JAK ROZVÍJET ŘEČ U DĚTÍ

V tomto článku se nechci pouštět do popisu toho, jak by mělo dítě v určitém věku mluvit. Jednak mi to nepřísluší a jednak je to podle mého názoru velice individuální. Když si to vztáhnu na sebe, tak já jsem podle mé mamky mluvila už v roce a půl (vliv na to mohl mít i fakt, že jsem od roka chodila do jesliček) a tak rodiče předpokládali, že moje mladší sestřička bude mluvit také brzy – obzvlášť, když bude mít vzor ve mně. Ale ona ku podivu všech zarytě mlčela až do svých tří let. Tak se zkuste netrápit, pokud vaše děťátko ještě nemluví a pojďme se společně podívat na to, jak ho v mluvení podpořit a jaké hračky vám mohou být nápomocné.

Co můžete dělat od samého narození miminka a co je velice žádoucí nejen z hlediska řeči, to je hlasité komentování toho, co děláte nebo budete dělat. Např.: „Tak ses vyspinkala a teď přebalíme, ano? Dáme plínečku a pak půjdeme na procházku.“ „Maminka teď vaří a pak půjdeme koupat.“ Jednoduše komentujte to, co právě děláte, vidíte, slyšíte, prožíváte –  váš hlas dítě uklidňuje, spojí si slova s činy (porozumění) a také bude vědět, co se s ním děje a co ho čeká (děti mají rády vše, co je předvídatelné). Kromě toho můžete děťátku také předčítat, říkat mu básničky, zpívat písničky apod. Snažte se jít vždy příkladem a mluvte hlasitě, zřetelně (žádné šišlání), jasně (volte krátké věty) a tak, aby na vás dítě vidělo – ideálně tedy tváří v tvář.

Tohle je za mě jedna z nejlepších poloh pro povídání si s miminkem.

Pro někoho bude možná překvapením, že řeč úzce souvisí s motorikou a to jak s jemnou, tak s hrubou a proto je žádoucí děti rozvíjet i v těchto směrech. Nerada bych se v tomto bodě zasekla a tak vám sem dám jen dvě hračky, které jsou skvělé jak na motoriku, tak na rozvoj řeči. Z těchto dřevěných kostek stavíme klasicky komín, ale také domečky pro zvířátka nebo garáže pro auta. Po stěnách kostek jsou čísla, číselné tečky, ovoce, zvířata a dopravní prostředky – tedy mnoho témat pro rozvíjení slovní zásoby. Můžete také využít to, co máte doma a nechat děti přiřazovat stejný ke stejnému (viz foto).

Koupíte zde.

Tento třídící box měl u Samíka velký úspěch a čekám, že brzy chytne i Sárinku. Sada obsahuje kromě boxu 5 lišt s různými tématy (ovoce a zelenina, oblečení, čísla, tvary, zvířata) a 50 dílků s obrázky – úkolem dítěte je vhazovat dílky do správných otvorů – rozvíjí tak jemnou motoriku, učí se přiřazování a rozvíjí si slovní zásobu.

Koupíte zde.

S motorikou souvisí také neverbální komunikace – tedy gesta, která jsou jakýmsi předstupněm k verbální komunikaci. Skvěle se rozvíjí pomocí říkanek s pohybem (mrkněte se na můj instagram, do uložených stories, kde jich najdete hned několik).

Tuto knížku ocení jistě i učitelky v mateřských školkách.

Tato hra je opravdu úžasná: ti nejmenší mohou přiřazovat kartičky k obrázkům, starší děti stíny k obrázkům a společně si pak můžete říkat básničky s pohybem (pohyb je vždy uveden v závorce). U nás to milují obě děti.

Obrázky můžete také společně popisovat nebo z nich tvořit příběhy.

