VÁNOČNÍ KNÍŽKY PRO DĚTI

Vánoce jsou mým nejoblíbenějším svátkem z celého roku a víc než samotný Štědrý den miluju advent. I pro děti je čekání na Ježíška jedním z nejkouzelnějších období v roce a my si ho rádi zpříjemňuje čtením knížek se zimní a vánoční tematikou, které vyndám vždy začátkem prosince na police tak, aby je měly děti na očích a mohly si je prohlížet kdykoliv budou chtít. Nejvíc se nám líbí, když si uděláme teplý čaj, připravíme perníčky nebo sušenky, zapálíme svíčku, zalezeme pod peřinu a jdeme si číst, prohlížet nebo tvořit. A protože chceme, aby i u vás zavládla taková předvánoční pohoda, představíme vám naši vánoční knihovničku.

Začnu knihami, které jsou určeny těm nejmenším. Jestli máme něco doma hodně rádi, tak to jsou obrázkové knížky, takže i bilderbuch „Co se děje o Vánocích“ patří k našim oblíbencům. Na obrázcích s velkým množstvím detailů můžete pozorovat 4 scenérie: vánoční trhy, pečení cukroví, pod vánočním stromečkem a v zasněženém lese. My si s dětmi povídáme o tom, co na obrázcích vidíme, hledáme různé objekty nebo společně vymýšlíme vlastní příběhy.

Obrázková knížka potěší i ty nejmenší čtenáře.

The twinkly, twinkly Christmas tree“ je naprosto kouzelná knížka a to nejen díky roztomilým ilustracím, ale také světélkům, které se při otáčení stránek rozsvítí. Příběh je sice v angličtině, ale je velice jednoduchý a můžete si ho s dětmi převyprávět podle ilustrací.

Svítící knížku jsem viděla poprvé a je to opravdu kouzelné.

Zvukové knížky od Usborne úplně milujeme (ano, nejen děti, ale i já) – máme farmu a noc a teď k nim přibyl ještě příběh Louskáčka „The Nutcracker“ doprovázený slavnými skladbami Čajkovského. Nedokázala bych říct, jestli se mi víc líbí ilustrace nebo hudební doporovod, ale kombinace obojího vám přivodí opravdu kouzelný zážitek ze čtení.

Při prohlížení a poslechu této knížky si budete představovat baletky na jevišti.

Malé děti jistě ocení také veršovánky „O Snížkovi„, které jsou doprovázeny něžnými ilustracemi plnými sněhu, který u nás bohužel v posledních letech tak moc postrádáme.

Co myslíte, dočkáme se letos sněhové nadílky?

Do našeho vánočního výběru musím určitě zařadit i 3 knižní adventní kalendáře, které každý den místo čokoládky obsahují malinké leporelo. Jejich výhodou je, že se nevyhazují, ale můžou někde v krabici čekat na další advent a poslouží tak i několik let. Jako první jsem kupovala kalendář od Ivany Pecháčkové, který jsem měla v merku ještě předtím než jsem měla děti. Tato leporela vypráví o tom, jak advent prožívají děti Anička a Janek. V posledním leporelu jsou pak noty k nejznámějším koledám. Kalendář slouží zároveň i jako skládanka – děti mohou vysypat všechny knížečky a vracet je zpátky na správné místo podle čísel.

Věděli jste, že existují i knižní adventní kalendáře?

Loni jsem kvůli Sárince kupovala „Peppa pig – Můj adventní kalendář„, ve kterém děti najdou předvánoční příběhy jejich oblíbené seriálové hrdinky. Tyto knížečky mají navíc poutko na zavěšení, takže si je děti mohou pověsit na vánoční stromeček nebo větvičku jako ozdobu. Knížky můžete vyjmout a vložit je do vašeho adventního kalendáře jako jsem to loni udělala já a děti si je pak mohou skládat do praktických desek na suchý zip, ve kterém je zakoupíte. Letos mám nově pro Samíka ještě „Tlapková patrola – Můj adventní kalendář„, který je dělaný na stejném principu jako ten s Peppou.

Sárinka měla tyto knížečky v kalendáři již loni, ale letos to bude určitě vnímat intenzivněji.
A pro Samíčka zase jeho oblíbení hrdinové.

