KNÍŽKY PRO DĚTI: 0-1 ROK

Jak jsem slíbila, pustím se do toho, abych vám sem postupně dala naše knižní tipy. Dnes se zaměřím na ty úplně nejmenší a to jsou děti od narození do jednoho roku. Podle mého názoru (a osvědčilo se mi to u obou dětí) je dobré seznamovat děti s knihou a předčítat jim opravdu již od narození, protože to pak budou vnímat jako přirozenou součást svých životů a vytvoří si pozitivní vztah ke čtení dřív než se pro ně stane povinností. Mnoho rodičů se mylně domnívá, že nemohou dětem předat lásku ke knihám, když sami nečtou, ale toho se vůbec nebojte, znám spoustu lidí, kteří se rozečetli právě až se svými dětmi. Nyní vám představím naše oblíbence a na konci článku najdete soutěž a video, kde ukazuji všechny knížky z tohoto článku.

Vezměme si to hezky od začátku. Již od dvou týdnů mohou miminka zaujmout tzv. kontrastní kartičky nebo knížky, které jsou skvělé k vizuální stimulaci dětí. Nejlepší jsou ty černo-bílé, protože právě tyto barvy novorozenci nejlépe vidí – miminkům je můžete ukazovat a pohybovat s nimi do stran (stačí 3 minutky denně), nahoru a dolů nebo je můžete opřít o stěnu/postavit a motivovat je tak k pasení koníků (k tomu jsem používala i klasická harmoniková leporela – např. Lidová říkadla).

Textilní knížka ve tvaru stolního kalendáře. Pro děti od narození do 3 měsíců je určená černobílá strana, pro děti od 3 měsíců ta barevná.
Kontrastní knížky z Pepca.

Další skupinou knížek jsou ty textilní/látkové, které jsou určené kojencům, ale také dětem slabozrakým nebo slepým. Jejich výhodou je, že jsou měkké, takže se dětem dobře uchopují a mohou je tak zkoumat rukama i pusou (určitě jim v tom nebraňte, stačí je vyprat). Tyto knížky jsou skvělé v tom, že rozvíjí dítě všemi smysly: bývají šité z různých materiálů a textur (hmat), jejich součástí mohou být i šustivé/chrastící/pískací stránky (sluch), kousací kroužky/šňůrky/cedulky (chuť), bývají z jedné strany černobílé a z druhé barevné (zrak). Textilní knížky jsou skvělé v tom, že bývají šité i tak, že se dají připevnit pomocí šňůrek k dětské postýlce případně vložit do korbičky kočárku, kde se jimi děti krásně zabaví.

Látková knížka z biobavlny se dá pomocí poutka přichytit i na kočárek nebo autosedačku.
Oboustranná látková knížka vhodná do postýlky/kočárku i na zem. Pro děti od narození do 3 měsíců je určená černobílá strana, pro děti od 3 měsíců ta barevná.

Do kočárku můžete sedícím miminkům dát také kartičky/knížky, které mají speciální poutko, které se dá připevnit k madlu kočárku nebo na přebalovací tašku (takže ideální na cesty). Výhoda kartiček spočívá v tom, že se většinou dají z kroužku sundat a můžete je používat i ke hře a povídání si doma.

Obrázkové edukační kartičky se dají z kroužku sundat a děti se s jejich pomocí mohou učit počty nebo angličtinu.

Zabavit knížkou můžete děti i při koupání ve vaničce – od toho tu jsou kousací nebo také pískací knížky, které mohou přijít do kontaktu s vodou a děti do nich velmi rády koušou. Knížka níže je úžasná v tom, že je černobílá a po ponoření do vody se zabarví. Větším dětem můžete dát štětec s vodou a z knížky se tak stanou vodové omalovánky.

Kniha do vody, jejíž černobílé obrázky ožijí, když je ponoříte do vody.

Co jsem dětem moc ráda předčítala, to jsou klasická česká leporela, která jsem jako dítě znala nazpaměť a pamatuju si je dodnes (moje nejmilovanější je Kuřátko a obilí). Výhodou leporel je, že se dají postavit, takže je můžete použít i jako motivaci k pasení koníčků, navíc jsou tvrdá a tím pádem velice odolná.