U těch nejmenších je dobré do tréninku řeči zapojit zrak a to pomocí obrázků. Vhodné jsou tedy obrázkové knížky, pokud možno i zvukové (pokusím se na první knížky pro děti sepsat samostatný článek). Zhruba od roka a půl můžete s dětmi zkoušet přiřazovat obrázky stejný ke stejnému. K tomu vám poslouží například tyto hračky:

Pexeso je nesmrtelná hra, ale než ho začnete používat jako nástroj ke cvičení paměti, využijte ho právě k rozvoji řeči. Rozložte kartičky obrázkem nahoru a nechte děti hledat dvojice (začínejte vždy s menším počtem obrázků – 4 dvojice postačí). Jako první pexeso se mi osvědčilo to dřevěné – lépe se malým ručkám otáčí a nezničí se.

Pexeso s dopravními prostředky koupíte zde.
Tohle trvdší pexeso je myslím z Pepca a líbí se mi na něm že se dá hrát klasicky jako obrázkové, ale že jsou na něm i písmenka.

Hra Hmatej a najdi je první hra, kterou můžu hrát s oběma dětmi najednou (1,5 r. a 3,5 r.): v té nejjednodušší verzi pouze přiřazujeme figurky k obrázkům s pomocí zraku, těžší verze je přiřazovat figurky k obrázkům bez pomoci očí – tedy pouze pohmatem (opět začínejte s menším počtem kartiček i figurek). Hra se dá hrát také jako bingo – vyhrává ten, kdo jako první zaplní své herní pole. Se staršími dětmi si také můžete vysvětlit, co to jsou slova nadřazená (dopravní prostředky) a podřazená (letadlo, auto, loď, parník, vlak – a děti mohou doplnit řadu).

Prodává se už i nová verze této hry s obrázky farmy. Koupíte zde.

Tato hra Outékaché je v podstatě podobná pexesu, procvičíte si v ní postřeh, rychlost i paměť. Děti mohou tuto hru hrát samy tak, že budou přiřazovat dřevěné dílky ke kartičkám nebo ji může hrát více hráčů a kartičku získá ten, kdo najde obrázek jako první. Hra obsahuje 100 dílků, což je celkem hodně – Samíkovi se v takovém množství špatně hledalo a celkově ho to demotivovalo, takže jsem kartičky a dílky rozdělila na 4 části a hrajeme s tímto omezeným množstvím. S tímto počtem si hraje i Sárinka, která nehraje na rychlost, ale jen přiřazuje dílky ke kartičkám. Obrázky můžete použít i k písmenkovým kolíčkům (viz níže).

Koupíte zde.

Na principu přiřazování obrázků stejný ke stejnému fungují i vkládačky a domino, u kterých si navíc děti rozšiřují slovní zásobu a procvičují jemnou motoriku.

Zvuková vkládačka, na které senaše děti kráně naučily názvy a zvuky zvířat.
Pro malé děti volte určitě domino větších rozměrů.

Když už děti umí přiřazovat stejný obrázek ke stejnému, můžete jim práci ztížit tím, že je necháte přiřazovat obrázek k jeho stínu. Tato sada obsahuje celkem 4 destičky (dopravní prostředky, zvířata na farmě, zvířata v zoo, mořští živočichové). Využít můžete i vkládačky, které nemají na podložce nakreslený obrázek a dítě tak vkládá dílky podle jejich siluety.

Koupíte zde.

Pro rozvoj slovní zásoby jsou skvělé různé puzzle. Existuje jich nesmírné množství, ale já se teď zaměřím na ty, které jsou vhodné k rozvoji řeči. Pro ty nejmenší se mi osvědčily tyto:

Toto jsou puzzle pouze ze dvou dílků, takže ho můžou skládat opravdu i ti nejmenší.
Puzzle z Levných knih zaměřené na barvy a první slova.

Pěkné je také toto puzzle, zaměřené na profese, kde děti hledají dílky s předměty, které jsou charakteristické pro jednotliva povolání. Každý dílek má jiný tvar, který dětem pomáhá určit správnou dvojici.

Takové asociační puzzle může bý skvělým podnětem k povídání si o profesích (čím bych chtěl být).

Pokud si nechcete podobné hry kupovat, není nic snazšího, než si asociační obrázky vytisknout, zalaminovat a hrát s nimi.

Bohužel ne všechny hračky skladuji v původních krabicích, takže nevím názvy.
Edukativní puzzle zameřené na emoce, starší děti se na něm mohou učit i slovíčka ve 4 jazycích. Koupíte zde.

