TIPY PRO AKTIVITY S DĚTMI NA ZAHRÁDCE

Ačkoliv bydlíme ve 3. patře, náleží k našemu bytu i zahrádka před domem (není to tedy klasický byt s předzahrádkou), za kterou jsem moc ráda a myslím, že obzvlášť rodina s malými dětmi takový svůj malý venkovní prostor ocení. Vzhledem k aktuální situaci ji teď vyu\žíváme víc než kdy dříve a proto jsme se rozhodli dětem toto místo ještě více zvelebit. Já s dětmi chodím ven hrozně ráda, protože při pobytu venku se vždy naučí něco nového, mohou tam sledovat koloběh roku i života a celkově se stávají k přírodě vnímavější.

Konstrukci na skluzavku s houpačkou a pískoviště vyrobil Míla sám.

Už předloni Míla Samíkovi postavil trám s houpačkou a se skluzavkou a pískoviště (materiál kupoval v Bauhausu). Já jsem si pro děti letos vymyslela domeček. Vždycky, když jsme byli v nějaké herně, hodně si v něm vyhráli a líbí se mi, že v parném létě se tam mohou ukrýt před sluníčkem. I z toho důvodu jsme vybírali hodně otevřený domeček, aby v něm proudil dostatek vzduchu. Jasnou volbou pak bylo dřevo a samozřejmě jsme se řídili i rozměry: na jednu stranu jsme byli limitovaní velikostí zahrádky, na druhou stranu jsme chtěli, aby v něm mohl stát i Samík aniž by se musel krčit. Naše volba padla na domeček Woody.

„Vítejte v našem novém letním sídle.“

Doma jsme měli dřevěný obchůdek z Lidlu, který už jsme příliš nevyužívali a tak mě napadlo, že bychom ho mohli rozebrat na jednotlivé komponenty a použít je v domečku. Vznikla tak větší policová stěna uvnitř domku a dvě menší odkládací poličky (jedna uvnitř, druhá venku). Děti mají v domečku k dispozici také umělohmotné ovoce a zeleninu, takže si můžou hrát na obchůdek nebo restauraci.

Policová stěna z nevyužívaného obchůdku aneb dáváme hračkám druhou šanci

Chtěla jsem, aby měly děti zvenku dva lavory na vodu, protože co si budeme povídat, hrátky s vodou milují snad všechny děti. Míla koupil potřebné komponenty, trošku si zakutil a dětem tak vznikl prostor pro vaření, mytí nádobí a pokusy s vodou. Má to velký úspěch, jak jsem předpokládala, jen ta spotřeba vody bude letos asi o něco vyšší 🙂 Máme ještě v plánu udělat uvniř podlahu (čekáme na materiál) a uvažujeme i nad deskou ke kreslení, ale uvidíme, jak to bude vycházet prostorově, abychom jim zbytečně neubírali prostor ke hře.

Rám a lavory jsou z Bauhasu – vychytávka za necelých 300 Kč.

Z druhé strany pak Míla přidělal truhlík, kam jsme zasadili jahody, o které se teď děti starají. Samík si moc rád hraje na zahradníka, pořád něco nakládá na kolečko, zalévá kde co a sbírá přírodniny do pozorovacího košíčku. Pokud je zahradničení váš koníček, jistě bude bavit i vaše děti, tak se nebojte a do všeho je zapojujte.

Samík chodí poctivě každý den kontrolovat, jestli už tam není jahůdka.
Přavážení kamenů po zahrádce s kolečkem je velice důležitá práce.

Další věc, kterou jsem potřebovala vyřešit, byla nová houpačka. Ta stará už byla totiž pro Samíka moc malá a navíc jsem chtěla něco, kam se vejdou oba dva, protože to je prostě zákon schválnosti, že když se houpe jeden, chce se samozřejmě houpat i ten druhý. Původně jsem uvažovala nad houpacím kruhem, ale pak jsem objevila houpací hnízdo, které mě zaujalo tím, že je uzavřené, takže další možná schovka před sluníčkem (nemáme totiž na zahradě žádný stín).

Na hnízdečku je skvělé, že si do něj můžou vlézt děti samy bez mojí asistence.