Tahle klasická leporela známe asi všichni ze svého dětství, je to klasika, která neomrzí.
Knížka s pevnými stránkami ve tvaru zvířátek, kde nechybí ani zábavné úkoly pro větší děti.
Šest malých leporel plných krásných fotografií zvířátek.

Malé děti svět poznávají svět především prsty a pusou. Prsty hrají velmi důležitou roli v rozvoji jemné motoriky (článek zde), kterou lze trénovat i pomocí knih. Už samotné listování knžkou je skvělé pro trénování klíšťkového úchopu. A co teprve pak dotykové knížky: děti milují osahávat různorodé materiály a látky a tuto jejich touhu mohou uspokojit právě hmatové knihy.

Hmatové knížky s rozmanitými dotekovými plochami.
Pokud chceme děti pro čtení získat, je dobré dát i na jejich vkus a zvolit např. knížky s oblíbenými postavičkami.

A jemnou motorikou budeme pokračovat, protože okénkové knížky nebo knížky s pohyblivými prvky jsou pro její trénink jako dělané. Skvělé jsou také pro rozvoj slovní zásoby – v některých si děti fixují názvy zvířat, v jiných opozita apod.

Interaktivní knížečky s posuvnými obrázky, které podporují rozvoj jemné motoriky.
Okénková leporela vzbuzují v dětech zvídavost.

Malé děti se rády do všeho zapojují, a proto jsou u nich tak oblíbené okýnkové a zvukové knížky, které jim umožní být spoluaktéry čtení. Existují buď knížky, kde jednomu obrázku odpovídá jeden zvuk nebo pak knížky, které svými zvuky dotvoří celkovou atmosféru knihy – takové vydává např. nakladatelství Usborne – naše děti je milují a já mám tendenci objednávat stále další. Větší děti se na nich můžou učit angličtinu.

Zvukové knížky z Levných knih.
Tyto zvukové knížky zaujmou děti nejen krásnými zvuky, které je vtáhnou do děje, ale také různými výřezy pro zvídavé prstíky.

A kdo by se pomyslel, že knížka nemůže rozvíjet i jemnou motoriku, ten by byl na omylu. Kdo mě sledujete na instagramu tak víte, že jsem s dětmi dělávala říkanky s pohybem (najdete je ve výběrech na mém profilu). Mnohé z nich jsem se naučila na kroužcích, které jsme navštěvovali a některé znám z této knížky. Děti je milují dodnes, básničky znají nazpaměť (alespoň tedy Samík) a pohyby už zvládají beze mě.

V této knížce najdete říkanky a rýmy, které jsou doplněné texty, ketré vás navedou, jak s miminkem cvičit.

Tak to byli naši favorité a já jsem opravdu moc ráda, že obě naše děti knížky milují a sahají po nich stejně často jako po hračkách. To, jaký vztah budou mít děti ke knihám, můžeme do jisté míry ovlivnit i my rodiče. Jak? O tom vám napíšu příště.

P. S. Vzhledem k tomu, že jsem miminkovské knížky dala své kamarádce, která je novopečenou maminkou, tak jsem požádala o jejich zaslání e-shop babyknihy a oni byli tak hodní, že mi knížky zaslali a nechali mi je pro vás do soutěže. Zasoutěžíme si tedy o 3 látkové knížky a kartičky do kočárku – stačí jen, když mi tady pod článkem necháte komentář s oblíbenou knížkou vašeho dětství a já ve středu vylosuji 4 výherce. Pro ty, kdo nevyhrají mám malou cenu útěchy a tou je 15% sleva do zmiňovaného e-shopu s kódem „CTEMERADI“. Kód je platný do soboty 4. 4. 2020 a nevztahuje se na zboží ve slevě. A na e-shopu Albatros je teď s kódem AMFREE doprava zdarma a momentálně je i 20% sleva na dětské knížky.

Protože některé knížky je lepší vidět naživo, tak jsem vám je natočila.