Tyto naučné kartičky jsou zaměřené na učení se protikladů. Jsou oboustranné a děti zaujmou velkými fotografiemi. Najdete v nich nejen protikladná přídavná jména, ale také slovesa nebo příslovce. Děti si s jejich pomocí skvěle rozvíjí slovní zásobu.

My je máme sice ve slovenštině, ale vzhledem k tomu, že je pro nás primární fotografie, tak to ničemu nevadí. Koupíte zde.

Malované čtení to jsou vlastně pohádky/příběhy, ve kterých je vždy nějaké slovo nahrazeno obrázkem a tak se děti mohou do čtení aktivně zapojit a doplňovat vaše předčítání. Často bývají malované příběhy v dětských časopisech a myslím, že nějaké najdete ke stažení i na internetu.

Knížka Malované pohádky.

Když jsme u těch pohádek… napadlo vás někdy, že by si je děti mohly vymýšlet samy? Podpořit je v tom mohou tyto příběhové karty, které nechávají prostor pro rozvíjení dětské fantazie. Děti si mohou vybrat buď 3 karty a vyprávět podle nich příběh (začátek-prostředek-konec) nebo se můžete ve volbě karet postupně střídat a rozvíjet příběh společně.

My máme sadu se zvířátky, ale vybírat můžete ještě z tématu les nebo roboti. Koupíte zde.

Na podobném principu je založeno i toto Pohádkové divadlo, které vypadá jako opravdové divadlo s kulisami a rekvizitami. Hraje se tak, že první hráč hodí čtyřmi kostkami (3 obrázkové, jedna se slovesy) a rozehraje podle nich příběh dle své fantazie. Další hráči na něj pak navazují a rozvíjí ho dál. Příběh se ukončí po společné domluvě.

Kromě rozvíjení slovní zásoby a fantazie se děti u této hry učí také spolupracovat s ostaními a logicky uvažovat.

„Co to je?“ „A proč?“ S touto palbou otázek se v určitém věku setká u svého dítěte každý rodič. Je dobré obrnit se trpělivostí a dítěti na jeho všetečné otázky odpovídat, protože otázky jsou pro rozvoj řeči velmi důležité. Dětem často nejde ani o odpověď jako takovou, ale spíš o to, zapříst s vámi rozhovor a komunikovat. Pokud dítě odmítnete, přestane se pídit, zajímat a může to mít vliv i na jeho styl komunikace v budoucnu.  

Učení písmen před nástupem dětí do školy je ožehavé téma. Většina rodičů, kteří jsou proti, uvádí jako argument to, že se dítě bude ve škole nudit, když bude abecedu znát. Jak se však zachovat ve chvíli, kdy se dítě o písmenka přirozeně zajímá a ptá se na ně (tzv. senzitivní období na poznávání písmen mají děti kolem 4. roku) ? Máme mu říct, že se to bude učit až ve škole a brzdit tak jeho zvídavost? Pravdou je, že pokud dítě nastoupí do školy s tím, že už hodně věcí zná, nenutí ho to se od začátku učit, že se má učit. Prostě proplouvá a vše mu jde tzv. samo. Když ho však ostatní doženou, může se stát, že pro něj bude najednou těžší začít se učit a soustředit se, než kdyby to dělalo již od nástupu do školy. Často se také bohužel stává, že takové děti z nudy zlobí a učitelé to řeší poznámkami místo toho, aby jim nabídli náročnější úkoly. Jak z toho tedy ven? Já osobně jsem pro hravou formu poznávání písmen – pokud se mě např. Samík na určité písmeno zeptá, vždycky mu odpovím a pokud vidím, že si písmenka pamatuje, zkouší si je číst apod., podpořím jeho touhu po jejich poznávání některou z následujících her. Nicméně nepouštím se do žádného drilu, ani výuky psaní (nezapomínejte, že dnes se už ve školách učí dvě různé metody čtení i psaní, takže byste v tom dětem mohli udělat pěkný guláš) a následující hračky budeme myslím nejvíc využívat v 1. třídě.

