dávám. Touto odbočkou bych jen chtěla říct, že pokud se maminky na dokrmování necítíte, tak si nenechte nikým namluvit, že je to potřeba a dál jen kojte. Pokud ale naopak cítíte, že je to potřeba, směle do toho. Jen vy samy nejlépe znáte své děti a vy jediné máte právo o tom rozhodovat. Mě druhé dítě naučilo dát víc na sebe a svůj instinkt než na dobře míněné rady okolí. Sárinka dostávala tedy kolem 18:00 kaši s mlékem v lahvičce (vždy toho vypila víc, než když jsem ji krmila lžičkou) a před spaním jsem ji ještě dokojovala (to jí byl necelý rok) – díky tomu se mi přestala budit do půlnoci a i po půlnoci se budila méně než předtím.

Tento pohled se přo kojení nikdy neomrzí a bude mi jednou moc chybět.

Co se týče výběru formule, tak jsem zvolila značku Kendamil. Musím přiznat, že v tomto ohledu zapůsobily i na mě sociální sítě – poprvé jsem totiž tuto značku zaregistrovala právě tam. Kupovala jsem si od nich nejprve kašičky, které jsem Sárince míchala od 6 měsíců s vodou a později s UM. Vyzkoušela jsem pak i UM a vzhledem k tomu, že ho Sárinka okamžitě přijala a neměla žádné zažívací potíže, neměla jsem důvod zkoušet něco jiného. Rozhodující pro mě samozřejmě nebyla jen reklama, ale také to, že Kendamil mléka jsou vyráběna z plnotučného mléka (jsou tedy i velmi chutná), obsahují méně přísad a rostlinných olejů než konkurenční značky a neobsahují palmový olej a přidaný rybí tuk. Když mě později Kendamil oslovil pro spolupráci, neváhala jsem ani vteřinu, protože v tu dobu již Sárinka jejich produkty užívala.

Sárinka u babičky a dědy na farmě se svým Kendamilem.

Krátce po 1. narozeninách jsem se rozhodla, že zkusím Sárinku přestat kojit v noci stejně jako jsem to udělala u Samíka (takže byl opět do akce povolán tatínek). Trošku jsem se toho obávala, protože Sára je oproti Samíkovi o dost umanutější, vytrvalejší a taky ukřičenější a hlavně si ode mě láhev s vodou místo prsa nikdy nevzala. První noc se asi hodinu budila po 5 minutách, ale neplakala, spíš tak pofňukávala a kňourala. Míla ji tedy i choval, ale zbytek noci už byl lepší – vždy se napila vody, vzala dudlík a usnula. Druhý den se poprvé probudila až ve tři (do té doby něco nevídaného) a pak v pět, ale to jí déle trvalo, než usnula. Každopádně vše probíhalo bez pláče a tak bylo na nás, abychom vydrželi. I tady je důležité přesvědčení maminky – zase by pro mě v jistém slova smyslu bylo snazší a rychlejší jí dát prso, ale vyhlídka prospané noci byla mnohem lákavější – chtělo to jen vydržet. Třetí den nebyl Míla doma a tak jsem k ní vstávala opět já, jakmile to zjistila, trvalo jí mnohem déle, než usnula, takže jsem hladila a konejšila, ale jakmile jsem chtěla odejít, tak Sárinka začala fňukat. Rozhodla jsem se tedy zůstat v ložnici s ní a to jí stačilo. Další dny se opakovalo to, že se budila kolem páté ráno a trvalo ji dlouho, než usnula a tak jsem Mílovi připravila termosku s vodou a lahvičku s UM a světe div se, ono to zabralo – Sárinka ji hned vypila a spala dál. Moje prsa první den vyloženě trpěla a nemohla jsem se dočkat rána, až mi Sárinka od bolesti uleví. Druhý den už to bylo lepší a třetí den už se laktace srovnala úplně. Každopádně Sárinka nakonec začala vyžadovat UM v noci 2krát: kolem jedné hodiny a pak kolem páté. Dostávala pokaždé 150 ml: zkoušela jsem jí dávat i víc v domnění, že ji bude stačit jedna dávka, ale nestačila.

Když bylo Sárince 15 měsíců, pila 4 dávky mléka denně: kromě dvou nočních měla mlíčko vždy před spaním (po obědě i večer). A to nemluvím o nemoci a zubech, to se pak dávky dvojnásobily. K tomu jsem ji i nadále „kojila“ přes den na požádání. Ty uvozovky tam jsou proto, že už to bylo jen takové podudávání, kdy Sára ve skutečnosti nepila. Mléko se v prsech tvoří především v noci, takže se mi celkově snížila laktace a to mohl být také důvod proč Sárinka přestala pít.