4 364 komentářů u “KNÍŽKY PRO DĚTI: 0-1 ROK

 1. U nás tak od 2 let jednoznačně vede „Co je to hovínko“ 🙂 A když byla dcerka ještě menší tak jakákoli zvuková knížka. Teď máme 2 měsíčního brachu, takže tato vyhra by se perfektně hodila;)

  1. Jakou knížku jsem měla ráda jako takhle úplně malá, si nepamatuji, ale celým dětstvím mě provázel Kája Mařík a v dospělosti se k němu pořád vracím a doufám, že lásku k němu předám i svým dětem 🙂

   1. Moje oblíbené knížky byly Děti z Bullerbinu, Dášenka, Heidi děvčátko z hor. Těžké vybrat jenom jednu. Knížky byly, jsou a budou velkou radostí.

    1. Jakou knížku jsem měla ráda jako malá, to už si nepamatuji. Vím, ale když už jsem uměla číst, tak jsem milovala a mám ji do teď v knihovně, knížku od Astrid Lindgrenové Pipi dlouhá punčocha.

    2. Knižky z detstva si pamätám až tie, ktoré som si vedela už sama prečítať. Najviac to bola knižka Lady a Trump ❤ 😃 pretože bola prvá, ktorú som dostala novučičkú pod stromček. Syna však učím na knižky od samého začiatku a miluje ich. Dúfam, že rovnako ich bude milovať aj súrodenec, ktorý je na ceste ❤😊.

    3. Nejradši jsem v dětství měla jakoukoliv knížku se zvířátky ale názvy už si nepamatuji 🙂 u dcerky jsou knížky nejoblíbenější hračka

    4. Moje nejoblíbenější knížka byla Polámal se mraveneček, pohádky O Budulinkovi, Perníková chaloupka a Červená Karkulka, když jsem byla starší, tak to byly Disney pohádky.

   1. Má oblíbená kniha z dětství je Čteme si s mámou, která je plná říkadel a pohádek. Zdědila jsem ji ještě po své mamince a teď z ní čtu i své dcerce.

  2. Když už jsem uměla číst, tak jsem milovala Heidi, děvčátko z hor. Asi kvůli obrázkům, protože jsem měla takovou opravdu krásně ilustrovanou.

  3. Ze sveho detstvj si nejvice vybavim knizky Heidi, devcatko z hor a serii Martinka 😊 ty jsem cetla neustsle dokola 😊

  4. Ja som velmi rada citala a listovala knizku Moj macik, Do skoly, Zrkadielka. Neskor i Danka a Janka alebo O psikovi a macicke. A este v neskorsom veku to bola Anna zo zeleneho domu a Rozpravky starej matere.

  5. Pro mě to je kniha Království pod Lipou, čtu ji i 2lete dceři. Mně ji predcitala babička před spaním, mám na to krasne vzpominky😊 Jinak děkujeme za hezký článek!

  6. Za mě jednoznačně broučci, maminka vždy vynechala smutné části, takže až ve svých 25 let jsem se dozvěděla, že vlastně je celý příběh smutný a pořád nějaký brouček umírá…
   Přesto krásná kniha 🙂
   A poté Honzíkova cesta, to se snad musí líbit každému 🙂

  7. Lucka s partou na putovním táboře a pak Dívka v sedle, ta byla ještě po mamince a dodnes ji mam schovanou (i když syn jí asi úplně nedocení 😂) ❤

   1. Já jsem vzdycky milovala klasické české leporela jako byl třeba Krteček, Cvrček a mravenci, ale nejvíc jsem milovala Polámal se mraveneček. A moje starší ho má ráda taky dodnes a to má skoro 5. Ale protože mám teď ještě jednu téměř tříměsíční holčičku, tyto knihy, které jsou součástí výhry, by se nám hodily. Maru

     1. Uplne perfektne si vybavuju leporelo knizku Polamal se mravenecek 🙂 Vyhrala jsem si s ni i jako 10 leta 😀

   2. Jedna z mých nejoblíbenějších bylo leporelo Cvrček a mravenci.
    Dcera má z těch klasických moc ráda Kuřátko a obilí i Polámal se mraveneček. Také ji hodně baví všechny knížečky s odklápěcími okénky. Vůbec jí nezaujali dotekové knížky, co mně mrzí, protože mně přišli úžasné. 😀 Také jsem nadšená ze zvukové knihy Night sounds, u ní však nic moc, víc chce číst ty klasické se zvuky zvířat na boku knížky. K prvním narozeninám dostala zvukové knížky s písničkami Nejkrásnější písničky pro děti a Rockandroll a ty ji také bavi moc.
    Největšími favority jsou však Mlsná myška (tu čteme i 10x po sobě) a leporelo Bašta fidli trumpeta, které je boží a zděděné a už k nesehnani.
    Na hodně knížek jsme přišli díky Vám, proto moc děkujeme, že to vše s námi sdilite.

