JAK ROZVÍJET ŘEČ U DĚTÍ

V tomto článku se nechci pouštět do popisu toho, jak by mělo dítě v určitém věku mluvit. Jednak mi to nepřísluší a jednak je to podle mého názoru velice individuální. Když si to vztáhnu na sebe, tak já jsem podle mé mamky mluvila už v roce a půl (vliv na to mohl mít i fakt, že jsem od roka chodila do jesliček) a tak rodiče předpokládali, že moje mladší sestřička bude mluvit také brzy – obzvlášť, když bude mít vzor ve mně. Ale ona ku podivu všech zarytě mlčela až do svých tří let. Tak se zkuste netrápit, pokud vaše děťátko ještě nemluví a pojďme se společně podívat na to, jak ho v mluvení podpořit a jaké hračky vám mohou být nápomocné.

Co můžete dělat od samého narození miminka a co je velice žádoucí nejen z hlediska řeči, to je hlasité komentování toho, co děláte nebo budete dělat. Např.: „Tak ses vyspinkala a teď přebalíme, ano? Dáme plínečku a pak půjdeme na procházku.“ „Maminka teď vaří a pak půjdeme koupat.“ Jednoduše komentujte to, co právě děláte, vidíte, slyšíte, prožíváte –  váš hlas dítě uklidňuje, spojí si slova s činy (porozumění) a také bude vědět, co se s ním děje a co ho čeká (děti mají rády vše, co je předvídatelné). Kromě toho můžete děťátku také předčítat, říkat mu básničky, zpívat písničky apod. Snažte se jít vždy příkladem a mluvte hlasitě, zřetelně (žádné šišlání), jasně (volte krátké věty) a tak, aby na vás dítě vidělo – ideálně tedy tváří v tvář.

Tohle je za mě jedna z nejlepších poloh pro povídání si s miminkem.

Pro někoho bude možná překvapením, že řeč úzce souvisí s motorikou a to jak s jemnou, tak s hrubou a proto je žádoucí děti rozvíjet i v těchto směrech. Nerada bych se v tomto bodě zasekla a tak vám sem dám jen dvě hračky, které jsou skvělé jak na motoriku, tak na rozvoj řeči. Z těchto dřevěných kostek stavíme klasicky komín, ale také domečky pro zvířátka nebo garáže pro auta. Po stěnách kostek jsou čísla, číselné tečky, ovoce, zvířata a dopravní prostředky – tedy mnoho témat pro rozvíjení slovní zásoby. Můžete také využít to, co máte doma a nechat děti přiřazovat stejný ke stejnému (viz foto).

Koupíte zde.

Tento třídící box měl u Samíka velký úspěch a čekám, že brzy chytne i Sárinku. Sada obsahuje kromě boxu 5 lišt s různými tématy (ovoce a zelenina, oblečení, čísla, tvary, zvířata) a 50 dílků s obrázky – úkolem dítěte je vhazovat dílky do správných otvorů – rozvíjí tak jemnou motoriku, učí se přiřazování a rozvíjí si slovní zásobu.

Koupíte zde.

S motorikou souvisí také neverbální komunikace – tedy gesta, která jsou jakýmsi předstupněm k verbální komunikaci. Skvěle se rozvíjí pomocí říkanek s pohybem (mrkněte se na můj instagram, do uložených stories, kde jich najdete hned několik).

Tuto knížku ocení jistě i učitelky v mateřských školkách.

Tato hra je opravdu úžasná: ti nejmenší mohou přiřazovat kartičky k obrázkům, starší děti stíny k obrázkům a společně si pak můžete říkat básničky s pohybem (pohyb je vždy uveden v závorce). U nás to milují obě děti.

Obrázky můžete také společně popisovat nebo z nich tvořit příběhy.

U těch nejmenších je dobré do tréninku řeči zapojit zrak a to pomocí obrázků. Vhodné jsou tedy obrázkové knížky, pokud možno i zvukové (pokusím se na první knížky pro děti sepsat samostatný článek). Zhruba od roka a půl můžete s dětmi zkoušet přiřazovat obrázky stejný ke stejnému. K tomu vám poslouží například tyto hračky:

Pexeso je nesmrtelná hra, ale než ho začnete používat jako nástroj ke cvičení paměti, využijte ho právě k rozvoji řeči. Rozložte kartičky obrázkem nahoru a nechte děti hledat dvojice (začínejte vždy s menším počtem obrázků – 4 dvojice postačí). Jako první pexeso se mi osvědčilo to dřevěné – lépe se malým ručkám otáčí a nezničí se.

Pexeso s dopravními prostředky koupíte zde.
Tohle trvdší pexeso je myslím z Pepca a líbí se mi na něm že se dá hrát klasicky jako obrázkové, ale že jsou na něm i písmenka.

