ČIŠTĚNÍ ZOUBKŮ – JAK DĚTI MOTIVOVAT

Tento článek nemá být primárně o tom, jak správně pečovat o dětské zuby, ale spíš o tom, jak to vypadalo u nás a co dělat, aby děti nevnímaly čištění jako nutné zlo, případně jak je namotivovat, pokud je to potřeba.

Co je podle mě úplným základem, to je, jít dětem příkladem. Pokud chceme, aby děti zdravily, myly si ruce, prosily a děkovaly, uklízely si po sobě apod., musí to vidět u nás. Proto jsem si vždy čistila zuby před dětmi nebo ideálně s nimi. Prostě kdykoliv jsme si šla zuby čistit, dala jsem jim do ruky „kartáček“ adekvátní jejich věku a nechala je, ať mě napodobují. Pak jsem jim zoubky vždy dočistila.

Vzory táhnou, tak toho využijte.

Píšu kartáček v uvozovkách, protože tím mám na mysli vše, co jsme na zoubky kdy měli. Alespoň ve zkratce zmíním, co jsme používali, protože si myslím, že cesta k bezproblémovému čištění, je dlážděná zvykem a čím dřív s čištěním začnete, tím lépe. Jako první se zastavím u kousátek a tréninkových kartáčků. Kousání totiž ulevuje od tlaku v čelistech při prořezávání zoubků, a proto se děti do všeho tak zahryzávají, když se jim zuby klubou. Nám se osvědčila chladící kousátka do ruky (ideálně s držátkem), prsťáček v kombinaci s olejíčkem/gelem na zuby (doporučuji Saloos, Jakoubek, Dologel, Calgel) a od 6 měsíců pak tréninkové čistítko a kartáček.

Sárinka se svojí první výbavou na zuby.

Když jsme u těch bolavých zoubků, tak nám při bolestech vždy pomáhalo kojení, nosítko (u maminky je nejlíp), homeopatika (chamomilla vulgaris), jantarové korálky (možná je to placebo, ale mně se to na dětech i líbilo), čípky Viburcol a u Sárinky pak nový roztok Camilia. Na následující fotce už vidíte Paravital, což je prstový zubní kartáček s technologií stříbrných iontů, které odstraňují bakterie, viry a zubní plak z dutiny ústní. Jednoduše si ho navléknete na prst, namočíte do teplé vody a čistíte (po umytí lze používat opakovaně).

Já mám na fotce svůj první sonický kartáček Philips Sonicare – jsem mu věrná už 3 roky.

A pak už přišel na řadu klasický kartáček. Vždycky máme jeden pro děti, aby si mohly „čistit“ zoubky samy a pak druhý pro nás, kterým jim zoubky dočišťujeme. Je fajn, když necháte děti, aby si ty své kartáčky vybraly samy, udělá jim to radost a namotivuje je to k čištění. Pastu jsme dlouho nepoužívali vůbec a pak jsme si oblíbili značku Jack N‘ Jill, protože pasta obsahuje pouze přírodní složky a tak nevadí, když ji děti spolknou.

Čištění vždy s úsměvem.

Vzhledem k tomu, že já používám sonický kartáček, věděla jsem, že Samík bude mít obrovskou radost, když ho bude mít taky a tak jsme mu ho koupili ke 3. narozeninám (doporučuje se používat od 3 let, kdy už mají děti všechny zoubky). Sonický kartáček je k zubům šetrnější než kartáčky rotačně-oscilační a ten náš má 2 režimy čištění: nižší intenzita pro děti od 3 let a vyšší pro děti od 7 let (stejně tak má 2 velikosti kartáčkových hlavic). Samík si ho hned zamiloval a tím, že ho znal ode mě, vůbec se nebál.

Kartáček Philips Sonicare for Kids.

A teď už se pomalu, ale jistě dostáváme i k té motivaci, protože kartáček lze pomocí bluetooth propojit s aplikací v telefonu/tabletu, která děti
motivuje k lepšímu a delšímu čištění. Každé čištění začíná obrazovými pokyny, jak si čistit zuby: děti vidí model zubů i s bacily, napodobují pohyby z obrazovky a čistí si zuby po dobu 2 minut, kdy hraje chytlavá melodie. Hrdinou aplikace je Sparkly, o kterého se děti starají – je trochu jako tamagoči, které dbá na zdravý úsměv. Pokaždé, když si dítě vyčistí zuby správně, je Sparkly veselý a dítě pro něj získá odměnu (jídlo, oblečení…).

Tady malá ukázka Sparklyho z aplikace SonicareKids.

Zuby dětem vždy dočišťuju vleže tak, že klečím a položím si jejich hlavu na stehna – je to tak pro mě nejpohodlnější a dobře vidím na všechny zoubky. K dočišťování používám i jednosvazkový kartáček, který je ideální na špatně dostupná místa a kousací plochy. Při dočišťování využijte dětskou oblibu her v roli a zahrajte si na zubaře (já dětem vždycky vykám a jsem zvědavá, zda nenajdu červíka). Ideálně si pak role vyměňte.