   3. Já si pamatuji, že jsem pořád dokola chtěla před spaním číst Macha a Šebestovou a 365 Hajadánových povídaček na dobrou noc. Na každý den byla jedna malá povídka. Malého Jarouška nejvíc baví Kutálí se ze dvora a Polámal se mraveneček

    1. Já milovala knížku Můj medvěd Flóra 🥰 myslela jsem, že zmizela nenávratně pryč, o to větší radost jsem měla, když jsem ji při stěhování našich do domečku a třídění věcí u nich našla 🥰 a od první třídy jsem stále dokola četla Kytici… když tak nad tím přemýšlím, já asi nebyla úplně normální dítě… 🙈😂😂🤷
     Teď mám pětiměsíční holčičku, které pravidelně čtu ze Špalíčku… lásku ke knihám je podle mě potřeba podporovat už od plenek ❤️

  1. Milovala jsem Krtka, takže i knížky s Krtečmem vedly ❤️ Později jsem mela ráda Macha a Šebestovou.. No jak to tak vidím, tak většinou jsem měla ráda knížky, které byly i jako pohádky v TV 😄 Ale taky jsem si ráda četla českou klasiku jako: O veliké řepě, Chytrá horakyne, Perníková chaloupka, O Honzovi, jak šel do světa atd. ☺️

  1. Mne sa najviac páčila knižka /leporelo Zabiatko, ďalej to bola klasika Môj macik, Ó psíkovi a magické a neskôr Malý princ. 😊😎

 2. Pod polštářem jsem vždycky měla tu „O sedmi kuzlatkach“ a vzpomínám si, ze jsme ji jeli večer, co večer pořád dokola:D… Az si teď říkám, že uz asi vlastně chápu i to moje dítě, ze třeba týden čteme večer tutéž knížku dokola a dokola…. 😀

 3. Mojí nejoblíbenější knížkou byl Špalíček veršů a pohádek. Veršované pohádky, které jsou v knize obsažené, umím ještě teď zpaměti. Také z toho důvodu jsem knihu pořídila nyní, když jsem na mateřské, a knihu předčítám dceři před spaním. 🙂

  1. Najoblubenejsia knizka bola Smely zajko /Smely zajko v Afrike (J. C. Hronsky), dodnes ju mam v nocnim stolku a cakam, az ju budem citat dcere. Zatial ale iba prezerame obrazky v knihe 😊

 4. Jako malá jsem měla moc ráda lidová říkadla a asi ve 2,5 letech jsem odříkala celou knížku nazpaměť,mám to i nahrané na kazetě :)Jinak si pamatuju, že jsem si ráda prohlížela takové ty , kycovite‘ knížky od Disneyho. Dnes bych je sama synovi asi nekoupila.

  1. Nejoblíbenější byla Dášeňka čili život štěněte.Teď ji jen najít na půdě a pomalu ji připravit pro dalšího malého čtenáře.

  1. Jako malá jsem milovala nejdříve Dvakrát sedm pohádek (takže dnes nemůže chybět ani v knihovničce mojeho miminka 🙂 ) a potom později jsem si četla pořád dokola Heidy, děvčátko z hor a snad všechny díly knížek o holčičce Zuzance a jejím pejskovi Ňufkovi. To jsou ale hodně dívčí knížky, tak budu s moji malou láskou do budoucna muset objevit víc klučičí knihovnu 🙂

 5. Můj skoro tříletý syn aktuálně miluje knížky o kočkách,takže jedeme dokolečka Povidani o pejskovi a kocicce, Sedika a Bubi a taky knížku po me o kotatku Mourkovi. Druhý syn bude mít příští týden šest týdnů a už začíná reagovat na černobílé leporelo,takže výhra by nás velice potěšila..