Hra Hmatej a najdi je první hra, kterou můžu hrát s oběma dětmi najednou (1,5 r. a 3,5 r.): v té nejjednodušší verzi pouze přiřazujeme figurky k obrázkům s pomocí zraku, těžší verze je přiřazovat figurky k obrázkům bez pomoci očí – tedy pouze pohmatem (opět začínejte s menším počtem kartiček i figurek). Hra se dá hrát také jako bingo – vyhrává ten, kdo jako první zaplní své herní pole. Se staršími dětmi si také můžete vysvětlit, co to jsou slova nadřazená (dopravní prostředky) a podřazená (letadlo, auto, loď, parník, vlak – a děti mohou doplnit řadu).

Prodává se už i nová verze této hry s obrázky farmy. Koupíte zde.

Tato hra Outékaché je v podstatě podobná pexesu, procvičíte si v ní postřeh, rychlost i paměť. Děti mohou tuto hru hrát samy tak, že budou přiřazovat dřevěné dílky ke kartičkám nebo ji může hrát více hráčů a kartičku získá ten, kdo najde obrázek jako první. Hra obsahuje 100 dílků, což je celkem hodně – Samíkovi se v takovém množství špatně hledalo a celkově ho to demotivovalo, takže jsem kartičky a dílky rozdělila na 4 části a hrajeme s tímto omezeným množstvím. S tímto počtem si hraje i Sárinka, která nehraje na rychlost, ale jen přiřazuje dílky ke kartičkám. Obrázky můžete použít i k písmenkovým kolíčkům (viz níže).

Koupíte zde.

Na principu přiřazování obrázků stejný ke stejnému fungují i vkládačky a domino, u kterých si navíc děti rozšiřují slovní zásobu a procvičují jemnou motoriku.

Zvuková vkládačka, na které senaše děti kráně naučily názvy a zvuky zvířat.
Pro malé děti volte určitě domino větších rozměrů.

Když už děti umí přiřazovat stejný obrázek ke stejnému, můžete jim práci ztížit tím, že je necháte přiřazovat obrázek k jeho stínu. Tato sada obsahuje celkem 4 destičky (dopravní prostředky, zvířata na farmě, zvířata v zoo, mořští živočichové). Využít můžete i vkládačky, které nemají na podložce nakreslený obrázek a dítě tak vkládá dílky podle jejich siluety.

Koupíte zde.

Pro rozvoj slovní zásoby jsou skvělé různé puzzle. Existuje jich nesmírné množství, ale já se teď zaměřím na ty, které jsou vhodné k rozvoji řeči. Pro ty nejmenší se mi osvědčily tyto:

Toto jsou puzzle pouze ze dvou dílků, takže ho můžou skládat opravdu i ti nejmenší.
Puzzle z Levných knih zaměřené na barvy a první slova.

Pěkné je také toto puzzle, zaměřené na profese, kde děti hledají dílky s předměty, které jsou charakteristické pro jednotliva povolání. Každý dílek má jiný tvar, který dětem pomáhá určit správnou dvojici.

Takové asociační puzzle může bý skvělým podnětem k povídání si o profesích (čím bych chtěl být).

Pokud si nechcete podobné hry kupovat, není nic snazšího, než si asociační obrázky vytisknout, zalaminovat a hrát s nimi.

Bohužel ne všechny hračky skladuji v původních krabicích, takže nevím názvy.
Edukativní puzzle zameřené na emoce, starší děti se na něm mohou učit i slovíčka ve 4 jazycích. Koupíte zde.

Tyto naučné kartičky jsou zaměřené na učení se protikladů. Jsou oboustranné a děti zaujmou velkými fotografiemi. Najdete v nich nejen protikladná přídavná jména, ale také slovesa nebo příslovce. Děti si s jejich pomocí skvěle rozvíjí slovní zásobu.

My je máme sice ve slovenštině, ale vzhledem k tomu, že je pro nás primární fotografie, tak to ničemu nevadí. Koupíte zde.

Malované čtení to jsou vlastně pohádky/příběhy, ve kterých je vždy nějaké slovo nahrazeno obrázkem a tak se děti mohou do čtení aktivně zapojit a doplňovat vaše předčítání. Často bývají malované příběhy v dětských časopisech a myslím, že nějaké najdete ke stažení i na internetu.

Knížka Malované pohádky.

Když jsme u těch pohádek… napadlo vás někdy, že by si je děti mohly vymýšlet samy? Podpořit je v tom mohou tyto příběhové karty, které nechávají prostor pro rozvíjení dětské fantazie. Děti si mohou vybrat buď 3 karty a vyprávět podle nich příběh (začátek-prostředek-konec) nebo se můžete ve volbě karet postupně střídat a rozvíjet příběh společně.

