VÁNOČNÍ KNÍŽKY PRO DĚTI

Vánoce jsou mým nejoblíbenějším svátkem z celého roku a víc než samotný Štědrý den miluju advent. I pro děti je čekání na Ježíška jedním z nejkouzelnějších období v roce a my si ho rádi zpříjemňuje čtením knížek se zimní a vánoční tematikou, které vyndám vždy začátkem prosince na police tak, aby je měly děti na očích a mohly si je prohlížet kdykoliv budou chtít. Nejvíc se nám líbí, když si uděláme teplý čaj, připravíme perníčky nebo sušenky, zapálíme svíčku, zalezeme pod peřinu a jdeme si číst, prohlížet nebo tvořit. A protože chceme, aby i u vás zavládla taková předvánoční pohoda, představíme vám naši vánoční knihovničku.

Začnu knihami, které jsou určeny těm nejmenším. Jestli máme něco doma hodně rádi, tak to jsou obrázkové knížky, takže i bilderbuch „Co se děje o Vánocích“ patří k našim oblíbencům. Na obrázcích s velkým množstvím detailů můžete pozorovat 4 scenérie: vánoční trhy, pečení cukroví, pod vánočním stromečkem a v zasněženém lese. My si s dětmi povídáme o tom, co na obrázcích vidíme, hledáme různé objekty nebo společně vymýšlíme vlastní příběhy.

Obrázková knížka potěší i ty nejmenší čtenáře.

The twinkly, twinkly Christmas tree“ je naprosto kouzelná knížka a to nejen díky roztomilým ilustracím, ale také světélkům, které se při otáčení stránek rozsvítí. Příběh je sice v angličtině, ale je velice jednoduchý a můžete si ho s dětmi převyprávět podle ilustrací.

Svítící knížku jsem viděla poprvé a je to opravdu kouzelné.

Zvukové knížky od Usborne úplně milujeme (ano, nejen děti, ale i já) – máme farmu a noc a teď k nim přibyl ještě příběh Louskáčka „The Nutcracker“ doprovázený slavnými skladbami Čajkovského. Nedokázala bych říct, jestli se mi víc líbí ilustrace nebo hudební doporovod, ale kombinace obojího vám přivodí opravdu kouzelný zážitek ze čtení.

Při prohlížení a poslechu této knížky si budete představovat baletky na jevišti.

Malé děti jistě ocení také veršovánky „O Snížkovi„, které jsou doprovázeny něžnými ilustracemi plnými sněhu, který u nás bohužel v posledních letech tak moc postrádáme.

Co myslíte, dočkáme se letos sněhové nadílky?

Do našeho vánočního výběru musím určitě zařadit i 3 knižní adventní kalendáře, které každý den místo čokoládky obsahují malinké leporelo. Jejich výhodou je, že se nevyhazují, ale můžou někde v krabici čekat na další advent a poslouží tak i několik let. Jako první jsem kupovala kalendář od Ivany Pecháčkové, který jsem měla v merku ještě předtím než jsem měla děti. Tato leporela vypráví o tom, jak advent prožívají děti Anička a Janek. V posledním leporelu jsou pak noty k nejznámějším koledám. Kalendář slouží zároveň i jako skládanka – děti mohou vysypat všechny knížečky a vracet je zpátky na správné místo podle čísel.

Věděli jste, že existují i knižní adventní kalendáře?

Loni jsem kvůli Sárince kupovala „Peppa pig – Můj adventní kalendář„, ve kterém děti najdou předvánoční příběhy jejich oblíbené seriálové hrdinky. Tyto knížečky mají navíc poutko na zavěšení, takže si je děti mohou pověsit na vánoční stromeček nebo větvičku jako ozdobu. Knížky můžete vyjmout a vložit je do vašeho adventního kalendáře jako jsem to loni udělala já a děti si je pak mohou skládat do praktických desek na suchý zip, ve kterém je zakoupíte. Letos mám nově pro Samíka ještě „Tlapková patrola – Můj adventní kalendář„, který je dělaný na stejném principu jako ten s Peppou.