Zvláštní kategorii tvoří různé pracovní a tvořivé sešity s vánoční tematikou, kam bych určitě zařadila „Fingerprint activities Christmas„, což je knížka s prstovými barvami, která obsahuje několik vánočních obrázků a scén, které mohou děti doplňovat barvičkami dle zadaných instrukcí. Vytvoří tak např. ozdoby na stromeček, vločky nebo tučňáky, ozdobí sněhuláky, perníčky i muffiny a mnoho dalšího. V této edici vyšlo již několik témat a vzhledem k tomu, že už jsme doma jednu tuto knihu měli a dětem se líbila, musela jsem jim pořídit i tuto.

Malování prstíky zvládnou i ty nejmenší děti.

Pracovní sešit „Než přijde Ježíšek“ ocení děti i rodiče, je totiž plný hravých aktivit a úkolů, návodů na tvoření a hry, voňavých receptů a povídání o vánočních zvycích, které děti zabaví během čekání na Ježíška. Najdete tu např. dopis pro Ježíška, dokreslovánky a omalovánky, bludiště, hledání rozdílů, tvoření vánočních ozdob, výrobu svícnu a dárků pro blízké.

Pracovní sešity vám pomohou zabavit děti.

Do této kategorie bych zařadila i titul „Pojďme spolu do Betléma“ jehož dominantou je vylamovací betlém, který si snadno postavíte a může tak zdobit dětský pokojíček a sloužit jako kulisa pro vyprávění příhěhu o narození Ježíška. I v této knížce najdete různé úkoly, omalovánky a navíc ještě víc než 100 samolepek.

Betlém vánočně ozdobí každý pokojíček.

Poslední tvořivá knížka „Šikulové slaví Vánoce“ je knižní podobou televizního cyklu Šikulové a najdete v ní hlavolamy a náměty pro vánoční tvoření (různé dekorace i doma vyrobené dárky). Pokud máte tvořivého ducha, určitě se vám tato knížka bude líbit.

Knížka pro šikovné ručičky.

Nově máme v knihovničce i „Zachumlané pohádky, které jsou ideální četbou před spaním, protože obsahují 32 pohádek od 13 různých autorů. Knížka vznikla tak, že se jedna maminka rozhodla vytvořit pro své děti pohádkový adventní kalendář, ale protože se bála, že nestihne napsat 24 pohádek, oslovila i svou rodinu a přátele, aby jí se psaním pomohli. Takto společně psali pro děti 3 roky a tato knížka je výběrem toho nejlepšího, co za tu dobu vzniklo a já se na její předčítání moc těším.

Už se nemůžu dočkat, až se s touhle knížkou zachumláme do peřin.

Christmas Magnetic Book“ tak trošku knížka je a tak trošku není, ale do svého výběru jsem ji taky zařadila. Je to magnetická kniha, která obsahuje 4 předlohy vánočních scén (stavění sněhuláka, koulovačka, adventní trhy s Mikulášem a zdobení stromečku), 6 předloh oblékání postaviček, 110 magnetků navržených slovenskou ilustrátorkou a dopis Ježíškovi ve formě omalovánky. Fantazii se ale meze nekladou, takže děti mohou tvořit scény i dle své vlastní fantazie. Knížka tak rozvíjí kreativitu, jemnou motoriku, slovní zásobu i prostorovou orientaci a podle mě je skvělým dárkem k Mikuláši (magnetky můžete třeba rozdělit do adventního kalendáře).

Magnetické knížky děti hodně baví. Máte už nějakou?

Do svého výběru jsem zařadila i mluvící a zpívajícíBetlém“ od Albi, který však využijete pouze pokud máte Albi tužku. S její pomocí si totiž budete moct přehrát 12 tradičních koled nazpívaných dětským sborem. A mimoto se děti dozví spoustu zajímavých informací spojených s Vánocemi a svoje vědomosti si pak mohou v kvízech ověřit. Když jsem pro vás hledala odkaz, tak jsem si všimla, že Albi má ještě knížku „Zima“ a „Adventní kalendář“, které vypadají také moc hezky.

Albi tužka je podle mě skvělá investice i do budoucna.