Písmena z vkládačky můžete dětem schovat třeba do rýže nebo zabalit do alobalu, aby to měli o něco těžší a zábavnější.

Pěnové puzzle na podlahu určitě znáte, jejich využití je opravdu široké. Je úžasné jako podložka na hraní pro miminka a my ji využíváme i na mnoho jiných způsobů: skáčeme panáka, schovávám Samíkovi písmenka po bytě, on je hledá a dává na své místo, vyberu několik písmen, přinesu předměty začínající na dané písmeno a nechávám Samíka je přiřazovat (M – míč, B – banán, A – auto, K – knížka, T – traktor), větší děti mohou z písmen skládat slova, menší zase domečky a různé skrýše.

Pěnové puzzle B-toys koupíte zde.

Magnetky měl letos Samík v adventním kalendáři. My s Mílou jsme každý den soutěžili, kdo z nich na lednici vytvoří nejvíc slov 😀 Každopádně zpětně bych volila jednobarevné, protože ten různorodý design trochu odvrací pozornost od tvaru písmene. Větší děti mohou písmenka z vkládaček nebo magnetků obkreslovat a pak je k obrysům přiřazovat. Na ledničku můžete dát také fixou napsané slovo a nechat dítě, ať stejné slovo sestaví pomocí magnetků. Můžete využít také pexeso a nechat děti, aby mezi magnety hledaly počáteční písmeno předmětu z obrázku. Posloužit vám může také forma na muffiny, do které vložíte papírové košíčky, napíšete na ně písmena a děti do důlků budou vhazovat správné magnetky (pokud nechcete kupovat magnety nebo vkládačku, můžete písmena napsat na víčka od pití nebo na malé kamínky).

Koupíte zde.

Kolíčky s písmenky mohou děti připínat k obrázkům (můžete použít pexeso jako já nebo si vytisknout vlastní obrázky), které začínají na dané písmeno. Případně si můžete vytisknout obrázek, pod kterým bude napsáno, co na něm je a děti budou připínat kolíčky k jednotlivům písmenům tak, že vytvoří slovo.

Kolíčky s písmenky Kik.

Tato obrázková abeceda se dá hrát na mnoho způsobů. S nejmenšími dětmi můžete jen popisovat věci na obrázcích. My je sdružujeme do různých skupin nebo se snažíme jeden dílek pojmenovat různými názvy (dům, budova, školka…). S většími dětmi se pak postupně otáčí karty s písmeny a kartičku získá ten, kdo jako první najde dílek, který začíná na dané písmeno. Pokud je i tato varianta pro vaše děti už příliš jednoduchá, hledejte obrázky, které mají dané písmenko na konci slova a nechte je slovo vytleskat po slabikách. Kartičky s písmeny můžete také využít s kolíčky (viz výše).

Koupíte zde.

Tuto hru Abeceda bych doporučila prvňáčkům i starším dětem. Její součástí jsou puzzle, na kterém je vždy obrázek předmětu, jeho název a počáteční písmen (tiskací a psací). Nejjednodušší variantou je skládání puzzle tak jak to vidíte na fotce. Další variantou je dát stranou obrázky s písmeny, zamíchat je a nechat je děti skládat dle pořadí v abecedě (menší děti mohou jako pomůcu využít abecedu na tabulce). Variant jak využít tuto hru je opravdu bezpočet: hledání tiskacího písmene k psacímu písmenu na rychlost, pohyb figurky po plánku dle hodu kostkou – hráči hledají dané písmeno na všech dílcích puzzle a označují ho žetonem a mnoho dalších (varianty jsou popsané v návodu).

Tuto hru jsem koupilav Pepcu nebo Levných knihách, kde se dají najít poklady za pár korun.

Velice populární (především u předškoláků) jsou pracovní sešity, které se zaměřují na různé oblasti. Pracujte s nimi 10-15 minut několikrát týdně (tak, aby to dítě nedemotivovalo) a nechte dítě řešit úlohy samostatně (stačí vysvětlit zadání a radit jen pokud bude třeba). Tento písmenkový detektiv obsahuje mnoho aktivit podporujících rozvoj řeči, konkrétně jsou v něm úkoly zaměřené na 8 oblastí: řeč a komunikační dovednosti, sluchové a zrakové vnímání, grafomotorika a kreslení, prostorová orientace, paměť a logika, matematické představy, tvary a barvy, znalosti a vědomosti, sociální dovednosti. Pod jednotlivými úkoly jsou pokyny pro rodiče a úkoly jsou doprovázeny hravými ilustracemi.