Hnízdo může navíc fungovat jako odpočinkové místo (něco jako stan) a můžu v něm lenošit i já (nosnost je 100 kg). Děti si v něm moc rády prohlíží knížky a tou změnou prostředí získává čtení úplně jiný rozměr. Míla namotal dovnitř LED světýlka, takže večer to navodí kouzelnou atmosféru. První dny jsme ho museli vždycky nosit domů, jak z něj byly děti nadšené (naštěstí mají v pokojíčku trám, takže ho máme, kam zavěsit).

To je lásky.

To by bylo k vybavení zahrádky a teď tu mám pár her a aktivit, které mají naše děti rády a dají se dělat na jaře. V létě napíšu další tipy, zaměřené převážně na vodní hrátky.

Neznám dítě, které by nemělo rádo stavění báboviček a vaření z písku a naše děti nejsou výjimkou. Stačí vám k tomu pár bábovek, konvička, lopatka, tráva a květinky na okrasu a děti se můžou činit. Já vše poctivě ochutnávám a objednávám si ty největší delikatesy, na které mám právě chuť. A když chci dětem udělat velkou radost, vyrobíme si bláto a nechám je vyřádit se i v něm. Nejoblíbenější je u nás vyrábění koulí a jejich obalování v úlomcích kůry.

Bá-bo-vi-čko, je-stli se mi ne-po-ve-deš…
Důležitý je i food-styling.
„Mamiiii, uděláš nám bláto prosím?“

Maximálně se snažím využít všeho, co na zahrádce máme, abych dětem přiblížila svět přírody a učím je hledat krásu v obyčejných věcech. Často vezmeme košík a hledáme různé kytičky, listy, kamínky, klacíky a ty pak pozorujeme lupou nebo je lepíme na oboustranou lepicí pásku (land art) a pak se kocháme naším výtvorem. Děti si tak skvěle posilují své pozorovací schopnosti. Někdy také hrajeme pexeso z přírodnin: vyberu přírodniny, dám je na papír a Samík je musí najít a poskládat na svůj papír tak, jak je to na mé předloze (větším dětem dejte chvilku na zapamatování a pak svou předlohu zakryjte a nechte je, ať sbírají a tvoří po paměti).

Samolepicí pásku můžete dát i na plot a sbírat přírodniny během celého týdne.
Samík a jeho oblíbené hledání a zkoumání mravencců lupou.

Pamatujete si ze svého dětství solní hru mikádo? Já ho milovala. A teď máme mikádo v maxi velikosti vhodné právě na zahradu. Princip hry je stejný, tedy získat co nejvíc tyček, aniž by hráč pohnul těmi ostatními. Hra skvěle rozvíjí jemnou motoriku, ale také způsob myšlení. Já sice ještě musím Samíkovi trošku radit, kterou tyčku bude nejsnazší získat, ale baví ho to a hodně se u toho nasmějeme.

Mikádo je oblíbená hra mého dětství.

Ven bráváme i některé komponenty průlezky Antonie Emma, kterou máme primárně doma. Nejčastěji mají děti venku houpací prkno a Piklerův trojuhelník, pod který si často schovávají různé poklady.

Pohybu není nikdy dost a za průlezky doma jsme teď byli víc než vděční.

Když svítí sluníčko, zkoumáme své stíny, porovnáváme, kdo je menší a kdo větší a jak se to dá změnit, říkáme si, čemu se náš stín podobá, zkoušíme mu utéct nebo hrajeme stínové divadlo. Když najdeme stín nějakého pevně stojícího předmětu, obkreslujeme ho křídou a během dne pozorujeme, kam se stín pohnul. Stejnou zábavu si užíváme i při pozorování mraků, ve kterých zase hledáme různé postavy a vymýšlíme si k nim příběhy.

Ahooooj.

Oblíbenou činností je také malování na kameny. Používáme k tomu buď prstové barvy nebo voskovky a děti pak kamínky rády umývají. Pokud je přaláknete bezbarvým lakem, můžete jimi obdarovat třeba babičky. Větší děti pak mohou na kameny psát písmena a tvořit z nich různá slova. My často přírodninami malujeme – využíváme k tomu např. ovoce, bláto, špinavou vodu, kytičky, klácíky, prostě cokoliv je zrovna po ruce.

Chvíle naprostého soustředění.
Umělecký výtvor bahnem.