My máme sadu se zvířátky, ale vybírat můžete ještě z tématu les nebo roboti. Koupíte zde.

Na podobném principu je založeno i toto Pohádkové divadlo, které vypadá jako opravdové divadlo s kulisami a rekvizitami. Hraje se tak, že první hráč hodí čtyřmi kostkami (3 obrázkové, jedna se slovesy) a rozehraje podle nich příběh dle své fantazie. Další hráči na něj pak navazují a rozvíjí ho dál. Příběh se ukončí po společné domluvě.

Kromě rozvíjení slovní zásoby a fantazie se děti u této hry učí také spolupracovat s ostaními a logicky uvažovat.

„Co to je?“ „A proč?“ S touto palbou otázek se v určitém věku setká u svého dítěte každý rodič. Je dobré obrnit se trpělivostí a dítěti na jeho všetečné otázky odpovídat, protože otázky jsou pro rozvoj řeči velmi důležité. Dětem často nejde ani o odpověď jako takovou, ale spíš o to, zapříst s vámi rozhovor a komunikovat. Pokud dítě odmítnete, přestane se pídit, zajímat a může to mít vliv i na jeho styl komunikace v budoucnu.  

Učení písmen před nástupem dětí do školy je ožehavé téma. Většina rodičů, kteří jsou proti, uvádí jako argument to, že se dítě bude ve škole nudit, když bude abecedu znát. Jak se však zachovat ve chvíli, kdy se dítě o písmenka přirozeně zajímá a ptá se na ně (tzv. senzitivní období na poznávání písmen mají děti kolem 4. roku) ? Máme mu říct, že se to bude učit až ve škole a brzdit tak jeho zvídavost? Pravdou je, že pokud dítě nastoupí do školy s tím, že už hodně věcí zná, nenutí ho to se od začátku učit, že se má učit. Prostě proplouvá a vše mu jde tzv. samo. Když ho však ostatní doženou, může se stát, že pro něj bude najednou těžší začít se učit a soustředit se, než kdyby to dělalo již od nástupu do školy. Často se také bohužel stává, že takové děti z nudy zlobí a učitelé to řeší poznámkami místo toho, aby jim nabídli náročnější úkoly. Jak z toho tedy ven? Já osobně jsem pro hravou formu poznávání písmen – pokud se mě např. Samík na určité písmeno zeptá, vždycky mu odpovím a pokud vidím, že si písmenka pamatuje, zkouší si je číst apod., podpořím jeho touhu po jejich poznávání některou z následujících her. Nicméně nepouštím se do žádného drilu, ani výuky psaní (nezapomínejte, že dnes se už ve školách učí dvě různé metody čtení i psaní, takže byste v tom dětem mohli udělat pěkný guláš) a následující hračky budeme myslím nejvíc využívat v 1. třídě.

Písmena z vkládačky můžete dětem schovat třeba do rýže nebo zabalit do alobalu, aby to měli o něco těžší a zábavnější.

Pěnové puzzle na podlahu určitě znáte, jejich využití je opravdu široké. Je úžasné jako podložka na hraní pro miminka a my ji využíváme i na mnoho jiných způsobů: skáčeme panáka, schovávám Samíkovi písmenka po bytě, on je hledá a dává na své místo, vyberu několik písmen, přinesu předměty začínající na dané písmeno a nechávám Samíka je přiřazovat (M – míč, B – banán, A – auto, K – knížka, T – traktor), větší děti mohou z písmen skládat slova, menší zase domečky a různé skrýše.

Pěnové puzzle B-toys koupíte zde.

Magnetky měl letos Samík v adventním kalendáři. My s Mílou jsme každý den soutěžili, kdo z nich na lednici vytvoří nejvíc slov 😀 Každopádně zpětně bych volila jednobarevné, protože ten různorodý design trochu odvrací pozornost od tvaru písmene. Větší děti mohou písmenka z vkládaček nebo magnetků obkreslovat a pak je k obrysům přiřazovat. Na ledničku můžete dát také fixou napsané slovo a nechat dítě, ať stejné slovo sestaví pomocí magnetků. Můžete využít také pexeso a nechat děti, aby mezi magnety hledaly počáteční písmeno předmětu z obrázku. Posloužit vám může také forma na muffiny, do které vložíte papírové košíčky, napíšete na ně písmena a děti do důlků budou vhazovat správné magnetky (pokud nechcete kupovat magnety nebo vkládačku, můžete písmena napsat na víčka od pití nebo na malé kamínky).

Koupíte zde.

Kolíčky s písmenky mohou děti připínat k obrázkům (můžete použít pexeso jako já nebo si vytisknout vlastní obrázky), které začínají na dané písmeno. Případně si můžete vytisknout obrázek, pod kterým bude napsáno, co na něm je a děti budou připínat kolíčky k jednotlivům písmenům tak, že vytvoří slovo.