Když jsem Sárince dávala UM s kaší, tak se nikdy nechtěla krmit v ruce. Nejlíp se jí pilo v Babybjorn lehátku.

Vždycky, když měla Sárinka rýmu, tak v noci, po své první dávce mléka zvracela. Mléko totiž zahleňuje ještě víc. A tak když měla zhruba v 16 měsících zase rýmu a já jsem druhou noc po sobě zažívala kolečko: umýt a převléknout Sáru – převléknout postýlku – dlouze znovu uspávat: rozhodla jsem se, že jí následující den mléko v noci nedám. Dala jsem jí mlíčko před spaním a když se poprvé probudila, dala jsem ji jen dudlík a hladila ji dokud neusnula. Tím, že byla nemocná, tak to šlo celkem snadno. Snažila jsem se jí dávat jen dudlík, protože Samík si tehdy na vodu hodně zvykl a odnaučil se v noci pít v podstatě až před nedávnem. Zadařilo se a tak teď Sárinka pije mlíčko už jen před spaním po obědě a večer. Díky zrušení nočního mlíčka začala jíst mnohem lépe kašičky k snídani. V noci se stále budí, ale většinou jí jen podám dudlík, pohladím a spí dál. Co se týče kojení, tak tam je to stále stejné, jsou dny, kdy si Sárinka na prsa ani nevzpomene a pak jsou dny, kdy se chce přisát, ale hned se zase odtáhne. Dělá to jen doma a mně to nijak nevadí, takže to neřeším.

Tak, to byla tedy naše cesta. Jak jsem několikrát zmínila, nejdůležitější ze všeho je, jak to cítíte VY – vy znáte svoje děťátko nejlépe ze všech a jen vy víte, jak se doopravdy cítíte a co potřebujete. Zkuste se tedy odprostit od toho, co vám říkají chytré knihy nebo okolí a udělejte si vše podle sebe. Já vám budu držet palce, aby vše probíhalo tak, jak si přejete.

3 040 komentářů u “KDYŽ JE KOJENÍ U KONCE…

  1. Moc děkuji za krásný a pro mě povzbuzující článek. Ste moji virtuální inspirací a podporou na MD. Mám 11 měsíční dcerku a budim se k ní někdy i 15x za noc. Jen bohužel odstavení díky pomoci manžela nebude možné, protože dcerka se v noci dožaduje jen mě a manžel jí nedokáže utěšit. No děsí mě to, ale představa, že to jde a jednou se vyspím, je motivující.
   Děkuji za Vaši práci. 😊

   1. A zkousela jsi spat v jine mistnosti? Protze dokud jsem byla v loznici ja a Mila uklidnoval, tak to taky neslo. Spala jsem v obyvaku a duverovala jim, ze to zvladnou. Drzim palce😘

    1. Ano, zkoušela sem spát v pracovně. Bohužel dcerka řve pokaždé tak, že se začne dusit. No bude to krušné. Ale tak v mezičase se budu uklidňovat Vašimi videii. 😊

     1. Tohle je opravdu neznala a az poskozujici rada.
      Spankovy trenink je tyrani.
      Kojeni neni jen o jidle.
      Nocni kojeni je dulezite pro udrzeni laktace a kojeni je idealni do 2 let nejmene. Samoodstav nastava mezi 4,5-7 rokem.
      Nesirte nesmysly.

   2. Zkuste spánkový trénink. Od 6mesicu by dítě nemělo potřebovat noční krmení, nebo v momentě kdy se jeho porodní váha zdvojnásobí. Ideální je také na víkend odjet a nechat dítě otci aby ta možnost prostě nebyla.

  1. Dobrý den, opravdu to není někdy jednoduché a všichni víme že každé dítě je úplně jiné a zabírá na něj něco jiného. Já Jsem přestala kojit v 7m přešli jsme postupně na UM protože se mi v noci často budil. Jak ochutnal UM tak už pak prsa šla stranou spolu s prikrmama. Samo to nejak odeznelo a pil UM jen v noci a večer. Je mu 18m a teprve přestal vyžadovat mlíko v noci. Do nedavna chtel někdy i 2x za noc. Ale bylo to vetsinou spojeny a rustem zubů. Žádné odvykaci techniky nebyly zapotřebí. Takže třeba to taky některé mamince pomůže že jsem jen naslouchala a ono se to samo nejak srovnalo. A Spinkame celou noc 12h. Mějte se krásně

   1. Pretty great post. I simply stumbled upon your blog and wished to say
    that I have really loved surfing around your weblog posts.
    In any case I’ll be subscribing for your feed and I hope you write again soon!