 6. Co si vzpominam tak Čarodejku Dorku, Modrého zajicka a Heidy děvčátko z hor. A kdyz jsem byla nemocna tak mi babicka cetla vždycky Copak nase babi 😊

 7. Já jsem jako malá měla ráda knížku o Větříčku. Na tu si ale malý bude muset ještě počkat, neboť má 2 měsíce.

 8. Já jsem taky milovala Kuřátko a obilí a ještě Polámal se mraveneček 😊 syn moc neudrží pozornost, ale knížky s pohyblivými, hmatovými prvky a zvukové zaujmou i jeho 😉

 9. Moje nejoblíbenější knížka byla Dětem od Josefa Lady a od 3 let jsem jí společně s mamkou odříkávala zpaměti, když mi jí četla večer před spaním.

  1. Já jsem milovala krtečka. A pak asi k 5.narozeninam jsem dostala hraci krabičku s malými Disneyovkami, kterou jsem nedala z ruky…dokud si ji nevzala dcera 😀 . A světe div se, ta krabička pořád hraje!

  2. Z dětství si pamatuji knížku od Josefa Lady, kterou nám mamka četla, dokonce po nás tuto knížku podědila i moje holčička 😊. Jako starší jsem zbožňovala knížku Broučci, kterou jsem také dostala od mamky a už se těším, až bude zajímat mou dceru 💕. Ještě si pamatuji knížku Čtení pro sladké snění, kterou když si teď prohlížím, tak mi přijde úplně bláznivá 😄.

 10. Knihy jsem jako mala milovala. Nejraději jsem měla ty po mamince – nej byla : Jak vyjeli autíčkem Cvalík, Alík se strýčkem. Zjistila jsem ze se udělal nedávno dotisk takže se dá zas koupit. Krásné veršovaný text a ilustrace.

 11. Mě se nejvíce líbila knížka Honzíkova cesta a samozřejmě pohádky o Krtečkovi. Už se těším jak budu číst naší malé Magdalénce ♥️

 12. Krásný článek 🙂 V současnosti jsou nejčastěji vytahované zvukové knížky od Axiómy – Hlasy ptáků a Hudební nástroje 🙂

 13. Ahoj Lucí, já milovala knihu Dvakrát sedm pohádek od Františka Hrubína, ilustrovanou panem Jiřím Trnkou. Dodnes je tato kniha v mé knihovně a už se těším až ji budu číst svému synáčkovi (zatím je ještě v bříšku).

 14. Já milovala Povídání o pejskovi a kočičce, kterou jsem četla už první dcerce, když byla ještě u mě v bříšku. 🙂

  1. Skvělý článek 🙂 Co si vybavuji tak jsem mela ráda Děti z Bullerbynu, Správná pětka, Tajna sedma… Mam ted 5 měsíční holčičku Adrianku a za případnou vyhru bychom byly moc rády.. Zatim si spolecne prohlizime knizky o zviratkach..

 15. Moja najoblúbenejšia knžka bola Môj macík, ktorú teraz po mne zdedil syn, značne používaná, zlepovaná ale verím, že mu tiež bude robiť taku radosť, ako mne:)

 16. Červená karkulka, doteď ji znám zpaměti a svojí holčičce jsem ji četla už do bříška 🙏🏽 Na knihy není nikdo brzy! ♥️

 17. Ja si nejvíc vybavuju knihu Broučci ♥️ a potom taky Polámal se mraveneček 🙃 kniha Kuřátko a obilí je taky moje srdcovka, protože tu jsem přednášela ve škole a teď ji předčítám naší malé Sárince ♥️ děkuju za všechny Vaše další tipy, jste skvělá ♥️

 18. Já jako malá měla moc ráda knížku s básničkami „Moje milá maminko“ a pak dětskou encyklopedii s obrázky. 🙂
  Náš osmiměsíční Robinek miluje,když spolu čteme knížku Gruffalo, a jelikož ji máme v provedení se zvuky,je to o to větší zábava a ten příběh je úžasný! Moc doporučuji!