Nyní budou následovat knížky, které mají kromě jiného také informační charakter. „Vánoční knížka“ bude zajímat ty z vás, kdo by chtěli děti seznámit s příběhem o narození Ježíše. Tato významná událost křesťanských dějin je zde odvyprávěna z pohledu sedmileté holčičky, čemuž odpovídá i použitý slovník, kterému budou rozumět i malé děti. Za mě velice povedený počin s krásnými ilustracemi zobrazujícími advent v Čechách.

Moc se mi líbí, když někdo umí zprostředkovat biblický příběh tak, aby mu rozuměly i děti.


Knížka „Vánoce z celého světa“ se bude líbit i těm nejmenším, protože v ní nad textem převládají ilustrace, které ukazují, jak se slaví Vánoce v různých koutech světa a navíc na děti čekají i různé úkoly a omalovánky. Informační text je umístěn na konci knihy, takže si ho rodiče mohou přečíst sami a pak ho dětem zprosředkovat při prohlížení obrázků.

Nahlédněte skrze obrázky do období Vánoc v různých koutech světa.

Teď tu mám takový jeden tip na knížku spíš pro nás rodiče, když si nevíme rady s odpověďmi na všetečné otázky našich dětí kolem Vánoc. Je to kniha „Vánoce (historie, zvyky, tradice)„, kde se dočtete spoustu informací k historii svátků (jsou tu všechny významné dny z období adventu), dále vánoční zvyky, tradice a pověry (inspirace, co s dětmi během adventu a na Štědrý den dělat), najdete tu také pranostiky, recepty, koledy a informace o tom, jak se Vánoce slaví ve světě.

Při čtení těchto knížek zjistíte, jak málo toho o Vánocích víte.

I knihu „České Vánoce Josefa Lady“ jsem si koupila spíš pro sebe ze sentimentu, protože Ladovy vánoční ilustrace mi připomínají dětství. Knížka je plná vánočních básniček a vyprávění, která vás vrátí v čase do malebných českých vesniček.

Taky si vybavujete pohledy s Ladovými zasněženými ilustracemi?

Pokud máte rádi adventní kalendář České televize, pak si nesmíte nechat ujít knihu „Adventní knížka pro Ježíška„, která je plná interaktvních her a podle mě strčí do kapsy všechny předešlé knížky s informačním charakterem. Do této knihy se navíc může i psát a to pomocí kouzelné fólie a fixy. Knížka děti provede čtyřmi adventními týdny a je opravdovou studnicí informcí (tradice, zvyky, oslavy Vánoc ve světě) a aktivit. Navíc je opravdu krásně zpracovaná a její ilustrace vám navodí příjemnou vánoční atmosféru.

Tohle se opravdu povedlo a už se nemůžu dočkat, až se do ní začteme.

Pokud chcete vidět knížky i zevnitř, tady je odkaz na video, kde jimi listuji:
https://www.instagram.com/tv/CHdSQpRA2yd/?igshid=1so72t0j5fk5q

A to je od nás všechno, doufám, že jste načerpali vánoční inspiraci a budeme rádi i za vaše tipy pro příští rok.

L.

5 198 komentářů u “VÁNOČNÍ KNÍŽKY PRO DĚTI

 1. You are my inhalation, I have few blogs and infrequently run out from brand :). „Analyzing humor is like dissecting a frog. Few people are interested and the frog dies of it.“ by E. B. White.

 2. I have some videos that say „includes third party content“ and others that say „blocked in some countries“ (due to copyright).. Is it still possible for me to become a partner (considering I have all of the other requirements filled).

 3. I want to create a custom WordPress theme, but I don’t have administrative access to the computer that I’m using, so I can’t install WordPress to test my theme. Is there another easy way to do it? I have photoshop, and notepad ++ both installed on my flash drive, but as far as I know there is no way to install WordPress on a flash drive..

 4. I was just searching for this information for a while. After 6 hours of continuous Googleing, at last I got it in your web site. I wonder what is the lack of Google strategy that do not rank this kind of informative web sites in top of the list. Usually the top websites are full of garbage.

 5. Hi, i think that i saw you visited my weblog thus i came to “return the favor”.I am attempting
  to find things to enhance my site!I suppose its ok to use a few of your
  ideas!!

 6. Hi there! Someone in my Myspace group shared this website with us so I
  came to check it out. I’m definitely enjoying the information. I’m book-marking and will be tweeting this to my followers!
  Terrific blog and brilliant design and style.