Sárinka měla tyto knížečky v kalendáři již loni, ale letos to bude určitě vnímat intenzivněji.
A pro Samíčka zase jeho oblíbení hrdinové.

Zvláštní kategorii tvoří různé pracovní a tvořivé sešity s vánoční tematikou, kam bych určitě zařadila „Fingerprint activities Christmas„, což je knížka s prstovými barvami, která obsahuje několik vánočních obrázků a scén, které mohou děti doplňovat barvičkami dle zadaných instrukcí. Vytvoří tak např. ozdoby na stromeček, vločky nebo tučňáky, ozdobí sněhuláky, perníčky i muffiny a mnoho dalšího. V této edici vyšlo již několik témat a vzhledem k tomu, že už jsme doma jednu tuto knihu měli a dětem se líbila, musela jsem jim pořídit i tuto.

Malování prstíky zvládnou i ty nejmenší děti.

Pracovní sešit „Než přijde Ježíšek“ ocení děti i rodiče, je totiž plný hravých aktivit a úkolů, návodů na tvoření a hry, voňavých receptů a povídání o vánočních zvycích, které děti zabaví během čekání na Ježíška. Najdete tu např. dopis pro Ježíška, dokreslovánky a omalovánky, bludiště, hledání rozdílů, tvoření vánočních ozdob, výrobu svícnu a dárků pro blízké.

Pracovní sešity vám pomohou zabavit děti.

Do této kategorie bych zařadila i titul „Pojďme spolu do Betléma“ jehož dominantou je vylamovací betlém, který si snadno postavíte a může tak zdobit dětský pokojíček a sloužit jako kulisa pro vyprávění příhěhu o narození Ježíška. I v této knížce najdete různé úkoly, omalovánky a navíc ještě víc než 100 samolepek.

Betlém vánočně ozdobí každý pokojíček.

Poslední tvořivá knížka „Šikulové slaví Vánoce“ je knižní podobou televizního cyklu Šikulové a najdete v ní hlavolamy a náměty pro vánoční tvoření (různé dekorace i doma vyrobené dárky). Pokud máte tvořivého ducha, určitě se vám tato knížka bude líbit.

Knížka pro šikovné ručičky.

Nově máme v knihovničce i „Zachumlané pohádky, které jsou ideální četbou před spaním, protože obsahují 32 pohádek od 13 různých autorů. Knížka vznikla tak, že se jedna maminka rozhodla vytvořit pro své děti pohádkový adventní kalendář, ale protože se bála, že nestihne napsat 24 pohádek, oslovila i svou rodinu a přátele, aby jí se psaním pomohli. Takto společně psali pro děti 3 roky a tato knížka je výběrem toho nejlepšího, co za tu dobu vzniklo a já se na její předčítání moc těším.

Už se nemůžu dočkat, až se s touhle knížkou zachumláme do peřin.

Christmas Magnetic Book“ tak trošku knížka je a tak trošku není, ale do svého výběru jsem ji taky zařadila. Je to magnetická kniha, která obsahuje 4 předlohy vánočních scén (stavění sněhuláka, koulovačka, adventní trhy s Mikulášem a zdobení stromečku), 6 předloh oblékání postaviček, 110 magnetků navržených slovenskou ilustrátorkou a dopis Ježíškovi ve formě omalovánky. Fantazii se ale meze nekladou, takže děti mohou tvořit scény i dle své vlastní fantazie. Knížka tak rozvíjí kreativitu, jemnou motoriku, slovní zásobu i prostorovou orientaci a podle mě je skvělým dárkem k Mikuláši (magnetky můžete třeba rozdělit do adventního kalendáře).

Magnetické knížky děti hodně baví. Máte už nějakou?

Do svého výběru jsem zařadila i mluvící a zpívajícíBetlém“ od Albi, který však využijete pouze pokud máte Albi tužku. S její pomocí si totiž budete moct přehrát 12 tradičních koled nazpívaných dětským sborem. A mimoto se děti dozví spoustu zajímavých informací spojených s Vánocemi a svoje vědomosti si pak mohou v kvízech ověřit. Když jsem pro vás hledala odkaz, tak jsem si všimla, že Albi má ještě knížku „Zima“ a „Adventní kalendář“, které vypadají také moc hezky.