Tento sešit je určený pro děti od 4 do 7 let. Koupíte zde.

Velký výběr podobných sešitů seženete v Levných knihách, odkud mám např. následující knížku, která se zaměřuje na tyto oblasti: pozornost, myšlení, paměť, rozvoj řeči, drobná motorika, matematika, okolní svět. Každí oddíl obsahuje testovací úlohy, takže snadno zjistíte, na čem s dítětem zapracovat.

Někdy mám chuť si ty sešity vyplňovat sama 😀

Ještě bych vám sem ráda dala pár tipů na aktivity s písmenky, které si můžete vyrobit sami doma. K první aktivitě budete potřebovat lékařské špachtle, případně předlohy písmen podle kterých budou děti písmena tvořit.

Lékařské špachtle koupíte v lékárně za pár korun a budou se vám hodit na různá tvoření.

V další aktivitě si děti zafixovávají tvar písmene. K aktivitě potřebujete předkreslené/předtištěné písmeno a něco, čím bude dítě jeho tvar vyplňovat/zdobit (barevné kamínky, plstěné kuličky, knoflíky, dot marker). Na papír můžete pak nakreslit nebo nalepit obrázky začínající na dané písmeno a založit si takto vlastní a kreativní sešit s abecedou.

Dot marker koupíte na Amazonu.
Hledání stejných pímen a psaní do mouky/písku.
Pokud si nechcete kostky ničit fixou, můžete na ně písmenka nalepit.

Doufám, že se vám tento článek líbil a budu ráda, když mi do komentářů napíšete, jaké hry na rozvoj slovní zaásoby vedou u vás.

3 032 komentářů u “JAK ROZVÍJET ŘEČ U DĚTÍ

  1. Uzasny clanok, pre nas este skoro na take veci, ale normalne som si dala pripomienku do telefonu, aby som sa k tomu tak o pol roka vratila 🙂 Moc diky.

 1. Wau, tak nestaci, ze utracim diky vam jeste vic za knihy, ted uz objednavam treti hru dle Vasich referenci.
  Dekuji moc, Lucko, jste skvelym vzorem maminky i zeny. Dekuji!
  Andrea

  PS: Ale Vase denicko-vlogy mi hooodne chybi.

 2. Pingback: doctor7online.com
 3. Pingback: viagra for sale
 4. When someone writes an piece of writing he/she retains the idea
  of a user in his/her mind that how a user
  can know it. Thus that’s why this piece of writing is perfect.

  Thanks!

 5. You actually make it seem so easy with your presentation but I find this matter
  to be actually something which I think I would never understand.

  It seems too complicated and extremely broad for me. I am looking forward
  for your next post, I’ll try to get the hang of it!

 6. Your style is very unique compared to other people I’ve read stuff from.
  I appreciate you for posting when you have the opportunity, Guess I will
  just bookmark this web site.

 7. Great post. I was checking continuously this blog and I
  am impressed! Extremely helpful info specifically the last part 🙂 I care for such info a lot.
  I was looking for this particular info for a long time.
  Thank you and best of luck.

 8. I think that everything wrote was actually very logical.

  However, think about this, what if you added a little
  information? I ain’t suggesting your content isn’t good,
  however suppose you added something that makes people
  want more? I mean JAK ROZVÍJET ŘEČ U DĚTÍ – schoolofmylife is a little plain. You could glance at Yahoo’s front page and see how
  they create post titles to grab people to open the links.
  You might add a related video or a picture or two to get readers
  excited about everything’ve written. In my opinion, it
  might make your blog a little bit more interesting.

 9. Have you ever considered about including a little bit more than just
  your articles? I mean, what you say is important and all.
  However imagine if you added some great graphics or video clips to give your posts more, „pop“!