Když jsme u toho malování, tak nesmíme zapomenout ani na křídy, kterými rozveselujeme chodník před barákem. Buď děti kreslí, co je napadne nebo chtějí nakreslit silnici, po které pak jezdí na kole a odrážedle nebo jim udělám rovnou čáru, po které musí chodit třeba s kelímkem vody nebo po špičkách. Děti pak na své výtvory rády stříkají vodu z rozprašovače a sledují, jak se barvy slévají.

Kdo by neznal skákání panáka.

Házení kroužků je také velice oblíbená aktivita – cílem je naházet pět provazových kroužků na dřevěný kříž s tyčkami a získat co nejvíc bodů. My na body zatím moc nehrajeme, ale tak je to fajn hra na rozvoj hrubé motoriky.

Pilně se Samíkem trénuju házení kroužků, abych v létě porazila Mílu.

Málem bych zapomněla na baketbalový koš, který už máme alespoň dva roky. Jeden čas jsme ho měli i doma, ale jsem ráda, že skončil venku. Jeho výhodou je, že výška se dá snadno měnit, takže mířit na koš mohou obě děti dle svých schopností. Házení je mimochodem skvělé k uvolnění ramenního kloubu, což je důležité pro pozdější nácvik psaní. S míčem si na zahradě vyhrajeme dost i bez koše: hážeme si, hrajeme fotbal, vybiku a klasickou školku (jen míč neházíme o plot, ale do vzduchu).

Že by Michael Jordan v ženském provedení?

A co u nás nikdy nesmí chybět a čeho musíme mít zásobu, to jsou bublifuky – úžasná zábava za pár korun na doma i na ven. Věděli jste, že aby se dítě naučilo správně smrkat, je nutné, aby se nejdříve naučilo foukat pusou? K tomu je ideální právě bublifuk nebo také píšťalka – i ta se vám ke hrám venku může hodit. Pokud si chcete bublifuk vyrobit doma, budete k němu potřebovat sklenici vody, 1/4 sklenice s přípravkem na nádobí, 1 1/2 lžičky cukru a 1/2 lžičky kukuřičného škrobu. První smíchejte cukr a škrob a nechte ho rozpustit v troše vody, pak přimíchejte vše ostatní. Místo klasického foukátka pak můžete použít třeba rozříznutou PET láhev, se kterou uděláte krásně velké bubliny.

„Mám jiiiii.“

Když k nám přijdou děti ze sousedství, hrají pak společně hodně retroher jako je klasická schovka, rybičky rybičky – rybáři jedou, cukr-káva-limonáda, zlatá brána, čáp ztratil čepičku, chodí pešek okolo, Honzo vstávej a mnoho dalších. O retrohrách už jsem psala zde, tak mrkněte.

Doufám, že jsme vás alespoň trošku inspirovali k tomu, jak využít čas strávený venku a přejeme vám krásné jaro.

112 komentářů u “TIPY PRO AKTIVITY S DĚTMI NA ZAHRÁDCE

  1. Знаете ли вы?
   После 50 черепно-мозговых травм регбист завершил карьеру, опасаясь получить синдром деменции.
   Министр социального обеспечения Израиля однажды назвала почти всех выходцев из СССР своими клиентами.
   Карьера не помешала фарерскому футболисту играть в гандбол, записать три музыкальных альбома, издать пять книг и сняться в восьми фильмах.
   Акадийка много раз становилась первой.
   Перечень имён может быть самостоятельным поэтическим жанром.

   arbeca

 1. Write more, thats all I have to say. Literally, it
  seems as though you relied on the video to make your
  point. You definitely know what youre talking about, why
  waste your intelligence on just posting videos to your blog when you could be giving us something informative to read?

 2. Excellent blog you have here but I was curious about if you knew of any user discussion forums that cover the same topics discussed in this article?
  I’d really love to be a part of community where I can get responses from other knowledgeable people that share the same interest.
  If you have any recommendations, please let me know. Thanks a lot!

  Feel free to visit my web page – https://bola4dwin.blogspot.com/

 3. Hello there! Quick question that’s completely off topic.
  Do you know how to make your site mobile friendly? My blog looks weird when browsing from my iphone 4.

  I’m trying to find a template or plugin that might
  be able to resolve this problem. If you have any recommendations, please share.

  Appreciate it!

 4. Nice post. I learn something totally new
  and challenging on websites I stumbleupon on a daily basis.

  It will always be helpful to read through content from other authors and use a
  little something from their websites.