    P.S. If you have a minute, would love your feedback on my new website
    re-design. You can find it by searching for «royal cbd» —
    no sweat if you can’t.

    Keep up the good work!

    Feel free to visit my website … buy instagram followers

 1. Moc dekuji za clanek, take bych rada prestala s nocnim mlickem, bohuzel u nas nefunguje vubec dudlik a ani zadna oblibena hracka nebo plena.

 2. Děkuju Ti Lucie, je to moc užitečné a příjemné číst, protože všechny si procházíme svými momenty zoufalství, pokud jde o kojení. Proto díky za všechna povzbuzující slova. Já bych Tě zase chtěla povzbudit v tom, že se nemusíš omlouvat za cokoli co by někomu mohlo nějak nelibě vyznít, za přirozené znění příběhů tvého života. Ti inteligentní, dobří a fér, to nikdy obracet proti Tobě nebudou a ti druzí si to vždy najdou.. ❤️

 3. Moc hezky napsané.. Určitě to některé maminky povzbudí k tomu přejít na UM, když mají problémy s kojením a mají právě obavu z toho, že selhaly..

 4. Krasne napsane,brzy me to taky ceka,tak se zkusim poucit… u nas je ale problem dvoji,maly nechce UM a bohuzel od mala ani dudlik… kdyz jsme mu ho v noci zkouseli davat,rozzuril se jeste vic (je trosku vzteklounek).. alespon se ale napije treba vody,snad to tedy zvladneme i tak a pujde to.

 5. Pingback: viagra 100mg
 6. Pingback: best cialis site
 7. Pingback: doctor7online.com
 8. Pingback: cipro generic cost
 9. I love your blog.. very nice colors & theme. Did you make this website
  yourself or did you hire someone to do it for you?
  Plz respond as I’m looking to construct my own blog and
  would like to find out where u got this from.
  thank you

 10. Pingback: viagra for sale
 11. Pingback: naltrexone drug
 12. Pingback: tylenol cost
 13. My brother suggested I would possibly like this website.
  He was entirely right. This post truly made my day.
  You cann’t believe just how a lot time I had spent for
  this information! Thanks!

 14. Hi there, this weekend is good designed for me, for the reason that this point in time i am reading this wonderful informative paragraph here at my home.

 15. Excellent pieces. Keep posting such kind of information on your
  page. Im really impressed by your site.
  Hey there, You have performed an excellent job. I’ll certainly digg it and personally recommend to my friends.
  I am confident they’ll be benefited from this
  site.

 16. Hi! I know this is kinda off topic however I’d figured
  I’d ask. Would you be interested in exchanging links or maybe guest writing a blog article or vice-versa?
  My blog addresses a lot of the same subjects as yours and I believe
  we could greatly benefit from each other. If you are interested feel
  free to send me an e-mail. I look forward to hearing from you!
  Awesome blog by the way!

 17. Just wish to say your article is as astounding.

  The clarity in your post is just great and i can assume you’re an expert on this subject.

  Fine with your permission let me to grab your RSS feed to keep updated with
  forthcoming post. Thanks a million and please carry on the enjoyable work.

 18. Pingback: cialis 10mg
 19. hey there and thank you for your info – I’ve certainly picked up
  something new from right here. I did however expertise some technical points using this website, as I experienced to reload the website many times
  previous to I could get it to load correctly. I had
  been wondering if your web hosting is OK?

  Not that I am complaining, but slow loading instances times will often affect your placement in google and
  could damage your quality score if advertising and marketing with Adwords.
  Anyway I am adding this RSS to my e-mail and could look out for a
  lot more of your respective fascinating content. Make sure
  you update this again soon.

 20. You actually make it seem really easy with your
  presentation but I to find this matter to be really one thing which
  I believe I might never understand. It seems too complex and extremely extensive for me.
  I’m taking a look forward on your next submit, I’ll attempt to get the cling of it!

 21. Pingback: cialis or viagra
 22. Oh my goodness! Awesome article dude! Many thanks, However
  I am having issues with your RSS. I don’t know the reason why I am unable to join it.
  Is there anybody getting similar RSS problems?
  Anyone that knows the answer can you kindly
  respond? Thanks!!

 23. Good day! I could have sworn I’ve been to this site before but after browsing
  through a few of the articles I realized it’s new to me.

  Anyhow, I’m definitely happy I found it and I’ll be bookmarking it and
  checking back frequently!

 24. Thanks for one’s marvelous posting! I seriously
  enjoyed reading it, you’re a great author. I will be sure to
  bookmark your blog and may come back very soon. I want to encourage you to continue your great
  writing, have a nice holiday weekend!

 25. Good day! Do you know if they make any plugins to help with Search Engine
  Optimization? I’m trying to get my blog to rank
  for some targeted keywords but I’m not seeing very good gains.