 7. wonderful submit, very informative. I ponder why the opposite specialists of this sector don’t notice this.

  You must proceed your writing. I’m sure, you have a great readers‘ base already!

 8. I don’t even know the way I finished up here, however I believed
  this put up was great. I do not recognize who you might
  be but certainly you’re going to a famous blogger in case you are not already.
  Cheers!

 9. Hi are using WordPress for your site platform?
  I’m new to the blog world but I’m trying to get started and create my own. Do you need any html coding expertise to make your own blog?
  Any help would be greatly appreciated!

 10. Sweet blog! I found it while surfing around on Yahoo News.
  Do you have any suggestions on how to get listed in Yahoo News?
  I’ve been trying for a while but I never seem to get there!

  Appreciate it

 11. You really make it seem so easy with your presentation but I find this matter to be actually
  something that I think I would never understand. It seems too complicated
  and extremely broad for me. I’m looking forward for your next post,
  I’ll try to get the hang of it!

 12. Hi there, just became aware of your blog through Google,
  and found that it’s really informative. I
  am going to watch out for brussels. I’ll appreciate if you continue
  this in future. Lots of people will be benefited from your writing.

  Cheers!

 13. I truly love your site.. Excellent colors & theme.
  Did you make this web site yourself? Please reply back as
  I’m attempting to create my very own website and want to find out
  where you got this from or exactly what the theme is called.
  Thanks!

 14. I would like to thnkx for the efforts you’ve put in writing this website. I’m hoping the same high-grade website post from you in the upcoming also. Actually your creative writing skills has inspired me to get my own web site now. Actually the blogging is spreading its wings rapidly. Your write up is a good example of it.

 15. Oh my goodness! Amazing article dude! Thank you so much, However I am experiencing
  troubles with your RSS. I don’t know the reason why I
  can’t join it. Is there anyone else getting identical RSS problems?
  Anyone that knows the answer can you kindly respond? Thanks!!

 16. naturally like your web site but you need to take a look at the spelling on quite a few of your posts. Several of them are rife with spelling issues and I find it very bothersome to inform the truth however I will surely come back again.

 17. Good – I should definitely pronounce, impressed with your site. I had no trouble navigating through all tabs as well as related information ended up being truly easy to do to access. I recently found what I hoped for before you know it at all. Reasonably unusual. Is likely to appreciate it for those who add forums or something, web site theme . a tones way for your client to communicate. Nice task..

 18. Thank you for any other fantastic article. The place else may just anyone
  get that type of info in such an ideal manner of writing?
  I have a presentation next week, and I’m at the look for such information. 0mniartist asmr

 19. Can I simply say what a relief to discover someone who truly
  understands what they’re talking about on the net. You certainly understand how to bring an issue to light and make
  it important. More and more people really need to check this out and understand
  this side of your story. I was surprised that you’re not more
  popular since you surely possess the gift. 0mniartist asmr

 20. I was very happy to seek out this web-site.I wished to thanks to your time for this wonderful learn!! I undoubtedly having fun with each little bit of it and I’ve you bookmarked to check out new stuff you weblog post.

 21. My family members always say that I am wasting
  my time here at net, but I know I am getting experience every day by reading thes pleasant articles or reviews.
  asmr 0mniartist

 22. Please let me know if you’re looking for a author for your weblog.
  You have some really good articles and I believe I would be a good asset.
  If you ever want to take some of the load off, I’d love to write some
  content for your blog in exchange for a link back to mine.
  Please shoot me an e-mail if interested. Many thanks! 0mniartist asmr

 23. Attractive section of content. I just stumbled upon your blog
  and in accession capital to assert that I get actually enjoyed account your
  blog posts. Anyway I’ll be subscribing to your feeds and even I achievement you access
  consistently fast. 0mniartist asmr

 24. After I originally left a comment I seem to
  have clicked on the -Notify me when new comments are added- checkbox and
  now whenever a comment is added I get 4 emails with the
  exact same comment. Is there a way you can remove me from
  that service? Thanks!

 25. Great items from you, man. I’ve have in mind your stuff prior to and you’re just too great.
  I actually like what you have received here, really like what you’re saying and the way wherein you assert it.

  You are making it enjoyable and you continue to take care of to stay it sensible.
  I can’t wait to learn much more from you. This is really a terrific web site.