 5. Have you ever thought about writing an e-book or guest authoring
  on other websites? I have a blog centered on the same ideas you discuss and would love to have you share some stories/information. I know
  my audience would enjoy your work. If you’re even remotely interested, feel free to send me an email.

 6. Aw, this was an extremely good post. Spending some time and actual effort to make a very good article…
  but what can I say… I put things off a whole lot and don’t seem to get
  anything done.

 7. Have you been looking for escort girls in Tel Aviv ?18escortgirls can allow you to Want to pay quality
  young escort girls in your home or hotel? Looking for Russian escorts, Ethiopian escorts or VIP escorts?
  Looking for escort services in Tel Aviv with the great method of getting 18escortgirls Index can fulfill
  all of your fantasies discreetly.

 8. I was suggested this web site by my cousin. I’m not sure whether this post is written by him as
  no one else know such detailed about my difficulty. You’re wonderful!
  Thanks!

 9. My partner and I stumbled over here different page and thought I might check things
  out. I like what I see so now i am following you. Look forward to looking at your web page repeatedly.

 10. Hey There. I found your blog using msn. This is
  a very well written article. I’ll be sure to bookmark it and return to read more of
  your useful info. Thanks for the post. I will definitely comeback.

 11. Pingback: ed pills online
 12. Hello! Someone in my Myspace group shared this site with us so I came to
  check it out. I’m definitely enjoying the information. I’m book-marking and
  will be tweeting this to my followers! Exceptional blog and
  fantastic design and style.

 13. I uѕеd to be suggested this website by my cousin. I’m no longеr sure whether or not tһiѕ post is written by way of hіm as nobody
  elsе realize ѕuch distinctive аpproximately mү trouble.
  You’rе wonderful! Thankѕ!

  Here is my webpage :: 成人

 14. Hello everyone, it’s my first pay a quick visit at this website, and piece of writing is really fruitful designed for
  me, keep up posting these types of articles or reviews.

 15. We stumbled over here by a different web address and thought I might
  as well check things out. I like what I see so now i’m following you.
  Look forward to looking into your web page repeatedly.

 16. Your style is so unique compared to other people I have
  read stuff from. Thank you for posting when you have the
  opportunity, Guess I’ll just bookmark this blog.

 17. Hello would you mind stating which blog platform you’re working with?
  I’m planning to start my own blog in the near future but I’m having a tough time selecting between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal.
  The reason I ask is because your design seems different then most blogs and I’m looking for
  something completely unique. P.S My apologies
  for getting off-topic but I had to ask!

 18. I do accept as true with all of the ideas you’ve offered to your post.
  They are really convincing and will certainly work.
  Nonetheless, the posts are very brief for starters.
  May just you please prolong them a little from subsequent time?
  Thanks for the post.

 19. What i don’t realize is actually how you are no longer actually a lot more smartly-liked than you may be now.
  You are so intelligent. You understand therefore significantly with
  regards to this subject, produced me for my part imagine it from numerous various angles.
  Its like men and women don’t seem to be fascinated except it is something
  to accomplish with Woman gaga! Your own stuffs excellent.
  All the time deal with it up!

 20. Very nice post. I just stumbled upon your weblog and wanted to say
  that I’ve really enjoyed surfing around your blog posts.
  In any case I’ll be subscribing to your rss feed and I hope you write again very soon!

 21. Howdy! Would you mind if I share your blog with my myspache
  group? There’s a lot of people that I think would really appreciate your content.
  Please let me know. Thank you

  my homepage: hydroponic products wholesale;
  Molly,

 22. Just want to say your article is as amazing. The clarity to your post is simply spectacular and i could assume you’re
  an expert on this subject. Well with your permission allow me to clutch your RSS feed to stay updated with approaching post.

  Thank you 1,000,000 and please keep up the
  rewarding work.

 23. Woah! I’m really loving the template/theme of this site.
  It’s simple, yet effective. A lot of times it’s hard to
  get that „perfect balance“ between usability and visual appearance.
  I must say you have done a awesome job with this.
  Additionally, the blog loads extremely fast for me on Safari.
  Outstanding Blog!

 24. Hi, I think your blog might be having browser compatibility issues.

  When I look at your blog site in Opera, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it has some overlapping.
  I just wanted to give you a quick heads up!
  Other then that, amazing blog!

