RETROHRANÍ

Když jsem poprvé listovala knihou Retrohraní, měla jsem pocit, že jsem se vrátila zpátky v čase. Zpátky do svého dětství, na sídliště, kde jsem vyrůstala bez mobilů a počítačů, zato se spoustou kamarádů a her. Zvoní zvonek:  „Dobrý den, paní Zimová, půjde Lucka ven?“ A někdy ani tohle nebylo třeba, abychom trávili čas venku. Prostě jsme šli před školu nebo na hřiště a tam vždycky někdo byl, aniž bychom se předem domlouvali pomocí telefonů. Ale dnes zejí hřiště prázdnotou, a když už na nich děti jsou, neumí si spolu hrát.

Než mi knížka přišla domů, myslela jsem si, že si spoustu her pamatuju, ale už jen pohled na obsah mě přesvědčila o opaku. Obsah je rozdělen do těchto oblastí: céčka, příběh skákací gumy, panák není jen jeden, cvrnkání s důlkem i bez, balon/mičuda/meruna, jeden provázek, samý obrázek, abeceda se švihadlem, hry s babičkou a dědečkem (drápky, vrchcáby), pelmel her bez pomůcek, krvavé koleno a další klasické honičky, městečko Palermo, rozpočítadla a říkačky, tleskačky. Líbí se mi, že autorka myslela i na to, že některé hry se dnes dají hrát obtížně a tak své návody přizpůsobila dnešní době. Stejně tak myslela i na to, že některé hry je lepší vidět než o nich číst a tak natočila přes 100 videí, které si můžete přehrát pomocí QR kódu na konci knihy.

Sada retroher vás vrátí o pár let zpět.

Já jsem se většinu dětských her naučila od rodičů nebo kamarádů, v družině, při tělocviku a na skautském kroužku, do kterého jsem chodila. Jenže dnešní děti už moc do skauta nechodí, tábory nabraly úplně jiný směr a děti tráví víc času za obrazovkou než venku. Byla by však velká škoda, kdyby se tyto hry nepředávaly dál z generace na generaci. Proto jsem si dala za úkol, že děti postupně všechny tyto hry naučím, aby se naučily spolupracovat, prohrávat i vyhrávat, aby věděly, jak zahnat nudu, aby pochopily, co je to fair-play a aby uměly se svými kamarády kvalitně trávit volný čas. Vy víte, že jsem milovnice vzdělávacích hraček, ale volná hra je v životě dítěte také nesmírně důležitá. Je to hra pro radost, bezúčelná, jejímž smyslem je se pobavit. Uvidíte, že tyto hry vytrhnou z běžné každodennosti i vás a že se u nich s dětmi hodně nasmějete. U jednotlivých her najdete vždy údaj, o čase, který ke hře potřebujete, pro jaký věk je vhodná, zda se dá hrát venku nebo uvnitř, pro kolik hráčů je určena a co rozvíjí. Nechybí ani historický vhled nebo ukázka toho, jak se daná hra hraje ve světě.

Tábory, skautské oddíly, modřiny z celodenního létání venku – budou to naše děti taky znát?

A teď bych vás chtěla navnadit k četbě této knížky tím, že vám napíšu, které z her milujeme aktuálně u nás doma (Samíkovi – v květnu 4 roky, Sárinka – na konci června 2 roky). Vezmu to postupně podle věku, některé hry totiž můžete hrát i s miminky a mohou s nimi růst. Řeč je o říkankách, rozpočítadlech a tleskačkách, které mají velký význam pro rozvoj řeči. Pokud se v budoucnu chcete vyhnout návštěvám logopeda, zpívejte si, hrajte si a a povídejte si – prostě komunikujte. Jak se v knize píše, dnešní děti mají mnohem méně sociálních interakcí, než jsme měli kdysi my (na děti mluví televize a počítač, ne skuteční lidé) – a nejen že dnešní děti méně mluví, ony se i mnohem méně hýbou (v tomto ohledu mě velice zasáhl rozhovor s psycholožkou, který v knize najdete). U říkaček si děti nenásilně procvičují výslovnost, paměť, rytmizaci řeči i správné dýchání. Já jsem na obě děti mluvila už od narození, komentovala jsem, co dělám, co bude následovat a když nebyly ve své kůži, zpívala jsem jim nebo říkala básničky – miminka mají z bříška (kde poslouchaly tlukot maminčina srdce) rády rytmičnost a proto je písničky i básničky uklidňují. Já jsem si jich hodně pamatovala a spoustu jsem se jich naučila tím, že jsem je dětem dokola předčítala – podle mě je skvělé, když má maminka v zásobě arzenál říkaček, které může ve vhodné situaci použít. Já teď docela často používám i rozpočítadla, protože jsou u nás stále častější rozepře o to, kdo první… dostane dobrotu, udělá bublinu apod., takže jsem moc ráda, že jsem v knížce objevila ty, na která jsem dávno zapomněla (šly tři opice, plave mýdlo po Vltavě a další). A že neznáte tleskačky? Určitě ano, první tleskačkou, kterou zvládají i miminka je paci, paci, později pak hlava, ramena, kolena, palce a vsadím se, že ze svého dětství si pamatujete třeba Ribanna jede na koni nebo Un bai vari vari vasinbo.