Albi tužka je podle mě skvělá investice i do budoucna.

Nyní budou následovat knížky, které mají kromě jiného také informační charakter. „Vánoční knížka“ bude zajímat ty z vás, kdo by chtěli děti seznámit s příběhem o narození Ježíše. Tato významná událost křesťanských dějin je zde odvyprávěna z pohledu sedmileté holčičky, čemuž odpovídá i použitý slovník, kterému budou rozumět i malé děti. Za mě velice povedený počin s krásnými ilustracemi zobrazujícími advent v Čechách.

Moc se mi líbí, když někdo umí zprostředkovat biblický příběh tak, aby mu rozuměly i děti.


Knížka „Vánoce z celého světa“ se bude líbit i těm nejmenším, protože v ní nad textem převládají ilustrace, které ukazují, jak se slaví Vánoce v různých koutech světa a navíc na děti čekají i různé úkoly a omalovánky. Informační text je umístěn na konci knihy, takže si ho rodiče mohou přečíst sami a pak ho dětem zprosředkovat při prohlížení obrázků.

Nahlédněte skrze obrázky do období Vánoc v různých koutech světa.

Teď tu mám takový jeden tip na knížku spíš pro nás rodiče, když si nevíme rady s odpověďmi na všetečné otázky našich dětí kolem Vánoc. Je to kniha „Vánoce (historie, zvyky, tradice)„, kde se dočtete spoustu informací k historii svátků (jsou tu všechny významné dny z období adventu), dále vánoční zvyky, tradice a pověry (inspirace, co s dětmi během adventu a na Štědrý den dělat), najdete tu také pranostiky, recepty, koledy a informace o tom, jak se Vánoce slaví ve světě.

Při čtení těchto knížek zjistíte, jak málo toho o Vánocích víte.

I knihu „České Vánoce Josefa Lady“ jsem si koupila spíš pro sebe ze sentimentu, protože Ladovy vánoční ilustrace mi připomínají dětství. Knížka je plná vánočních básniček a vyprávění, která vás vrátí v čase do malebných českých vesniček.

Taky si vybavujete pohledy s Ladovými zasněženými ilustracemi?

Pokud máte rádi adventní kalendář České televize, pak si nesmíte nechat ujít knihu „Adventní knížka pro Ježíška„, která je plná interaktvních her a podle mě strčí do kapsy všechny předešlé knížky s informačním charakterem. Do této knihy se navíc může i psát a to pomocí kouzelné fólie a fixy. Knížka děti provede čtyřmi adventními týdny a je opravdovou studnicí informcí (tradice, zvyky, oslavy Vánoc ve světě) a aktivit. Navíc je opravdu krásně zpracovaná a její ilustrace vám navodí příjemnou vánoční atmosféru.

Tohle se opravdu povedlo a už se nemůžu dočkat, až se do ní začteme.

Pokud chcete vidět knížky i zevnitř, tady je odkaz na video, kde jimi listuji:
https://www.instagram.com/tv/CHdSQpRA2yd/?igshid=1so72t0j5fk5q

A to je od nás všechno, doufám, že jste načerpali vánoční inspiraci a budeme rádi i za vaše tipy pro příští rok.

L.

41 komentářů u “VÁNOČNÍ KNÍŽKY PRO DĚTI

  1. You are my inhalation, I have few blogs and infrequently run out from brand :). „Analyzing humor is like dissecting a frog. Few people are interested and the frog dies of it.“ by E. B. White.

  2. I have some videos that say „includes third party content“ and others that say „blocked in some countries“ (due to copyright).. Is it still possible for me to become a partner (considering I have all of the other requirements filled).

  3. I want to create a custom WordPress theme, but I don’t have administrative access to the computer that I’m using, so I can’t install WordPress to test my theme. Is there another easy way to do it? I have photoshop, and notepad ++ both installed on my flash drive, but as far as I know there is no way to install WordPress on a flash drive..

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.