  If you know of any please share. Cheers!

 26. It is perfect time to make a few plans for the
  longer term and it’s time to be happy. I have read this put up and if I
  may just I desire to suggest you some attention-grabbing
  things or advice. Perhaps you could write subsequent articles relating to this article.
  I want to learn more issues about it!

 27. Today, I went to the beachfront with my kids. I found a sea shell and gave it to my 4
  year old daughter and said „You can hear the ocean if you put this to your ear.“ She placed the shell to her ear
  and screamed. There was a hermit crab inside and it pinched her ear.

  She never wants to go back! LoL I know this is entirely off topic but I had to tell someone!

 28. I don’t know if it’s just me or if everybody else
  experiencing problems with your site. It looks like
  some of the text in your content are running off the screen. Can someone else please provide feedback and let me know if this is happening to them as well?
  This may be a problem with my web browser because I’ve had this happen before.
  Thank you

 29. When someone writes an piece of writing he/she maintains
  the image of a user in his/her mind that how a user
  can know it. Therefore that’s why this piece of writing
  is great. Thanks!

 30. Wonderful blog! I found it while browsing on Yahoo News.
  Do you have any tips on how to get listed in Yahoo News? I’ve been trying for a while but I never seem to get there!
  Thanks

 31. With havin so much content do you ever run into any issues of plagorism or copyright infringement?
  My website has a lot of completely unique content I’ve either
  written myself or outsourced but it looks like a lot of it is
  popping it up all over the web without my authorization.
  Do you know any ways to help protect against content from being ripped off?
  I’d certainly appreciate it.

 32. Undeniably believe that which you said. Your favorite reason appeared to be on the internet the simplest thing to be aware of.
  I say to you, I definitely get irked while people think about worries that they plainly do not
  know about. You managed to hit the nail upon the top
  and also defined out the whole thing without having side-effects
  , people can take a signal. Will likely be back to get more.

  Thanks

 33. That is very attention-grabbing, You are a very professional
  blogger. I’ve joined your feed and look forward to searching for extra of your magnificent post.
  Additionally, I have shared your site in my social networks

 34. magnificent issues altogether, you simply received
  a logo new reader. What may you recommend about your put up that you just made a few days ago?
  Any positive?

 35. It is appropriate time to make some plans for the future and it’s time
  to be happy. I’ve read this post and if I could I
  desire to suggest you few interesting things or tips.
  Maybe you could write next articles referring to this article.

  I desire to read even more things about it!

 36. Write more, thats all I have to say. Literally, it seems
  as though you relied on the video to make your point.
  You clearly know what youre talking about, why waste your intelligence on just posting videos to your blog when you could be giving us
  something informative to read?

 37. Good post. I learn something totally new and challenging on sites I stumbleupon everyday.
  It’s always interesting to read content from other authors and practice a little
  something from other sites.

 38. Hi there! Would you mind if I share your blog with my zynga group?
  There’s a lot of people that I think would really appreciate
  your content. Please let me know. Thank you

 39. Hello there! This post could not be written much better!
  Looking through this post reminds me of my previous roommate!
  He continually kept talking about this. I am going to forward this information to him.
  Fairly certain he will have a very good read.
  I appreciate you for sharing!

 40. Magnificent beat ! I wish to apprentice at the same time as you amend
  your site, how can i subscribe for a blog website?
  The account aided me a applicable deal. I had been tiny bit
  acquainted of this your broadcast offered vibrant
  clear concept cheap flights yynxznuh

 41. Heya are using WordPress for your site platform? I’m new to the blog world but I’m trying to get started and create
  my own. Do you need any coding knowledge to make your
  own blog? Any help would be greatly appreciated!
  2CSYEon cheap flights

 42. What’s up i am kavin, its my first time to commenting anyplace,
  when i read this piece of writing i thought i could also make comment due to this good piece of writing.
  cheap flights 3aN8IMa

 43. Hi there! I’m at work surfing around your blog
  from my new apple iphone! Just wanted to say I love reading through your blog and look forward to all your
  posts! Keep up the outstanding work! cheap flights 3aN8IMa

 44. Howdy! I realize this is somewhat off-topic however I needed
  to ask. Does managing a well-established blog like yours require a lot of work?
  I am completely new to running a blog but I do write in my journal everyday.
  I’d like to start a blog so I can share my
  experience and thoughts online. Please let me know if you
  have any kind of ideas or tips for new aspiring bloggers.
  Thankyou! cheap flights y2yxvvfw

 45. Terrific article! This is the kind of info that should be shared across the web.

  Shame on Google for no longer positioning this publish upper!
  Come on over and seek advice from my site . Thank you =)

 46. Hey there I am so happy I found your blog, I really found you by mistake, while
  I was looking on Google for something else, Anyways I am here now and would just like to say many thanks
  for a incredible post and a all round interesting blog (I also
  love the theme/design), I don’t have time to look over it all
  at the moment but I have book-marked it and also added in your RSS feeds, so when I have time I
  will be back to read more, Please do keep up the fantastic b.