  Your content is excellent but with pics and video clips, this site could certainly be one of the greatest in its niche.

  Great blog!

 10. Hey just wanted to give you a quick heads up. The text
  in your content seem to be running off the screen in Chrome.
  I’m not sure if this is a format issue or something to do
  with web browser compatibility but I figured I’d post to let
  you know. The style and design look great though!
  Hope you get the problem solved soon. Many thanks

 11. Greetings from Idaho! I’m bored at work so I decided to browse your website
  on my iphone during lunch break. I really like the info you provide
  here and can’t wait to take a look when I get home.

  I’m surprised at how fast your blog loaded on my mobile ..
  I’m not even using WIFI, just 3G .. Anyhow, fantastic blog!

 12. It is perfect time to make some plans for the future
  and it is time to be happy. I have read this post and if I could I want to
  suggest you few interesting things or advice.

  Perhaps you could write next articles referring to this article.

  I desire to read even more things about it!

 13. Nice post. I was checking constantly this blog and I’m impressed!
  Extremely useful info specially the last part 🙂 I care for such info much.
  I was looking for this certain information for a long time.

  Thank you and good luck.

 14. hello there and thank you for your information – I have certainly picked up anything new from
  right here. I did however expertise some technical points using this
  web site, since I experienced to reload the web site a lot of times previous to I could get it to load correctly.

  I had been wondering if your hosting is OK?
  Not that I’m complaining, but sluggish loading instances times will very frequently affect your placement in google
  and could damage your high-quality score if advertising and marketing with
  Adwords. Anyway I am adding this RSS to my email and can look
  out for much more of your respective exciting content. Make sure you update this again very soon.

 15. Admiring the hard work you put into your website and in depth information you provide.
  It’s nice to come across a blog every once in a while that
  isn’t the same out of date rehashed material. Fantastic read!
  I’ve bookmarked your site and I’m adding your RSS
  feeds to my Google account.

 16. I am really enjoying the theme/design of your web site.
  Do you ever run into any browser compatibility issues?
  A handful of my blog audience have complained about my blog
  not operating correctly in Explorer but looks great in Opera.
  Do you have any ideas to help fix this issue?

 17. Greetings from Colorado! I’m bored to tears at work so I decided to check out your website
  on my iphone during lunch break. I really like the info you present
  here and can’t wait to take a look when I get home.

  I’m shocked at how fast your blog loaded on my cell phone ..
  I’m not even using WIFI, just 3G .. Anyhow, superb site!

 18. Pretty component of content. I just stumbled upon your web site and in accession capital to assert
  that I acquire in fact loved account your weblog posts.
  Anyway I’ll be subscribing on your feeds or even I achievement you get right of entry to persistently fast.

 19. Just wish to say your article is as surprising.
  The clarity in your post is simply nice and i
  can assume you are an expert on this subject.
  Well with your permission allow me to grab your feed to keep updated with forthcoming post.
  Thanks a million and please carry on the rewarding work.

 20. Fantastic items from you, man. I’ve be mindful your stuff prior to and you’re simply too great.
  I really like what you’ve received right here, really
  like what you are stating and the way in which by which you are saying it.
  You make it enjoyable and you still take care of to keep it smart.
  I can’t wait to read far more from you. That is really a terrific site.
  cheap flights 31muvXS

 21. I think this is one of the most important information for me.

  And i’m glad reading your article. But wanna remark on few general
  things, The website style is ideal, the articles
  is really great : D. Good job, cheers cheap flights 3gqLYTc

 22. Pretty section of content. I just stumbled upon your weblog and
  in accession capital to assert that I get in fact enjoyed account your blog posts.
  Anyway I will be subscribing to your augment and even I achievement you
  access consistently rapidly. cheap flights y2yxvvfw

 23. Wonderful site you have here but I was wondering if you knew of any message boards
  that cover the same topics discussed here? I’d really love to be a part
  of group where I can get feed-back from other experienced people that share
  the same interest. If you have any suggestions, please let me
  know. Thanks! cheap flights y2yxvvfw

 24. I am curious to find out what blog system you happen to be working with?
  I’m experiencing some minor security issues with my latest blog
  and I would like to find something more safeguarded.
  Do you have any recommendations?

