KNÍŽKY PRO DĚTI: 1- 2 ROKY

Konečně jsem se dostala k tomu, abych sepsala naše další tipy na knížky, tentokrát pro děti od jednoho do dvou let. Předem bych chtěla říct, že ta věková hranice je pouze orientační, protože spousta knížek, které se v tomto článku objeví, baví Samíka (4 roky) ještě dnes. Zároveň obě děti v tomto období bavilo i mnoho knížek z prvního článku, především pak: okénkové knížky, knížky s pohyblivými prvky a zvukové knížky. Na konci tohoto článku nalezente video, kde vám všechny níže zmíněné tituly ukážu.

Než se pustím k představení jednotlivých knížek, chtěla bych říct, že od tohoto věku je podle mého názoru důležité, aby měly děti knížky na očích. Je to jako s hračkami, pokud na ně dítě nevidí, nebude si s nimi hrát tolik jako s těmi, které má na očích. U nás je to tak, že děti mají v pokojíčku poličky Mosslanda z Ikea (stále se mě na ně ptáte a bez názvu se těžko hledají, protože jsou primárně určené na fotografie) a na nich mají ty knížky, které je aktuálně nejvíc baví – výhodou je, že tím, že jsou na stěně, nezaberou moc místa, je na ně dobře vidět a je k nim snadný přístup. Dále mají v dětském pokoji malý kallax (opět Ikea), kde mají ostatní knížky, které si mohou samostatně prohlížet (knížky určené k předčítání mám uložené v knihovně v ložnici). Jednu krabici s knížkami máme také v obývacím pokoji na parapetu.

Poličky Mosslanda Ikea.
Malý kallax Ikea.

Pokud máte prostor, vytvořte dětem čtecí koutek, je to báječná věc. Když byl Samík malý, měl v pokojíčku teepee, v něm křesílko a krabici s knížkami. Pravidelně si tam sám nosil další knížky a četli jsme si tam společně. Podobně vám poslouží i samostatně ležící matrace/podložka (tu jsme také jeden čas používali), kusový koberec s polštářky nebo třeba sedací vak – fantazii se meze nekladou. My si teď čteme převážně na koberci nebo v postýlce, protože mají děti společný pokojíček a místa není nazbyt, ale časem bych chtěla čtecí koutek opět zavést.

Pokud nemáte prostor pro teepee, můžete využít třeba baldachýn a pod ním matraci.
Skvěle poslouží i matrace.

Nám tato skládací matrace Candide posloužila pro obě děti.

Tak a teď už pojďme na samotné knížky. Jak už jsem psala na začátku, i v tomto věku děti velice baví knížky s pohyblivými prvky. Obě naše děti naprosto milovaly „Minipedie“, které mají pevné a tvrdé stránky, takže vydržely nápor obou dětí a kromě pestrobarevných ilustrací v nich najdete i pohyblivé elementy, které uvádějí obrázky do života. Kromě toho, že si děti u těchto knížek krásně rozšíří slovní zásobu, procvičí si i jemnou motoriku.

„Minipedie“ Svojtka.

Na podobném principu fungují i knížky ze série „Jak to žije…“, kterých doma také pár máme. Skvělé je, že můžete vybírat z nepřeberného množství témat dle zájmu vašeho dítěte. Obě edice jsou z nakladatelství Svojtka – z mojí zkušenosti vycházejí tyto knihy nejlevněji na www.megaknihy.cz a často je kupuji za fajn peníze i v „Levných knihách“.

„Jak to žije“ – Svojtka.

Do této kategorie bych zařadila u nás ve své době velmi oblíbené „hovínkové knížky„, které mají dětem pomoci s odplenkováním. Kniha „Víš, co má v plínce myš“ je světovým bestsellerem, myška se v ní potkává s dalšími zvířátky a zjišťuje, co mají v plínce (odklápěcí okénka odhalují hovínka zvířat) – ona pak všechny překvapí tím, že v plínce nemá nic, protože chodí na nočník. Knížka „Malý nočník, malá hovínka“ ukazuje pomocí pohyblivých částí, kam vykonávají potřebu různá zvířátka i lidé a opět vede děti k tomu, že je přirozené chodit na nočník nebo záchod. Kdyby mi někdo jako svobodné řekl, že jednou koupím dětem podobné knížky, asi bych se mu vysmála, ale dětem se opravdu líbí a svůj účel také plní.

Dáte šanci i těmto knížkám?

Ze zvukových knih u nás stále vedou ty od nakladatelství Usborne a k nim se připojily další. Sárinka naprosto miluje tyto knížky s lidovými písničkami, které díky nim umí skoro všechny zpaměti. Na každé dvojstránce se nachází ilustrace jež doporvází text písně a tlačítko, po jehož zmáčknutí se můžete zaposlouchat do českých písniček, které si jistě pamatujete i ze svého dětství.

Pokud máte doma malého muzikanta nebo muzikantku, toto mu v knihovničce nemůže chybět.