 47. I have to thank you for the efforts you have put in penning this blog.

  I am hoping to check out the same high-grade content from
  you later on as well. In fact, your creative writing abilities has motivated me
  to get my own blog now 😉

 48. Nice post. I learn something totally new and challenging on websites I stumbleupon every day.

  It will always be exciting to read articles from other authors and practice something from their web sites.

 49. Hola! I’ve been following your weblog for a while now and finally got
  the bravery to go ahead and give you a shout out from Huffman Texas!
  Just wanted to tell you keep up the good work!

 50. Woah! I’m really loving the template/theme of this website.

  It’s simple, yet effective. A lot of times it’s hard to
  get that „perfect balance“ between superb usability and visual appearance.
  I must say you’ve done a amazing job with this.
  Additionally, the blog loads very fast for me on Chrome. Exceptional Blog!

 51. What i do not understood is in truth how you are not really much more neatly-liked
  than you might be now. You’re so intelligent. You understand thus considerably when it comes to this matter, made
  me in my opinion imagine it from a lot of numerous angles.
  Its like women and men don’t seem to be interested unless it’s one thing to do with Woman gaga!

  Your personal stuffs nice. At all times deal with it up!

 52. Hi, I do believe this is an excellent web site. I stumbledupon it ;
  ) I’m going to return yet again since I saved as a favorite it.
  Money and freedom is the best way to change, may you be rich and continue to guide
  other people.

 53. Aw, this was an exceptionally nice post. Spending some time
  and actual effort to produce a great article… but what can I say… I hesitate a lot
  and never manage to get nearly anything done.

 54. Its like you read my mind! You appear to know so much about this,
  like you wrote the book in it or something. I think that you can do with some pics to drive the message home a little bit, but other than that, this is great blog.

  A fantastic read. I will definitely be back.

 55. Today, I went to the beach front with my kids. I found a sea shell
  and gave it to my 4 year old daughter and
  said „You can hear the ocean if you put this to your ear.“ She put the shell
  to her ear and screamed. There was a hermit crab inside and it pinched her ear.

  She never wants to go back! LoL I know this is completely off topic but I had to tell someone!

 56. Wow that was unusual. I just wrote an really long comment but after I clicked
  submit my comment didn’t appear. Grrrr… well I’m not writing
  all that over again. Anyways, just wanted to say great blog!

 57. Howdy! I could have sworn I’ve visited this blog before but after looking at some of the posts I realized it’s new to me.
  Anyways, I’m certainly delighted I found it and I’ll be
  book-marking it and checking back regularly!

 58. Hi there! Someone in my Facebook group shared this site with us so I
  came to look it over. I’m definitely loving the information. I’m bookmarking and will be tweeting this to my followers!
  Excellent blog and wonderful design.

 59. Pingback: buy cialis
 60. Pingback: droga5.net
 61. Pingback: tadalafil cost
 62. Pingback: viagra dosage
 63. Its like you read my mind! You appear to know a lot about this, like you wrote the book in it
  or something. I think that you can do with some pics to drive the message home a
  little bit, but instead of that, this is magnificent blog.
  An excellent read. I will definitely be back.

 64. Pingback: Cialis 60mg coupon
 65. Pingback: viagra canada
 66. Pingback: cheap levitra 10mg
 67. Pingback: viagra online
 68. Pingback: amaryl 1mg tablet
 69. Pingback: arimidex 1mg otc
 70. Unquestionably believe that which you stated.

  Your favorite justification seemed to be on the net the easiest thing to be aware of.

  I say to you, I certainly get annoyed while people consider worries that they just
  don’t know about. You managed to hit the nail upon the top and defined out the whole
  thing without having side effect , people could take a signal.
  Will likely be back to get more. Thanks

 71. Hello There. I found your blog using msn. This is a very
  well written article. I will make sure to bookmark it and return to read more
  of your useful information. Thanks for the post. I’ll definitely comeback.