Asi se budu muset naučit samopřebírání než mi ty děti dorostou.

Takové kutululu jsme se Samíkem dělali, i když ještě ležel jen na bříšku a byla to jedna z prvních „her“ kterou jsme mohli hrát všichni 3 společně i se Sárinkou. Míčové hry se nikdy neomrzí a já se teď snažím naučit Samíka klasickou školku s míčem a podle autorčiny rady využíváme domácí varinatu, kdy se míč neháže o stěnu, ale do vzduchu. A nemůžu se dočkat, až jednou budu sledovat, jak s ostatními dětmi hraje třeba polívka se vaří nebo klasickou vybiku.

Míč by neměl chybět v žádné domácnosti.

Myslím, že každý rodič, ocení hry bez pomůcek, ke kterým nepotřebujete nic víc než dobrého spoluhráče. Z těchto her obě děti milují:

 • kolo, kolo mlýnský – už ho tancují sami spolu a já se u toho vždy dojímám
 • cukr, káva, limonáda – jen nemůžu být moc přísná, protože ty dva prostě úplný štronzo nezvládnou 😀
 • rybičky, rybičky, rybáři jedou – to je tělocvik hlavně pro mě
 • samá voda a schovka – to jsou velice praktické hry, protože při nich můžete uklízet (stačí mít důmyslné schovky a počítat veeelmi pomalu :D)

Samík má rád i tichou poštu, čáp ztratil čepičku a před každou započatou hrou musí proběhnout kámen, nůžky, papír o to, kdo začne. Když se na hřišti sejde dětí víc, hrají Honzo, vstávej, mlsnou kozu, vadí – nevadí, na babu, myšičko myš, slepou bábu, na peška a mnoho dalších (všechny návody na hry i ty pro starší děti, o kterých tu nepíšu, najdete právě v knížce Retrohraní).

Panáka skáčeme nejraději venku, ale lze ho převést i do domácích podmínek: buď si ho namalujte na zem (zkoušela jsem voskovky, ale problém je, že skákáním panák „mizí“) nebo použijte pěnové puzzle jako my.

Skákání panáka v domácích podmínkách.

Víte, že i s kuličkami se dá cvrnkat doma? Buď si důlek můžete namalovat na zem nebo cvrnkat do skleničky (když kulička cvrkne o sklo jako by spadla do důlku). S kuličkami navíc nemusíte jen cvrnkat, ale dají se použít i na zvukostrom, případně je můžete poschovávat po pokoji a děti budou mít za úkol je hledat nebo je můžete zahrabat do misky s rýží a oni je jako správní lovci budou muset vylovit. A autorka nabízí i mnoho dalších her: děti mohou sbírat kuličky ze země pomocí prstů u nohou, skládat  barevné řady dle předlohy nebo je můžou jednoduše třídit podle barev.

Pamatujete na kuličku z knížky Honzíkova cesta? Byl to malý poklad.

My jsme ke knížce dostali ještě krásnou krabici plnou retroher a když jsem tam viděla skákací gumu, neodolala jsem, vytáhla jsem dvě židle a šla si osvěžit paměť (se ségrou jsme byly jen dvě, takže židle to jistily, když jsme skákaly doma). Sárince se moje poskakování líbilo a tak dělala „á hop“ se mnou a moc jsme se u toho nasmály. V knížce je takové množství způsobů, jak se dá přes gumu skákat, že už se těším až Sárinka povyroste a budeme skákat jako profesionálky. V krabici s hrami byly i provázky k přebírání, tak teď musím přemluvit Mílu, aby se to naučil, protože to jsem taky milovala a přijde mi to i jako skvělá hra pro děti např. při čekání u lékaře nebo na poště, protože provázek je skladný a je to tichá hra. Co Mílu učit nemusím a co teď spolu hrajeme, jsou karty (kdo taky miluje autobus?) a kostky, které jsem jako dítě hrávala s rodiči na chalupě. Prostě nostalgie.