  1. Já jsem měla moc ráda dětskou verzi Ilias a Odyssea, pak knížku Modrý zajíček a taky pohádky od Erbena (I když ty jsou trochu drsné 😁)

 19. u nás dodnes kraľuje Svrček a mravce (Cvrček a mravenci, V. Kubašta- J.Z. Novák), Môj Macík a Zatúlané húsa…tie recitujeme z pamäti

 20. Moc ráda jsem měla leporelo Krtek a potopa. Znám ji do dneška. Leporely různých druhu maji oblibene i nase deti.

 21. Já jsem jako dítě milovala klasické Karafiátovy Broučky… Mám je tady připravené i pro naši malou, která tady s námi už každou chvílí bude… 🙂

 22. Mame podobny vyber ☺️👍🏼 Jsou to moc krasne knizky. U nas jeste vedlo Ci jsou tohle usi? A jeste ruzna jina leporela ☺️

 23. Skvely clanek, dekuji. Sleduji YT, blog jsem doted neznala … 🙂
  Moje nej knizka byla asi Kaštánek a Kaštánka, takove postavy z kastanu. Kazdy rok jsem si je chtela doma vyrobit a vzdy to dopadlo hrozne :-))

 24. Ahoj! Děkuju za super článek, jsem ráda, že některé knížky máme a je to velká inspirace, co ještě nakoupit. Já jako malá milovala Dášenku a všechny knížky o zvířátkách, teď co si tak vzpomínám – Příběhy z Medové stráně.

  1. Zdravím, moje nejoblíbenější knížka byla Kniha džunglí a taky Dášenka 😁
   U mimca ještě nevim, vzhledem k tomu, že se má narodit až v srpnu 😇 takže by první, ale určitě viděl ty černobílé obrázky 😇

 25. Když jsem byla malá, mamka nás knížkami moc nezahrnovala, oblíbila jsem si je až v pubertě. Za to teď mé děti mají dostatek dětských knih a v oblibě jsou postupně téměř všechny. Záleží, co zrovna které dítě baví. Nejstarší syn donedávna miloval knihy s dinosaury, teď ho láká pirátská tématika. Prostřední dcerka má teď ráda zvukové knihy – např. Hudba z celého světa. A uvidím, jaké knihy si oblíbí můj nejmenší, brzy začne s látkovými…

  1. Mojím obľúbeným spisovateľom bol Pavol Dobšinský a jeho rozprávky som si rada čítala, ale pamätám si, že Danka a Janka (ktorú sme si teraz so synom dočítali) ma udivovali už počas prvých školských rokov, nielen ako rozprávky z večerníčka, písaná kniha mala svoje čaro.

 26. Děkuji za inspiraci 🙂 Má nejoblíbenější knížka bylo Povídání o pejskovi a kočicce nebo i Heidi děvčátko z hor 🙂

  1. Děkuji za inspiraci 😉 Má oblíbená knížka z dětství je Dášenka ❤️ Milovala jsem, když mi ji řidiče predčitali před spaním. Nakonec jsem k mým 5. narozeninám dostala pejska, který se samozřejmě nejmenoval jinak než Dášenka. 😊❤️

 27. Moje nejmilejší byla Malý princ od Exuperyho. Jako dítě jsem ji brala jako krásnou pohádku a jako dospělá v ní vždy najdu mnoho ponaučení a moudrostí ❤🌷🍀

 28. Milovala jsem knizku Moj Macik ❤️ Nase mala ma ted nejradeji zvukove od usborne, ktere jsme koupili na zaklade vaseho doporuceni. Dekujeme Lucko, delate to skvele 👍

 29. Ja milovala vzdy knizku Brundibarek. Je to leporelo a postupem casu jsem to umela nazpamet. 🙂 Jako vetsi potom Deti z Bullerbynu. U te se uz moc tesim, az budu cist se synem. 🙂

 30. Nejraději olizuje a snaží se otáčet „igelitovou“knihu Moje první zviratka. Moc dekuji za tipy, nejvíc se mi libi s posuvnými onrauky.