 72. Pingback: cheap atarax 25mg
 73. Pingback: cardizem canada
 74. Pingback: casodex cost
 75. Pingback: ceftin cheap
 76. Pingback: celebrex generic
 77. Pingback: cheap celexa 20 mg
 78. Pingback: order cephalexin
 79. Pingback: claritin pharmacy
 80. Pingback: casino real money
 81. Pingback: slot machines
 82. Pingback: real money casino
 83. Pingback: doubleu casino
 84. The National Conference served as a large-scale training and technical assistance event that included: OSDFS
  grantees; education and prevention leaders; representatives of Federal agencies and national associations; public and private school administrators; school personnel; researchers and experts; as well as others
  in the field. http://saleviabuy.com viagra definition

 85. Pingback: casino
 86. Pingback: autoinsurance
 87. Pingback: e insurance auto
 88. Yesterday, while I was at work, my cousin stole my iPad and tested to see if it can survive
  a thirty foot drop, just so she can be a youtube sensation. My iPad is now
  broken and she has 83 views. I know this is totally off
  topic but I had to share it with someone!

 89. Pingback: payday loans fast
 90. Right here is the perfect web site for everyone who wishes to find out
  about this topic. You know so much its almost tough to argue with you (not that I
  really would want to…HaHa). You certainly put a fresh spin on a subject that has been discussed for many years.

  Excellent stuff, just excellent!

 91. I don’t know if it’s just me or if perhaps everyone else encountering problems with your blog.
  It appears as though some of the text on your content are running off the screen. Can somebody else please
  comment and let me know if this is happening to them as well?
  This might be a problem with my internet browser because
  I’ve had this happen previously. Many thanks

 92. Attractive section of content. I just stumbled upon your site and in accession capital to assert
  that I get in fact enjoyed account your blog posts. Any way I’ll be subscribing to your feeds and even I achievement you access consistently
  fast.

 93. I am really enjoying the theme/design of your weblog. Do you ever run into
  any browser compatibility problems? A few of my blog audience have complained about my site not operating correctly in Explorer but looks great
  in Opera. Do you have any suggestions to help fix this problem?

 94. My programmer is trying to convince me to move to .net from PHP.
  I have always disliked the idea because of the expenses.
  But he’s tryiong none the less. I’ve been using WordPress on several
  websites for about a year and am concerned about switching to another platform.

  I have heard very good things about blogengine.net.
  Is there a way I can transfer all my wordpress posts into it?
  Any help would be really appreciated!

 95. I love your blog.. very nice colors & theme. Did you create this website yourself or did you hire someone to
  do it for you? Plz reply as I’m looking to design my own blog and would like to know where u got this from.
  appreciate it

 96. Pingback: cbd cannabis
 97. hey there and thank you for your information – I have certainly picked up something
  new from right here. I did however expertise some
  technical points using this website, as I experienced to reload the web site
  many times previous to I could get it to load properly. I had been wondering if your hosting is OK?
  Not that I am complaining, but sluggish loading instances times will often affect your placement
  in google and can damage your high-quality score if ads and marketing with
  Adwords. Anyway I am adding this RSS to my email and can look out for
  much more of your respective fascinating content.
  Make sure you update this again soon.

 98. My coder is trying to persuade me to move to .net from PHP.
  I have always disliked the idea because of the expenses.
  But he’s tryiong none the less. I’ve been using Movable-type on several websites
  for about a year and am anxious about switching to another platform.
  I have heard excellent things about blogengine.net.
  Is there a way I can transfer all my wordpress content into it?
  Any help would be really appreciated!

 99. Hey there would you mind letting me know which
  hosting company you’re working with? I’ve loaded your blog in 3 completely different
  internet browsers and I must say this blog loads
  a lot faster then most. Can you suggest a good
  web hosting provider at a fair price? Thanks, I appreciate it!

 100. I know this if off topic but I’m looking into starting my own weblog and was curious
  what all is needed to get set up? I’m assuming
  having a blog like yours would cost a pretty penny?
  I’m not very web smart so I’m not 100% positive.

  Any recommendations or advice would be greatly appreciated.
  Cheers

 101. Pingback: homework for pre k
 102. Pingback: essay writing tip
 103. With havin so much content and articles do you ever run into any problems of
  plagorism or copyright infringement? My site has a lot of exclusive content I’ve either written myself or outsourced
  but it appears a lot of it is popping it
  up all over the web without my agreement. Do you know
  any solutions to help stop content from being stolen? I’d certainly appreciate it.

 104. Pingback: essay buy
 105. Excellent post. I was checking continuously this blog and I am
  impressed! Very helpful information specially the last part 🙂 I care for such info much.
  I was looking for this particular info for a very long
  time. Thank you and best of luck.

 106. Pingback: clomid medication
 107. Hey I am so delighted I found your blog page, I really found you by accident, while I was looking on Google for
  something else, Regardless I am here now and would
  just like to say thank you for a incredible post and a all round entertaining blog (I also love the theme/design), I don’t have
  time to go through it all at the minute but I have book-marked it and also added your RSS feeds, so when I have time I will be
  back to read much more, Please do keep up the superb work.