Sárinku bavilo skákání už teď, tak se těším až povyroste.

A co vy a retrohry? Která byla ta vaše oblíbená? Napište mi do komentáře, ráda zavzpomínám s vámi.

9 844 komentářů u “RETROHRANÍ

 1. Dobrý den Lucko,

  děkuji za krásný příspěvek, u kterého jsem i já nostalgicky zavzpomínala na své dětství. Všechny hry, které zmiňujete, jsem znala, jen právě té přebírané jsem se nikdy neúčastnila. Jsem od přírody nemehlo na domácí práce (šití, pletení, háčkování…), takže této hře jsem se obloukem vyhnula. Ani nechtějte vědět, jak u nás doma dopadlo šití roušek. Ačkoliv mě sourozenci zásobovali tutoriály pro totální lemply, já jsem se jen utvrdila v tom, že ze mě nikdy žádná švadlenka nebude. Ale to jsem trochu odbočila…My jsme jako malí kromě výše uvedených rádi hráli šipkovanou (tu teď hrajeme se svými dětmi a moc je to baví), stavěli jsme bunkry, doma jsme potají brali mamkám mouku, vajíčka a pak z toho venku „vařili“, do směsí přidávali pochopitelně i písek, kamínky atd. 🙂 Křídami jsme vždycky pomalovali celou ulici, vybavuji si také hru čokoláda, kdy se namaloval křídou obdélník rozdělený na několik chlívečků, v každém z nich bylo napsané nějaké téma, jako např. jídlo, stromy, ovoce apod. a pak se hodilo kamínkem a kam dopadl (na jaké téma), skákalo se po chlívečcích a vyjmenovávali se podřazená slova k vybranému tématu. Nevím, jestli jsem to správně popsala, ale generace „osmdesátkových a devadesátkových“ dětí (no tak teď jsem se rozesmála, oslavila jsem nedávno 35:-D) určitě ví. S kamarádkami jsme na ulici cvičily při zapnutém rádiu aerobic a byly jsem strašně cool, hlavně když šli kolem kluci 😀 Jejda, trošku jsem se rozepsala, určitě bych si vzpomněla na spoustu dalších her, ale nechci Vás tady tím zahlcovat. Lucko, když už jsme v té rubrice knih, ještě jsem Vám chtěla poradit knížku „Kniha džungle džunglovaté“, pokud ji nemáte nebo neznáte, určitě ji dětem objednejte, nebudete litovat ani vy dospělí 🙂

  Mějte se krásně, užijte si Velikonoce a budu se těšit na další skvělé příspěvky.
  Lenka

  1. Leni, moc dekuji za krasny komentar plny vzpominek. Ta cokolada zni jako perfektni hra i do hodiny cestiny, takze dekuji za tip. I na knizku, na tu se urcite podivam. Krasne Velikonoce i vam❤️

 2. Pingback: sildenafil sale
 3. Pingback: buy ciprofloxacin
 4. Pingback: buy naltrexone
 5. Pingback: viagra substitute
 6. WOW just what I was searching for. Came here by searching for best CBD
  oil

  P.S. If you have a minute, would love your feedback on my new website
  re-design. You can find it by searching for «royal cbd» — no sweat if you can’t.

  Keep up the good work!

  1. Знаете ли вы?
   Зелёный чай может быть розовым.
   Синим цветом своих футболок «Скуадра адзурра» обязана Савойе.
   Искусствоведы спорили, смирилась ли со скорой смертью неизлечимо больная женщина на картине русского художника, а она прожила ещё 37 лет.
   17 бойцов остановили под Старым Осколом более 500 оккупантов.
   Копенгагенский собор пришлось выстроить заново после визита англичан в 1807 году.

   http://www.arbeca.net/

  2. Знаете ли вы?
   В роскошном болонском фонтане горожане стирали бельё и справляли нужду.
   Герои украинского сериала о школьниках с трудом изъясняются по-украински.
   Карьера не помешала фарерскому футболисту играть в гандбол, записать три музыкальных альбома, издать пять книг и сняться в восьми фильмах.
   Во время немецкой оккупации Украины радио на украинском языке вещало из Саратова и Москвы.
   Будущего чемпиона Европы по боксу в детстве одновременно дразнили «хохлом» и «москалём».

   http://arbeca.net/

  3. Знаете ли вы?
   Перечень имён может быть самостоятельным поэтическим жанром.
   Двое капитанов первого кругосветного плавания были казнены, следующего высадили на необитаемый остров.
   Согласно мифу, Марута Сар пыталась примирить Арарат и Арагац, но не смогла.
   Российская учёная показала, что проект «Новой Москвы» 1923 года воспроизводил план трёхвековой давности.
   Англичане купили заказанную португальцами рукопись голландца и бельгийца с изображениями монархов десяти королевств.

