HRAJEME SI S MODELÍNOU

Vždycky, když jsem do stories dávala videa, jak si hrajeme s modelínou, tak mi mnoho z vás psalo, že by vás některé aktivity ani nenapadli a že bych to měla sepsat. Tak jsem se k tomu konečně dostala. Na trhu seženete i hotové sety modelíny s příslušenstvím, ale z mých zkušeností stejně nevyužijete všechno a přitom doma máte určitě spoustu věcí, které udělají hru s modelínou zábavnější.

Hnětení hmoty je velmi uvolňující a pomůže dětem zbavit se svalového napětí (to může mít později vliv na psaní). Navíc si při hnětení procvičí jemnou motoriku (tvarování, vytlačování, pinzetový úchop) a popustí uzdu své fantazii. Co se věku týče, tak první seznámení s modelínou může proběhnout již kolem 18 měsíce (samozřejmě je to individuální). Samotné tvoření vyžaduje soustředěnost a představivost, tak dejte dětem prostor a klid, připravte jim materiál k tvoření, dejte jim volnost a uvidíte, co se bude dít.

Ježeček.

K tvoření můžete použít slané těsto, plastelínu, keramickou hlínu (ta jistě zaujme tarší děti), modelovací hmotu – záleží jen na vašich preferencí. Pro účely tohoto článku jsme se Samíkem pracovali s eko plastelínou Jar melo. Od této značky naprosto milujeme jemné voskovky (ideální již pro ty nejmenší a dají se použít i na tvář) a tak jsem chtěla vyzkoušet i jejich plastelínu. Je vyrobená ze 100% z přírodních materiálů, takže se nemusíte bát, když vaše děťátko neodolá a ochutná ji. Já velmi oceňuji to, že je jemná (taky pamatujete na tu tvrdou plastelínu z našeho dětství?), nevysychá, nebarví a má nádhernou škálu sytých a zářivých barev. Pokud hledáte plastelínu, která neobsahuje lepek, podívejte se na tuto. Modelínu si můžete vyrobit i doma, ale to jsem ještě nezkoušela.

Tak a teď vás tedy čeká záplava fotek a tipů, co děláme s modelínou rádi my. Velmi oblíbené je zdobení modelíny, ať už z ní uděláme placku, muffin, panáčka nebo cokoliv, vždy si výtvor dozdobíme. Ke zdobení vždy Samíkovi připravím různé věci: barevné kamínky, oči, knoflíky, chlupaté drátky, nastříhané brčko, korálky, přírodní dekorace – prostě „co dům dal“.

Zdobítka kupuji většinou v Pepcu a Kik, kde je mají za rozumnou cenu.
Pokud nemáte podobnou mističku, můžete využít obal na vajíčka.

Co Samík naprosto zbožňuje, to je výroba špagetek jak on říká. K modelínovým špagetám potřebujete jen lis na česnek a šikovné ručičky.

S vyndaváním zbytku modelíny budete muset menším dětem pomoct.

Na modelíně si mohou děti skvěle procvičit krájení. K tomu můžete použít dřevený/plastový nožík jako my nebo pokud svým dětem důvěřujete, klidně i ten opravdový.

Nejlépe se krájí modelína vytvarovaná do „hada“.

Co děti taky velmi baví, to je obtiskávání různých věcí do modelíny. My nejčastěji obtiskáváme stopy zvířátek, ale skvělé jsou k tomuto účelu také různé sady dětských fosílií, ale také např. autíčka, tvary/čísla/písmena z vkládaček, magnety, razítka, párátka, vidlička, zkrátka co vás napadne.

Stopy pak mohou děti zpětně přiřazovat ke zvířátkům.
S autíčky můžete tvořit dráhy a bagr pak může modelínu odhrabovat.
My využíváme i dřevěná čísla z vkládačky.
S písmenkovými magnetky mohou děti „vytisknout“ různá slova.
Razítka nepatří nutně jen na papír.
Vidlička, párátko, zdobítko – a pozorování toho, co která věc umí.

Skvělá jsou různá vykrajovátka – nemusíte nutně kupovat speciální pro tvoření s plastelínou. Postačí vám ty, která máte doma k pečení. Já dětem dávám ta plastová, která nemají tak ostré hrany jako kovová.

Vykrojený tvar si mohou děti ozdobit (takové pečení perníčků bez mouky po celé kuchyni).
Vykrajování tvarů a jejich přiřazování k předlohám.

Plastelína se dá využít i k výuce barev, čísel a abecedy. K učení barev můžete využít samotnou plastelínu (viz fotka) nebo krabičky – děti mohou párovat víčka s krabičkou dle barev.

Přiřazování barev.
Písmena a čísla mohou děti modelovat – ideální je, pokud si na internetu stáhnete šablony a zalaminujete si je – děti pak mohou tvořit podle nich a své výtvory pak na předlohy pokládat.

Pokud chcete děti k tvoření s modelínou namotivovat nebo dodat tvoření nový rozměr, vezměte je do muzea a prohlédněte si sochařská díla – to je určitě bude inspirovat. Pokud muzeum nemáte v dosahu, postačí vám encyklopedie nebo obrázky na internetu.

Doufám, že vás tento článek navnadil k hrátkám s modelínou a budu ráda za vaše tipy v komentářích.

6 komentářů u “HRAJEME SI S MODELÍNOU

  1. Děkuji za skvělé tipy, určitě vyzkoušíme. U nás si hrajeme s vykrajovací sadou, nebo se snažíme modelovat třeba sněhuláka, či šneka;)

  2. Pingback: viagra 100mg

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.