 26. of course like your web site but you need to test the spelling on several of your posts. A number of them are rife with spelling issues and I in finding it very bothersome to tell the truth however I will definitely come back again.

 27. Nice post. I learn something more challenging on different blogs everyday. It will always be stimulating to read content from other writers and practice a little something from their store. I’d prefer to use some with the content on my blog whether you don’t mind. Natually I’ll give you a link on your web blog. Thanks for sharing.

 28. Путешествуем по Крыму вместе, отдых на море в Крыму. Пляжи, экскурсии, путешествия и оздоровление. Море, солнце и пляж – где отдохнуть, что посмотреть в Крыму? Целебные озера, туристический и пляжный отдых на берегу моря, крымская кухня https://mytravelcrimea.ru/

 29. Do you have a spam problem on this website; I also am a blogger, and I was curious about your situation; we have developed some nice
  practices and we are looking to exchange methods with others,
  be sure to shoot me an email if interested.

 30. Hey there! I realize this is sort of off-topic however I needed to ask.
  Does building a well-established blog like yours require a large amount of work?
  I’m brand new to running a blog but I do write in my journal everyday.

  I’d like to start a blog so I will be able
  to share my personal experience and feelings online. Please let me know if you have any kind of suggestions or tips for brand new aspiring blog owners.
  Appreciate it!

 31. We’re a gaggle of volunteers and opening a brand new scheme in our community.
  Your web site provided us with helpful information to work on. You
  have done a formidable activity and our entire neighborhood
  will probably be thankful to you.

 32. Write more, thats all I have to say. Literally, it seems as though you relied on the video to make your point.
  You definitely know what youre talking about, why throw away
  your intelligence on just posting videos to your site when you could be giving us something
  enlightening to read?

 33. Do you mind if I quote a few of your posts as long as I provide credit and
  sources back to your webpage? My website is in the
  exact same niche as yours and my visitors would certainly benefit from some of the information you provide here.

  Please let me know if this ok with you. Appreciate it!

 34. Wow that was unusual. I just wrote an incredibly long comment but after I clicked submit my
  comment didn’t appear. Grrrr… well I’m not writing all that over again. Anyway,
  just wanted to say excellent blog!

 35. I like the valuable information you provide in your articles.
  I will bookmark your weblog and check again here regularly.
  I am quite certain I will learn lots of new stuff right here!
  Good luck for the next!

 36. My brother suggested I might like this website. He was totally right.
  This post actually made my day. You can not imagine just
  how much time I had spent for this information! Thanks!

 37. I have been surfing online more than 3 hours today,
  yet I never found any interesting article like yours. It is pretty worth enough for me.
  Personally, if all site owners and bloggers made good content
  as you did, the internet will be a lot more useful than ever before.

 38. scoliosis
  Good day! This is my 1st comment here so I just wanted to give a quick shout out and
  say I really enjoy reading your blog posts. Can you recommend any
  other blogs/websites/forums that go over the same topics?

  Thanks a ton! scoliosis

 39. dating sites
  Howdy would you mind sharing which blog platform you’re using?

  I’m planning to start my own blog in the near future but I’m having a tough time
  deciding between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal.
  The reason I ask is because your design seems different then most blogs and I’m
  looking for something unique. P.S
  Sorry for being off-topic but I had to ask! dating sites

 40. hi!,I love your writing very a lot! percentage we keep
  up a correspondence more about your post on AOL?

  I need a specialist on this house to resolve my
  problem. Maybe that’s you! Taking a look forward to peer you.

 41. hello there and thank you for your information – I have certainly picked
  up something new from right here. I did however expertise several technical issues using this web
  site, as I experienced to reload the web site a lot of times previous to I could
  get it to load properly. I had been wondering if your web host is OK?
  Not that I am complaining, but sluggish loading instances times will very frequently affect your placement in google and could damage your high quality score if advertising and marketing with Adwords.

  Well I am adding this RSS to my e-mail and can look out for a lot more of your respective fascinating content.
  Ensure that you update this again soon.

 42. Have you ever considered about including a little bit more than just your
  articles? I mean, what you say is important and all. Nevertheless
  just imagine if you added some great pictures or videos to
  give your posts more, „pop“! Your content is excellent but
  with images and video clips, this blog could definitely be one of the very best in its field.
  Good blog!