Kolíčky s písmenky Kik.

Tato obrázková abeceda se dá hrát na mnoho způsobů. S nejmenšími dětmi můžete jen popisovat věci na obrázcích. My je sdružujeme do různých skupin nebo se snažíme jeden dílek pojmenovat různými názvy (dům, budova, školka…). S většími dětmi se pak postupně otáčí karty s písmeny a kartičku získá ten, kdo jako první najde dílek, který začíná na dané písmeno. Pokud je i tato varianta pro vaše děti už příliš jednoduchá, hledejte obrázky, které mají dané písmenko na konci slova a nechte je slovo vytleskat po slabikách. Kartičky s písmeny můžete také využít s kolíčky (viz výše).

Koupíte zde.

Tuto hru Abeceda bych doporučila prvňáčkům i starším dětem. Její součástí jsou puzzle, na kterém je vždy obrázek předmětu, jeho název a počáteční písmen (tiskací a psací). Nejjednodušší variantou je skládání puzzle tak jak to vidíte na fotce. Další variantou je dát stranou obrázky s písmeny, zamíchat je a nechat je děti skládat dle pořadí v abecedě (menší děti mohou jako pomůcu využít abecedu na tabulce). Variant jak využít tuto hru je opravdu bezpočet: hledání tiskacího písmene k psacímu písmenu na rychlost, pohyb figurky po plánku dle hodu kostkou – hráči hledají dané písmeno na všech dílcích puzzle a označují ho žetonem a mnoho dalších (varianty jsou popsané v návodu).

Tuto hru jsem koupilav Pepcu nebo Levných knihách, kde se dají najít poklady za pár korun.

Velice populární (především u předškoláků) jsou pracovní sešity, které se zaměřují na různé oblasti. Pracujte s nimi 10-15 minut několikrát týdně (tak, aby to dítě nedemotivovalo) a nechte dítě řešit úlohy samostatně (stačí vysvětlit zadání a radit jen pokud bude třeba). Tento písmenkový detektiv obsahuje mnoho aktivit podporujících rozvoj řeči, konkrétně jsou v něm úkoly zaměřené na 8 oblastí: řeč a komunikační dovednosti, sluchové a zrakové vnímání, grafomotorika a kreslení, prostorová orientace, paměť a logika, matematické představy, tvary a barvy, znalosti a vědomosti, sociální dovednosti. Pod jednotlivými úkoly jsou pokyny pro rodiče a úkoly jsou doprovázeny hravými ilustracemi.

Tento sešit je určený pro děti od 4 do 7 let. Koupíte zde.

Velký výběr podobných sešitů seženete v Levných knihách, odkud mám např. následující knížku, která se zaměřuje na tyto oblasti: pozornost, myšlení, paměť, rozvoj řeči, drobná motorika, matematika, okolní svět. Každí oddíl obsahuje testovací úlohy, takže snadno zjistíte, na čem s dítětem zapracovat.

Někdy mám chuť si ty sešity vyplňovat sama 😀

Ještě bych vám sem ráda dala pár tipů na aktivity s písmenky, které si můžete vyrobit sami doma. K první aktivitě budete potřebovat lékařské špachtle, případně předlohy písmen podle kterých budou děti písmena tvořit.

Lékařské špachtle koupíte v lékárně za pár korun a budou se vám hodit na různá tvoření.

V další aktivitě si děti zafixovávají tvar písmene. K aktivitě potřebujete předkreslené/předtištěné písmeno a něco, čím bude dítě jeho tvar vyplňovat/zdobit (barevné kamínky, plstěné kuličky, knoflíky, dot marker). Na papír můžete pak nakreslit nebo nalepit obrázky začínající na dané písmeno a založit si takto vlastní a kreativní sešit s abecedou.

Dot marker koupíte na Amazonu.
Hledání stejných pímen a psaní do mouky/písku.
Pokud si nechcete kostky ničit fixou, můžete na ně písmenka nalepit.

Doufám, že se vám tento článek líbil a budu ráda, když mi do komentářů napíšete, jaké hry na rozvoj slovní zaásoby vedou u vás.

13 komentářů u “JAK ROZVÍJET ŘEČ U DĚTÍ

    1. Uzasny clanok, pre nas este skoro na take veci, ale normalne som si dala pripomienku do telefonu, aby som sa k tomu tak o pol roka vratila 🙂 Moc diky.

  1. Wau, tak nestaci, ze utracim diky vam jeste vic za knihy, ted uz objednavam treti hru dle Vasich referenci.
    Dekuji moc, Lucko, jste skvelym vzorem maminky i zeny. Dekuji!
    Andrea

    PS: Ale Vase denicko-vlogy mi hooodne chybi.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.