 25. Ηey, I think үour website might bee having browser compatibility iѕsueѕ.
  When I looк at your blog in Ie, it lߋoks fine but when օpenung in Internet Explorer,
  it has some ovеrlapping. I just wanteɗ to give you a qiicқ heads up!
  Other thedn tһat, wondferful blоg! https://mirtpa.com

 26. Have you been looking for escort girls in Tel Aviv ?18escortgirls can allow you to Want to spend quality young escort
  girls in your house or hotel? Searching for Russian escorts, Ethiopian escorts or
  VIP escorts? Looking for escort services in Tel Aviv
  with the great way to obtain 18escortgirls Index can fulfill
  all your fantasies discreetly.

 27. Ɍent a car in Crimea, Simferop᧐l from car rental PARK82 is a low price fгom 700
  rᥙbles рer day. A lаrge selection of cars off foreign brands with air ϲonditіoning, in exⅽellent condition.
  Tⲟ book a car, fill out thee form on the website park82.ru
  oor call the phone numbers +7978554441 +79785544442
  +79785544443 https://park82.ru/%D0%B1%D1%8E%D0%B4%D0%B6%D0%B5%D1%82%D0%BD%D1%8B%D0%B9-%D0%B2%D0%B0%D1%80%D0%B8%D0%B0%D0%BD%D1%82-%D0%BE%D1%82%D0%B4%D1%8B%D1%85%D0%B0-%D0%B2-%D0%BA%D1%80%D1%8B%D0%BC%D1%83/

 28. Ꮢent a car iin Crimea, Simfeгopol ffrom car rеntal PARK82 is а low price from 700 rubⅼes per day.
  A large selection of cars οf fоreign bгands ԝith aiг
  conditioning, in excellent condition. To bоok a car,
  full out the foгm on the webssite park82.ru or calⅼ the phone numbers +7978554441 +79785544442
  +79785544443 https://park82.ru/%D0%B1%D1%8B%D1%81%D1%82%D1%80%D0%B0%D1%8F-%D0%B0%D1%80%D0%B5%D0%BD%D0%B4%D0%B0-%D0%B0%D0%B2%D1%82%D0%BE%D0%BC%D0%BE%D0%B1%D0%B8%D0%BB%D1%8F-%D0%B2-%D0%BA%D1%80%D1%8B%D0%BC%D1%83/

 29. Знаете ли вы?
  В Чехословакии и СССР был свой «поцелуй победы».
  Хотя ареал белизского геккона состоит из нескольких крохотных островов, IUCN не считает его раздробленным.
  Жену Генриха VIII на суде защищал посол Священной Римской империи.
  Планета — глазное яблоко может быть пригодна для жизни в одних районах и непригодна в других.
  Не удержавшись от писательства, Амалия Кахана-Кармон создала одну из важнейших книг в истории Израиля.

  arbeca

 30. Leading Online Pharmacy – Contact us at +1 (917) 259-3352 for unbelievable rates, discount and offers on any medicine. Get it delivered free of cost at your door steps, call us today. Phone : +1 (917) 259-3352

 31. Very nice post. I simply stumbled upon your blog and wanted to mention that
  I have truly loved browsing your blog posts. After all I will be
  subscribing to your rss feed and I hope you write once more very soon!

 32. An outstanding share! I’ve just forwarded this onto a colleague who had been conducting a little research on this.
  And he actually ordered me breakfast due to the fact that I stumbled upon it for him…
  lol. So let me reword this…. Thank YOU for the meal!!
  But yeah, thanx for spending some time to discuss this topic here on your
  internet site.

 33. My spouse and I absolutely love your blog and find almost all of your post’s to
  be exactly what I’m looking for. Does one offer guest writers to
  write content for you personally? I wouldn’t mind composing a post or elaborating on a
  number of the subjects you write about here.
  Again, awesome web site!

  My page: bola4dwin.com

 34. Have you been looking for escort girls in Tel Aviv
  ?18escortgirls can allow you to Want to invest quality young escort girls in your home or
  hotel? Searching for Russian escorts, Ethiopian escorts or VIP escorts?
  Looking for escort services in Tel Aviv with the fantastic supply
  of 18escortgirls Index can fulfill all of your fantasies discreetly.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.