   arbeca.net

  4. Знаете ли вы?
   Герои украинского сериала о школьниках с трудом изъясняются по-украински.
   Согласно мифу, Марута Сар пыталась примирить Арарат и Арагац, но не смогла.
   Возможно, что американцы уже в 1872 году вмешались в канадские выборы.
   Китай реализует в Пакистане собственный План Маршалла.
   Персонажу французской комедии о Фантомасе советские подростки подражали всерьёз.

   http://www.arbeca.net/

  5. Знаете ли вы?
   Английский крейсер ценой четырёх попаданий защитил конвой от немецкого рейдера.
   Бывший министр финансов удостоился высшей государственной награды за распространение знаний о психических расстройствах.
   Биограф русского художника романтизировала историю его французской прародительницы вслед за Герценом.
   17 бойцов остановили под Старым Осколом более 500 оккупантов.
   Двое капитанов первого кругосветного плавания были казнены, следующего высадили на необитаемый остров.

   http://arbeca.net/

  6. Знаете ли вы?
   Битву русских дружин и монголо-татар возле леса отмечают сразу в трёх селениях.
   Консервативные художественные критики обрушились на портрет девушки, называя её гермафродитом, дочерью Каина и проституткой.
   Роден назвал свои «Врата ада» напрямую, а его соотечественник только намекнул.
   Российская учёная показала, что проект «Новой Москвы» 1923 года воспроизводил план трёхвековой давности.
   Планета — глазное яблоко может быть пригодна для жизни в одних районах и непригодна в других.

   arbeca

  7. Знаете ли вы?
   Рассказ английского писателя был экранизирован в СССР раньше, чем опубликован его английский оригинал.
   В игре про выгорание отражён печальный личный опыт главного разработчика.
   Врач на карантине спел созданную для фильма песню Высоцкого «Давно смолкли залпы орудий».
   Китайскую пустыню засадили лесами и открыли там фешенебельный курорт.
   Владелец вернул похищенную картину Пикассо почтой, не найдя покупателей.

   http://arbeca.net/

  8. Знаете ли вы?
   Бразильский дипломат принимал непосредственное участие в создании государства Восточный Тимор.
   Член Зала хоккейной славы готов был играть где угодно, лишь бы не переходить в тренеры.
   Старейшую в России организацию реставраторов велено было выселить и уплотнить.
   Первый в мире короткоствольный револьвер (англ.)русск. с откидным барабаном стал символом кинонуара.
   Зелёный чай может быть розовым.

   http://www.arbeca.net/

  9. Знаете ли вы?
   Видеоигру с простейшей графикой называли и шедевром, и троллингом.
   В Чехословакии и СССР был свой «поцелуй победы».
   Карьера не помешала фарерскому футболисту играть в гандбол, записать три музыкальных альбома, издать пять книг и сняться в восьми фильмах.
   Клирик-саксонец стать папой римским не захотел, а патриархом Севера не смог.
   Потомок наполеоновского генерала стал Героем Советского Союза.

   http://arbeca.net

  10. Знаете ли вы?
   Советские военные операторы на базе ленд-лизовского кинопулемёта и ППШ создали киноавтомат.
   Возможно, что американцы уже в 1872 году вмешались в канадские выборы.
   Бразильский дипломат принимал непосредственное участие в создании государства Восточный Тимор.
   Альбом «Битлз», признанный одним из величайших в истории музыки, ругали за искусственность и «перепродюсированность».
   Старейшую в России организацию реставраторов велено было выселить и уплотнить.

   http://www.arbeca.net/

  11. Знаете ли вы?
   Ливийский диктатор пытался спасти от казни премьер-министра Пакистана.
   Копенгагенский собор пришлось выстроить заново после визита англичан в 1807 году.
   Англичане купили заказанную португальцами рукопись голландца и бельгийца с изображениями монархов десяти королевств.
   В роскошном болонском фонтане горожане стирали бельё и справляли нужду.
   Подруга и последовательница Льва Толстого уже в детстве ходила босиком и отвергала нарядную одежду.

   arbeca

  12. Знаете ли вы?
   Владелец вернул похищенную картину Пикассо почтой, не найдя покупателей.
   Жену Генриха VIII на суде защищал посол Священной Римской империи.
   Хотя ареал белизского геккона состоит из нескольких крохотных островов, IUCN не считает его раздробленным.
   Первая председательница Верховного суда Татарии молчала по поводу своей службы в НКВД.
   Герои украинского сериала о школьниках с трудом изъясняются по-украински.