 25. Have you ever considered creating an e-book or guest authoring on other websites?
  I have a blog based upon on the same subjects you discuss
  and would really like to have you share some stories/information. I know my audience
  would value your work. If you’re even remotely interested, feel
  free to send me an e-mail. cheap flights y2yxvvfw

 26. Hi there! This article could not be written any better!
  Looking through this article reminds me of my previous
  roommate! He constantly kept preaching about this. I most certainly will forward this post to
  him. Pretty sure he’ll have a good read. Thank you for sharing!

 27. Pretty section of content. I just stumbled upon your site and in accession capital to assert that I acquire in fact enjoyed account your blog posts.
  Anyway I’ll be subscribing to your feeds and even I achievement you access consistently rapidly.

 28. Hi there! I’m at work browsing your blog from my new iphone
  4! Just wanted to say I love reading through your blog and look forward to
  all your posts! Carry on the outstanding work!

 29. I absolutely love your blog.. Great colors & theme.
  Did you create this website yourself? Please reply back as I’m hoping
  to create my own website and would like to find out where you got this from or just
  what the theme is named. Many thanks!

 30. Pingback: Cialis 10mg pills
 31. Pingback: Cialis 40 mg otc
 32. Pingback: propecia 1 mg uk
 33. Pingback: lexapro 5mg nz
 34. Pingback: amaryl 1mg usa
 35. Pingback: arava 20mg uk
 36. Pingback: celebrex nz
 37. Pingback: cheapest cipro
 38. Pingback: online casino
 39. Pingback: casino game
 40. Pingback: play casino online
 41. Pingback: casinos online
 42. Pingback: gambling casino
 43. But now 50 hairs fall out daily – whyI wake up every day my hair falls out u wash my hair it falls out I touch my hair it falls
  I’ve even loss my eyebrow I’m really upset with I don’t know what to do any morei have thick hair
  in the bottom hair,but lesser in the scalp area ,give me a remedyHI.
  where can i get viagra (https://saleviabuy.com) cialis vs
  viagra

 44. Pingback: aaa car insurance
 45. Pingback: fast loans
 46. Pingback: cbd cannabis
 47. Pingback: cbd oil for cancer
 48. Pingback: cbd oil products
 49. Pingback: homework research
 50. Pingback: buy an essay
 51. Pingback: write essays
 52. Pingback: hire essay writer
 53. Pingback: order cleocin
 54. Pingback: clozaril purchase
 55. Pingback: colchicine price
 56. Pingback: coreg cost
 57. Pingback: buy cozaar
 58. Pingback: dapsone caps otc
 59. Pingback: depakote 500mg uk
 60. Pingback: differin 15g pills
 61. Pingback: diltiazem prices
 62. Pingback: elavil 50 mg price
 63. Pingback: generic cialis
 64. Pingback: cialis 20 mg
 65. Pingback: imdur 40 mg otc
 66. Pingback: cialis coupon
 67. Pingback: indocin 25mg nz
 68. Pingback: lopid 300mg uk
 69. Pingback: meclizine prices
 70. Pingback: pharmacy today
 71. Pingback: Malegra FXT plus
 72. Pingback: mobic tablet
 73. Hello there, I discovered your web site by the use of Google even as searching for a similar subject, your site got here
  up, it appears good. I’ve bookmarked it in my google bookmarks.

  Hello there, just changed into aware of your blog through Google, and located that it is really informative.

  I am gonna be careful for brussels. I will be grateful should you proceed this in future.
  Lots of people can be benefited out of your writing. Cheers!

 74. Pingback: pharmacy discount
 75. Pingback: buy phenergan
 76. Pingback: buy prednisolone
 77. гидра ссылка наркотики – это крупный магазин подпольных вещей. Для совершения шопинга на торговой площадке Hydra наш сайт в любой день принимает множество пользователей, для входа надо нажать на кнопку и конфиденциально осуществить закупку, а в случае если Вы в 1-ый раз зашли на интернет-сайт перед покупкой товара надо зарегистрироваться и пополнить баланс. Ваша защищенность наша значимая задача, которую мы с гордостью исполняем.