Jak Sára, tak Samík, mají rádi také zvukové knížky od Axiomy – my máme konkrétně „Hlasy ptáků“ (reprodukují hlasy skutečných ptáků), „Hudební nástroje“ a „Moje první klasika“ (ukázky vážné hudby od slavných skladatelů – jde o nahrávky z reálných symfonických orchestrů), ale dívala jsem se, že svou nabídku rozšířili, takže je z čeho vybírat. V každé z těchto knížek najdete 6 obrázků a k nim 6 zvuků, které se opět spouštějí jednoduchým stisknutím tlačítka.

Ač se témata zdají obtížná, děti tyto knihy milují.

Bilderbuchy Jaro, Léto, Podzim, Zima a Noc jsou úžasné knihy, které vás provedou celým rokem a navíc budou s vašimi dětmi růst. Najdete v nich příběhy všedního dne v obrázcích a jejich využití je opravdu veliké. Já jsem nejprve dětem obrázky jen ukazovala a popisovala, co vidím. Pak jsem je pobízela, aby různé objekty (lidi, zvířata, věci) na obrázcích hledaly samy (teď rádi soutěží, kdo daný objekt najde první) a teď už i samy popisují, co vidí a vytváří příběhy. Moc zajímavé také je, nalistovat si ve všech pěti knihách stejnou dvoustranu a porovnávat, v čem se obrázky v různých ročních obdobích liší (reálie, počasí, příroda, oblečení…). Zároveň je možné, vybrat si jednu postavu, hledat ji na každé stránce knížky a vymýšlet k ní příběh. Tyto knihyy podporují pozorovací schopnosti, podněcují fantazii (děti se stávají aktivními tvůrci příběhů), rozvíjí jazyk a rozšiřují slovní zásobu.

R. S. Berner a její nepřekonatelné obrázkové knížky.

Děti v tomto věku mají rády knížky, které jsou intearktivní a vtáhnou je do děje a k tomu jsou skvělé následující tituly. Knížka „Pofoukáme, zalepíme“ je hitovkou a nejsem si jistá, zda se dá ještě sehnat, ale pokud na ni někde narazíte, berte ji. Děti se v ní seznámí s pěti zvířátky, které se zranily a potřebují bolístky zalepit. Součástí knihy jsou barevné náplasti (dají se používat opakovaně), které děti musí podle obrázku správně zvolit a zvířátko jimi uzdravit.

Tuhle knížku mi doporučila jedna maminka na instagramu a já tento tip ráda posílám dál.

Obíbené jsou u nás i hravé knížky s magnetky. Samík má „Tlapkovou patrolu“ a Sárinka „Prasátko Peppa“ – můžete dětem předčítat příběh a děti podle něj doplňují magnetky na správná místa nebo mohou tvořit příběhy pomocí magnetek samy dle své fantazie. Na první dvoustránce jsou zobrazeny všechny postavy z knížky a naše děti rády přiřazují magnetky k nim a učí se tak jména jednotlivých postav.

Knížky s magnetky na motivy oblíbených seriálových hrdinů.

Velice zábavná je knížka s prstovým maňáskem „Pusinky pro velkého zlého vlka“, kterou jsme doma museli číst jeden čas stále dokola a děti se nemohly dočkat stránky, kdy mají dát vlkovi pusinku. Koupila jsem pak z této série ještě jednu knížku („Velký zlý vlk je nemocný“), ale ta už takový úspěch neměla.

Že doma nemáte žádného maňáska? Tak si pořiďte tohoto knižního.

Tato knížka s vkládačkou v jednom je úžasná – její součástí je 12 kartiček které mají děti vložit na stejný obrázek během listování knížkou. Moc se mi líbí, že kniha obsahuje fotografie reálných zvířat a z druhé strany kartiček najdete anglické názvy zvířat a reálií, takže se dají využít i k výuce cizího jazyka. Knížka se dá navíc zapnout na suchý zip, takže nic nepoztrácíte. My máme verzi farma, ale na výběr jsou dále barvy, zvířata a čísla.

Knihu jsem posunula kamarádc, takže ji na videu bohužel neuvidíte.

V tomto věku ještě děti u předčítání moc dlouho neposedí, ale jednu knížku u nás znají oba nazpaměť a to je „Nenažraná koza“. Je to obrázková knížka s minimem textu, takže u ní vydrží i malé děti. Příběh je velice jednoduchý: kozu už nebaví přežvykovat trávu a tak se rozhodne, že sní, na co přijde, což se neobejde bez následků. Pokud si chcete příběh poslechnout, klikněte sem, knížkou zde listuji a předčítám ji. Od Petra Horáčka máme knížek víc a jako autora dětských knížek ho mohu jen doporučit. Je to Čech, žijící v Anglii, který začal psát, když byl na otcovské dovolené. V zahraničí je velice uznávaný a mně se na jeho knížkách líbí, že jsou originální, vtipné, výchovné a krásně ilustrované.

Co si zkusit vzít knížku na procházku? Můžete si do ní nasbírat barevné listy.

A tady slibované video, kde ukazuji všechny výše zmíněné knížky. Doufám, že vám naše tipy budou nápomocné při výběru knížek pro vaše ratolesti.

30 komentářů u “KNÍŽKY PRO DĚTI: 1- 2 ROKY

    1. Krasny clanek, spoustu knizek mame take, jeste u nas melo uspech – Co je to hovinko? A Meda uz chodi na nocnik. Ale na trhu je tolik moznosti, ze tezko vybrat par nejlepsich:)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.