 31. Prve co mi napada su leporela, z ktorych som si stavala pevnosti 🙂 Zial, nazvy si uz nepamatam. Potom si spominam na knizky O psickovi a macicke, Smely zajko v Afrike, knizky o konikoch (to som mohla listovat neustale), a rozne Disneyovky ako Pocahontas, Ariel mala morska vila a podobne 🙂 Najkrasie vsak boli vecery, ked moj otec sedel na kraji postele a cital mi. Najlepsie investovany cas!
  Radi by sme knizky vyhrali pre nasho drobca, co sa narodi na jesen. Dcerka mu bude urcite rada s laskou a odusevnenim ukazovat a vysvetlovat 🙂

 32. Mou nejoblíbenější knížkou byla Honzíkova cesta 😊 Těším se, až starší syn ještě trošku a budu mu ji moci číst 😊

 33. Ako malá som čítala vždy a všade, bola to moja obľúbená činnosť. Od prvej triedy som si zapisovala každú prečítanú knižku, v 10 rokoch som už bežne ročne prečítala aj 250 kníh. Moje obľúbené knižky boli všetky zo série o Dane – Děvčátko Dana, Skautka Dana, Studentka Dana… a Rychlé šípy. 😅
  Môjho 3 ročného obľúbené knižky sú o požiarnikovi Samovi a Labkovej patrole. Dúfam,že aj ten najmenší trištvrte ročný bude čitateľ. 😊

 34. Mojí nejoblíbenější knihou v dětsví byl Lesní Majáles, má opravdu nádherné ilustrace. Moje maminka knížku schovala a nyní ji mám nachystanou pro svoji dcerku a už se moc těším, až jí budu z knížky předčítat :).

 35. Krtek a kalhotky! A pak taky Kuratko a obili, to jsou proste klasiky vsech klasik. Pozdeji prisel Bambi:-) Prcek, 2 roky, zatim jede podobnou cestou, tak uvidime, co jeho sestricka, ktera je na ceste:-)

 36. Pipi dlouhá punčocha a Děti z Bullerbynu ❤️
  Všechny moje knížky mi rodiče schovali a tak je teď muže podedit moje dcerka 🙂

 37. U nas velmi isla knizka Smely zajko v Afrike a potom krasne ilustrovana Disney kniha Dobru noc, ktoru sa marne snazim zohnat aj pre dcerku,hadam sa raz podari🙂

 38. Moje oblíbená byla o zviratkach v lese, co se učí hodiny a pak 365 pohádek na dobrou noc :). Naštěstí máme obě ještě schované.

 39. Ako dieťa som milovala knihy, najoblúbenejšia bola (a stále je) Maly princ v každom veku som v tej knihe našla niečo iné 😊 a ďalšia obľúbená kniha je Rozprávky pre neposlušné deti a ich starostlivých rodičov teraz ako matka ju vnímam inak a vždy sa pousmejem keď mi na ňu padne zrak v knižnici 😀😉
  Syn (2 roky) zdedil vášeň pre knihy po mne a dcéra (2mesiace) budem tiež isto viest ku knihám 😊
  Prajem Vám krásny deň a ostanym prajem veľa šťastia lebo kniha je ten najlepsi darček

 40. Měla jsem ráda Krtečka (i v podobě na videu), pak O pejskovi a kočičce a později Heidi, děvčátko z hor, i díky nádherným ilustracím, a také klasiku Děti z Bullerbynu a spoustu dalších. No a od školních let jsem ujížděla na Harrym Potterovi. 🙂 Teď čekáme holčičku, tak už se těším, až jí/s ní budeme všechny krásné knížky číst.

 41. Mezi moje oblíbené dětské knížky, bezesporu patří “Broučci” a “Povídání o pejskovi a kočičce” Už se těším, až je budeme před spaním číst s naší malou cácorkou 🙂

 42. Moje oblíbená knížka byla leporelo: Polámal se mravenecek, naučná knížka Kulihrášek a později Kráska a zvíře což je mojí oblíbenou knížku až do teď ☺️📔

 43. Dobrý deň,
  Ako dieťa som mala veľmi rada knihy. Mojou najobľúbenejšou bola kniha ROZPRÁVKY BRATOV GRIMOVCOV 2… spolu s dvoma ďalšími knihami som ich ako dieťa vyhrala v súťaži z časopisu. Nikto sa ich nesmel dotknúť 🤣 ešte teraz z nich čítam mojej 8 mesačnej dcérke 😍