 78. Pingback: pulmicort purchase
 79. Pingback: reglan 10 mg cheap
 80. Pingback: remeron 15mg price
 81. Pingback: risperdal pills
 82. Pingback: order seroquel
 83. Pingback: spiriva 9mcg cost
 84. Pingback: vantin for sale
 85. Pingback: voltaren cost
 86. Pingback: order zanaflex
 87. Pingback: site
 88. Pingback: zocor tablets
 89. Pingback: zyloprim pharmacy
 90. Pingback: cheap zyvox 600mg
 91. Pingback: fexofenadine cheap
 92. Pingback: dutasteride canada
 93. Pingback: cost of olmesartan
 94. Pingback: buspirone tablets
 95. Pingback: order clozapine
 96. Pingback: carvedilol uk
 97. Pingback: trazodone coupon
 98. Pingback: oxybutynin nz
 99. Hi! Someone in my Facebook group shared this website with us so I came to
  check it out. I’m definitely enjoying the information. I’m book-marking and will be tweeting this to my followers!
  Wonderful blog and outstanding design and style.

 100. I think that is one of the most vital info for me. And i am
  satisfied studying your article. However want to remark on few general issues, The site style is ideal, the
  articles is in point of fact nice : D. Good process, cheers

 101. I’m no longer positive the place you’re getting your information, but great topic.
  I must spend a while learning much more or figuring
  out more. Thanks for excellent info I used to be searching for this info for my mission.

 102. gidrasajt4af.com представляет из себя платформер, что создан для торговцев подпольных изделий и услуг. Такого рода услугу нельзя взять в обыкновенном интернет-магазине, потому что это противоправно.

 103. I do accept as true with all of the concepts
  you’ve introduced for your post. They’re very convincing and can certainly work.
  Nonetheless, the posts are too short for novices. Could you please extend them a bit from subsequent time?
  Thank you for the post.

 104. Pingback: qwojtkew
 105. Pingback: order glipizide
 106. Woah! I’m really loving the template/theme of this blog.
  It’s simple, yet effective. A lot of times it’s challenging to get that „perfect balance“
  between user friendliness and visual appearance.
  I must say you’ve done a awesome job with this.
  Also, the blog loads very fast for me on Firefox.
  Superb Blog!

 107. Pingback: isosorbide nz
 108. Pingback: buy cialis
 109. Pingback: propranolol pills
 110. Pingback: comprar viagra
 111. Pingback: research writing
 112. I don’t know whether it’s just me or if perhaps everyone else experiencing problems with your blog.

  It appears like some of the written text in your content are running off the
  screen. Can someone else please comment and let me know if
  this is happening to them too? This may be a problem with my browser because I’ve had this happen before.

  Thanks http://herreramedical.org/viagra

 113. Pingback: amoxicillin 800
 114. Hi there mates, how is everything, and what you wish
  for to say regarding this post, in my view its truly amazing in favor
  of me. ps4 games 185413490784 ps4 games

 115. You actually make it seem so easy with your presentation but
  I find this matter to be actually something that I think
  I would never understand. It seems too complex and very broad for me.

  I am looking forward for your next post, I’ll try to get the hang of it!

 116. Pingback: clomid ovulation
 117. Pingback: diflucan online
 118. Pingback: synthroid meds
 119. This is the right website for anybody who really wants to understand this topic.
  You understand a whole lot its almost hard to argue
  with you (not that I actually will need to…HaHa). You
  certainly put a brand new spin on a subject that’s been written about for a
  long time. Wonderful stuff, just great!

 120. Does clomiphene affect timing of ovulation? In most cases, you can await ovulation within 5-9 days of your model dispense of Clomid , but the doctor who prescribed the medication as a service to you should be expert to present you a benign indication of when to foresee ovulation based on your own situation. He or she can also help you plan when to have sexual intercourse based on when you are expecting ovulation .

 121. F*ckin‘ amazing issues here. I am very satisfied to peer your article. Thank you so much and i am taking a look forward to contact you. Will you kindly drop me a e-mail?

 122. Pingback: propecia dementia