 108. An impressive share! I’ve just forwarded this onto a co-worker
  who was doing a little research on this. And he in fact bought me breakfast
  due to the fact that I stumbled upon it for
  him… lol. So allow me to reword this…. Thanks for the meal!!
  But yeah, thanks for spending the time to talk about this issue
  here on your website.

 109. Pingback: clozaril pharmacy
 110. Definitely believe that which you said. Your favorite reason seemed to be on the web the simplest
  thing to be aware of. I say to you, I certainly get annoyed while people
  consider worries that they plainly do not know about.
  You managed to hit the nail upon the top and also
  defined out the whole thing without having side effect , people
  could take a signal. Will likely be back to get
  more. Thanks

 111. Hi this is kind of of off topic but I was wondering if blogs use WYSIWYG editors or if you have to manually code with HTML.
  I’m starting a blog soon but have no coding skills so
  I wanted to get advice from someone with experience. Any help would be greatly appreciated!

 112. I’m really enjoying the design and layout of your website.
  It’s a very easy on the eyes which makes it much more pleasant for me to come here and visit more
  often. Did you hire out a developer to create your theme? Fantastic work!

 113. Pingback: combivent pharmacy
 114. Pingback: coreg pharmacy
 115. Pingback: mba essay help
 116. It’s a shame you don’t have a donate button! I’d certainly donate to this outstanding blog!
  I suppose for now i’ll settle for bookmarking and adding your RSS feed
  to my Google account. I look forward to new updates and will talk about this website with my Facebook group.

  Talk soon!

 117. I am extremely impressed with your writing
  skills as well as with the layout on your weblog.
  Is this a paid theme or did you modify it yourself? Anyway
  keep up the excellent quality writing, it is rare to
  see a nice blog like this one nowadays.

 118. I have been exploring for a little bit for any high quality articles or
  weblog posts in this sort of space . Exploring in Yahoo I finally stumbled upon this site.
  Studying this info So i am happy to express that I have a very good uncanny feeling I
  discovered exactly what I needed. I most indubitably
  will make sure to don?t omit this website and provides it a glance on a relentless basis.

 119. Pingback: order cozaar 25mg
 120. I’ve been exploring for a little for any high quality articles or blog
  posts on this sort of house . Exploring in Yahoo I eventually stumbled upon this
  site. Reading this information So i’m happy to convey that I
  have a very just right uncanny feeling I found out
  exactly what I needed. I so much no doubt will make sure to do not fail
  to remember this web site and give it a look regularly.

 121. Have you ever considered publishing an ebook or guest authoring on other websites?
  I have a blog based on the same information you discuss and would love to have you share
  some stories/information. I know my subscribers would
  enjoy your work. If you’re even remotely interested,
  feel free to send me an e mail.

 122. hey there and thank you for your information – I’ve certainly
  picked up something new from right here. I did however expertise a few technical
  issues using this web site, as I experienced to reload the website many times previous to I could
  get it to load properly. I had been wondering if your
  web hosting is OK? Not that I’m complaining,
  but sluggish loading instances times will very frequently affect your placement in google and
  can damage your high-quality score if advertising and marketing with Adwords.
  Well I’m adding this RSS to my email and can look out for a
  lot more of your respective fascinating content.
  Ensure that you update this again soon.

 123. Hello! This post could not be written any better!
  Reading through this post reminds me of my old room mate!
  He always kept chatting about this. I will forward
  this post to him. Fairly certain he will have a good read.
  Thanks for sharing!

 124. Fantastic goods from you, man. I’ve understand your stuff previous to and you are just too wonderful.
  I actually like what you’ve acquired here, certainly like what you
  are saying and the way in which you say it. You make it enjoyable and you still take care of to keep it wise.
  I can not wait to read far more from you. This is really a
  wonderful web site.

 125. With havin so much content do you ever run into any issues of plagorism or copyright violation? My website has a lot of completely unique content I’ve either authored
  myself or outsourced but it seems a lot of it is popping it up all over the
  web without my agreement. Do you know any ways to help reduce content from being stolen? I’d genuinely appreciate it.

 126. Good day I am so glad I found your site, I really found you
  by accident, while I was looking on Digg for something else, Anyways I am here now and would just like to say
  kudos for a marvelous post and a all round entertaining blog (I also love the theme/design), I don’t have time
  to go through it all at the minute but I have saved it and also added
  your RSS feeds, so when I have time I will be
  back to read a great deal more, Please do keep up the awesome work.