   http://arbeca.net

  13. Знаете ли вы?
   Потомок наполеоновского генерала стал Героем Советского Союза.
   Картина парада Победы, где руководство страны смещено на задний план, получила Сталинскую премию.
   Каждая шестая яркая галактика во Вселенной очень сильно испускает газы.
   Первый в мире короткоствольный револьвер (англ.)русск. с откидным барабаном стал символом кинонуара.
   Первый футбольный трофей после начала пандемии коронавируса был разыгран в Таджикистане.

   arbeca

  14. Знаете ли вы?
   Первый футбольный трофей после начала пандемии коронавируса был разыгран в Таджикистане.
   Американский лейтенант из конвоя PQ-17 был спасён советским танкером и наладил его оборону от авианалётов.
   Убийца с руками-клешнями избежал тюрьмы, но позже сам был убит.
   Бывший министр финансов удостоился высшей государственной награды за распространение знаний о психических расстройствах.
   Советский разведчик-нелегал создал в Европе разведгруппу, успешно проработавшую всю войну.

   arbeca

  15. Знаете ли вы?
   17 бойцов остановили под Старым Осколом более 500 оккупантов.
   Иракский физрук получил мировую известность под псевдонимом «ангел смерти».
   Самцы косатки, обитающие в Британской Колумбии, всю жизнь живут с мамой.
   Сын политика-пьяницы помог принять сухой закон в своей провинции.
   Потомок наполеоновского генерала стал Героем Советского Союза.

   arbeca

  16. Знаете ли вы?
   Один из старейших музеев Амстердама находится в церкви на чердаке.
   Иногда для поддержки экономики деньги «разбрасывают с вертолёта».
   Двое капитанов первого кругосветного плавания были казнены, следующего высадили на необитаемый остров.
   Новый вид пауков-скакунов был назван по имени писателя в честь юбилея его самой известной книги о гусенице.
   Индонезийской закуской начиняют пирожки, посыпают рис и кладут в лапшу и супы.

   http://www.arbeca.net/

  1. Знаете ли вы?
   Министр социального обеспечения Израиля однажды назвала почти всех выходцев из СССР своими клиентами.
   В игре про выгорание отражён печальный личный опыт главного разработчика.
   Среди клиентов древнеримского афериста был император Марк Аврелий.
   На идеологию национал-социализма оказали влияние русские эмигранты.
   Американская энциклопедия включила в себя десятки статей о вымышленных людях, якобы связанных с Латинской Америкой.

   http://www.arbeca.net/

  1. Знаете ли вы?
   Российских легкоалетов могут сурово наказать за действия чиновников от спорта.
   Иногда для поддержки экономики деньги «разбрасывают с вертолёта».
   Во время немецкой оккупации Украины радио на украинском языке вещало из Саратова и Москвы.
   Молнию можно не только увидеть, но и съесть.
   Американская энциклопедия включила в себя десятки статей о вымышленных людях, якобы связанных с Латинской Америкой.

   http://arbeca.net/

  1. Знаете ли вы?
   Англичане купили заказанную португальцами рукопись голландца и бельгийца с изображениями монархов десяти королевств.
   Американский лейтенант из конвоя PQ-17 был спасён советским танкером и наладил его оборону от авианалётов.
   Битву русских дружин и монголо-татар возле леса отмечают сразу в трёх селениях.
   Будущего чемпиона Европы по боксу в детстве одновременно дразнили «хохлом» и «москалём».
   Команды тренера года АБА и НБА ни разу не стали в них финалистками.

   arbeca

  1. Знаете ли вы?
   Персонажу французской комедии о Фантомасе советские подростки подражали всерьёз.
   Планета — глазное яблоко может быть пригодна для жизни в одних районах и непригодна в других.
   Российских легкоалетов могут сурово наказать за действия чиновников от спорта.
   «С любимыми не расставайтесь…» автор написал после того, как чуть не погиб в железнодорожной катастрофе.
   Сын политика-пьяницы помог принять сухой закон в своей провинции.

   arbeca

  1. Знаете ли вы?
   Зелёный чай может быть розовым.
   Во время немецкой оккупации Украины радио на украинском языке вещало из Саратова и Москвы.
   Карьера не помешала фарерскому футболисту играть в гандбол, записать три музыкальных альбома, издать пять книг и сняться в восьми фильмах.
   Персонажу французской комедии о Фантомасе советские подростки подражали всерьёз.
   Альбом «Битлз», признанный одним из величайших в истории музыки, ругали за искусственность и «перепродюсированность».

   arbeca