Jednosvazkový kartáček doporučuji všem.

Malé děti mají rády řád a pravidelnost, protože ví, co mohou očekávat. Proto by bylo dobré, abyste čištění zařadili do své rutiny. Ideálně pak mezi dvě oblíbené činnosti. Čištění tak můžete zařadit například mezi hru na schovku (to děti přivede do dobré nálady) a čtení knížky na doboru noc (budou se tak mít na co těšit). Dle odborníků je důlěžité především čištění zubů před spaním, proto dávám příklad večerní rutiny.

Nejoblíbenější schovka je u nás na okně za závěsy.

Motivačně mohou na děti působit malé přesýpací hodiny, které jim ukáží, jak dlouho je potřeba zoubky čistit (koupíte např. v DM drogerii) nebo třeba vytištěný týdenní plán k vybarvení, případně sešítek na samolepky za odměnu.

Tady máte odkaz na verzi v angličtině k vytištění, ale můžete si udělat i vlastní poster.

My před čištěním říkáme básničku, nejraději mají děti tuhle: “Čistit zoubky, čistit zoubky, umí každý sám, trošku pasty na kartáček do pusy si dám.” Básničky můžete předříkávat i při dočišťování nebo si k němu můžete pustit tematickou písničku. Samozřejmostí je pak chválit, chválit a zase chválit.

Pár básniček pro inspiraci, na internetu jich najdete spoustu.

Chcete vašim dětem vysvětlit, jak důležité je čištění mezizubních prostor a nevíte jak na to? Můžete vyzkoušet tuhle aktivitu: do mezer tvořítka na led (ideálně menšího než máme my) dejte modelínu a řekněte dítěti, že tyto prostory kartáček nezvládnul vyčistit a je potřeba zuby dočistit. K tomu mohou děti použít kartáček na brčka nebo chlupatý drátek, který se běžně používá k tvoření. Uvidíte, že je to bude bavit.

Samíkovi jsem tam musela modelínu vracet opakovaně jak ho to bavilo.

Modelínu můžete využít i k tomu, abyste si vytvořili vlastní model úst se zuby. Já jsem pro Samíka připravila tuto aktivitu na počítání – do každé pusy musel vytvořit tolik zubů, kolik je napsáno na obrázku.

Já kreslit neumím, ale šikovnější maminky si s tím jistě vyhrají.

A mám tady ještě jednu zábavnou a velice jednoduchou aktivitu. Stačí na papír nakreslit zub, vložit ho do euroobalu, pomalovat ho fixem (ten značí špínu na zubech) a nechat dítě zoubek vyčistit. Použít můžete starý kartáček na zuby nebo jako my vezměte lékařskou špachtli a nalepte na ni kousek houbičky na nádobí.

Pro dokonalé vyčištění houbičku trošku namočte a zub pak dočistěte suchým kapesníkem.

A nebyla bych to já, kdybych sem nedala i nějaké knižní tipy s tematikou zoubků.

Knížka „Velké čištění zubů v ZOO“ nás doma zaujala svými nádhernými ilustracemi a jednoduchým příběhem, v němž se zvířátka v ZOO rozhodla, že si přestanou čistit zuby. Ředitel ZOO to však nevzdá a vydá se na svou životní misi.

Poster o správném čištění zubů najdete v knížce.

Příběh veselých zoubků“ je ideální knížka pro malé zvědavce, kteří se díky ní dozví, jak se správně starat o chrup, čeho se při péči o zuby vyvarovat, proč chodit na pravidelné prohlídky k zubaři a zda opravdu existuje zoubková víla.

Součástí knížky je i oboustranný vzdělávací plakát.

Tahle knížka nadchne všechny milovníky postavičky prasátko Peppa, které vypadl první mléčný zoubek a čeká, zda si pro něj přijde zoubková víla. Uvnitř knížky je i obálka a dopis pro zoubkovou vílu, který si s dětmi můžete podle návodu připravit.

V knížce nechybí ani tabulka se seznamem zubů, do které si děti mohou zapisovat, kdy jim který zub vypadl.

Poslední knížkou je pak „Zoubková víla„, příběh Zuběnky, která musí vymyslet plán na děti, které jedí příliš mnoho sladkostí a mají proto plno kazů. V knížce děti najdou kapsičku, do které si budou moct vypadlé první zoubky schovávat.

Ani v této knížce nechybí deníček, do kterého si mohou děti zakreslit, který zoubek jim už vypadl.

Nakonec bych chtěla jen říct, že jsem se záměrně vyhýbala tématům jako je vliv jídla/pití/dudlíku na zdravý vývoj chrupu, návštěva zubního lékaře a správná technika čištění, protože nejsem odborník – o těchto věcech se poraďte se svým zubařem, případně vyhledejte blogy, které se tomuto tématu věnují z odborného pohledu.

Doufám, že se vám naše tipy líbily a pokud máte i vy nějaký osvědčený, tak mi ho nechte v komentářích😉

Jeden komentář u “ČIŠTĚNÍ ZOUBKŮ – JAK DĚTI MOTIVOVAT

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.