 127. I blog quite often and I truly appreciate your information. This article has
  really peaked my interest. I will bookmark your blog and keep
  checking for new information about once a week. I subscribed to your Feed too.

 128. Pingback: ddavp 0.1mg cost
 129. Magnificent beat ! I would like to apprentice while you amend your
  web site, how could i subscribe for a blog
  website? The account aided me a acceptable deal. I had been a little bit acquainted of this your broadcast offered bright clear idea

 130. Pingback: depakote pills
 131. Hi there! This blog post couldn’t be written any better!
  Reading through this article reminds me of my previous roommate!
  He constantly kept talking about this. I’ll forward this post to him.
  Pretty sure he will have a great read. I appreciate you for sharing!

 132. Admiring the dedication you put into your blog and detailed information you offer.
  It’s great to come across a blog every once in a while that isn’t the same unwanted rehashed material.
  Fantastic read! I’ve bookmarked your site and I’m including your
  RSS feeds to my Google account.

 133. Great items from you, man. I’ve bear in mind your stuff previous to and you are simply too great.
  I really like what you’ve acquired right here, really like what you are saying and the way through which you are saying it.
  You make it entertaining and you continue to take care of to stay it sensible.
  I can’t wait to read much more from you. This is actually a tremendous
  website.

 134. Pingback: diltiazem prices
 135. I have been exploring for a little bit for any high quality articles or blog posts in this kind of
  house . Exploring in Yahoo I eventually stumbled
  upon this website. Reading this info So i’m
  satisfied to exhibit that I’ve a very good uncanny feeling I discovered just what I needed.
  I so much indisputably will make sure to do not disregard this website and give it
  a glance regularly.

 136. Pingback: doxycycline otc
 137. Hello there, I do think your site could be having web browser compatibility
  issues. Whenever I take a look at your web site in Safari, it
  looks fine but when opening in Internet Explorer, it has some overlapping issues.

  I merely wanted to give you a quick heads up! Other than that, excellent website!

 138. Thanks for some other informative blog. Where else could I am getting that type of info written in such an ideal
  method? I’ve a project that I’m simply now running on, and I
  have been at the glance out for such information.

 139. Pingback: etodolac canada
 140. Pingback: flomax 0,2mg pills
 141. Do you have a spam problem on this site;
  I also am a blogger, and I was curious about your situation;
  we have created some nice procedures and we are looking to swap methods with others,
  be sure to shoot me an email if interested.

 142. An impressive share! I’ve just forwarded this onto a coworker who was
  doing a little research on this. And he actually bought me lunch due to the fact that
  I discovered it for him… lol. So allow me to reword this….
  Thanks for the meal!! But yeah, thanks for spending some time to talk about this
  issue here on your web site.

 143. I’ve been exploring for a little bit for any
  high-quality articles or weblog posts in this sort of space .
  Exploring in Yahoo I at last stumbled upon this site.
  Reading this information So i’m glad to show
  that I have an incredibly just right uncanny feeling I discovered
  exactly what I needed. I most definitely will make certain to don?t fail to remember this site and
  provides it a glance regularly.

 144. whoah this blog is fantastic i really like studying your posts.
  Keep up the great work! You realize, many people are hunting
  round for this info, you can aid them greatly.

 145. Oh my goodness! Impressive article dude! Thank you so much, However
  I am encountering issues with your RSS. I don’t understand the reason why I can’t join it.
  Is there anybody having similar RSS problems? Anyone
  who knows the solution will you kindly respond? Thanks!!

 146. Hey, I think your website might be having browser
  compatibility issues. When I look at your blog site in Opera, it looks fine but when opening in Internet Explorer,
  it has some overlapping. I just wanted to give you
  a quick heads up! Other then that, amazing blog!

 147. Pingback: buy hyzaar
 148. Hi! I just wanted to ask if you ever have any issues
  with hackers? My last blog (wordpress) was hacked and I ended up losing months of hard work due to no backup.
  Do you have any methods to prevent hackers?

 149. Pingback: buy cialis online
 150. Pingback: cialis buy online
 151. Please let me know if you’re looking for a
  author for your site. You have some really good posts and
  I believe I would be a good asset. If you ever want to take
  some of the load off, I’d love to write some material for your blog in exchange
  for a link back to mine. Please blast me an email if interested.

  Kudos!

 152. Pingback: generic for cialis
 153. Pingback: imitrex pills
 154. Hey There. I found your blog the use of msn. This is
  a very smartly written article. I’ll make sure to bookmark it
  and come back to read extra of your helpful information. Thank
  you for the post. I’ll certainly return.

 155. I’m curious to find out what blog system you have been utilizing?
  I’m experiencing some small security problems with my latest website and I would like to find something more risk-free.
  Do you have any solutions?