 44. Jednoznačně Honzíkova cesta a Heidi, děvčátko z hor. Doteď mám knížky u sebe doma a snad nadchnou i mou dcerou. 🙂

 45. Ja nejvic vzpominam na Dasenku, Zuzanku a Pohadky bratri Grimmu. 🙂 Dcera knizky miluje, prohlizime si je porad, ale nechce, abych cetla 😄

  1. Nevim, ktera byla nejoblibenejsi, ale do dnes si pamatuji Andelske pohadky, kde na kazdy den v prosinci byl jeden pribeh o nezbednych andilcich.

 46. Vílá Amálka, přála jsem si být jako ona, a když jsme byli u babičky a šli do lesa, vždy jsem hledala nějakou tůňku, kde by tančila.

 47. Moje nejoblibenejsi byla Kdo chce kotatko s nadhernymi ilustracemi od Heleny Zmatlikove. A kdyz jsem se naucila cist, tak jsem milovala Domov pro martany od Martiny Drijverove. Uz se tesim, az na ni budou pripravene moje holky (nyni 21 mesicu a druha 7 tydnu, takze si jeste nejakou tu chvilku pockam).

 48. Z útlého dětství si favority nepamatuju, ale později jsem ujížděla na foglarovkách a Harry Potterovi.

 49. Nejradši jsem měla leporelo se Šípkovou růženkou a je skvělý, že přežilo a dneska ho s oblibou čtu dcerce před spaním 🙂

 50. Snažím se vzpomenout, jakou knížku jsem měla dětství tolik ráda a bohužel nedokáži žádnou pojmenovat. Rodiče nám jako dětem vůbec nečetli a na základní škole kvůli dyslexii jsem čtení přímo nesnášela. Vše se změnilo s příchodem Harryho Pottera. Proto nyní vím, že své malé princezně budu číst každý večer před spaním pohádky a tyto kontrastní (a jiné) knížky vezmu v knihkupectví útokem, jen co mi rodinný rozpočet dovolí. Čtení je krásná záliba, kterou chci své dceři předat. ♥️

 51. Určitě Povídej pohádku a Skákal pes přes oves (říkadla pro děti). Ty jsme milovaly já i sestra 😊 Obě knížky mám (celkem) zachovalé doma a dnes z nich čtu i svým dětem 🤍

 52. U mě vedlo leporelo Mášenka a tři medvědi a Polámal se mraveneček. Později také O perníkové chaloupce. Možná i proto máme doma teď malého Jeníčka 😄

 53. Mojou najobľúbenejšou detskou knižkou bola “ako krtko cestoval “ a teraz keď prídeme k našim je to favorit aj našeho synčeka ☺️

 54. Knížka Můj svět z roku 1989! Při jejím cteni s nyní 20m dcerou mnou proplouvají fakt boží emoce. Nechápu, jak je mozne, že i ona ji teď úplně zbožňuje. Raději jsem sehnala další dva kusy v antikvariátu! Je to poklad, kdo zná, ví!

 55. V dětství u nás vedly všemožné pohádky. U své dcery (3roky) odmalička vedou veškeré pohyblivé knížky a druhá dcera (2měs.) se s knížkami teprve seznamuje.

  1. Mou úplně nejoblíbenější pohádkovou knížkou z dětství jsou POHÁDKY Z MECHU A KAPRADÍ…❤️ dodnes v ní mám založené čtyřlístky, které jsem od dětství nasbírala…🙂

 56. Jsem moc rada,ze jste natocila video po dlouhe dobe,vzdycky mate skvela doporuceni.Knizky miluji od detstvi,umela jsem cele pasaze zpameti a mela velkou predstavivost.Nej nej knizky- pro nejmenší Šušky šušky u hrušky:-),Ptačí pohádka, první čtení Žab a Kvak, Filipka, Makový mužíček, Ronja dcera loupežníka, Kája Mařík, a potom Čapek,Lingrenová, Foglar, Flos, Mayovky, London…všechny je pořád máme ,ale starší dcera čte úplně jiné věci, 3lety syn zatim hlavně hodně s obrázky a převyprávěné. A třeba bude ještě nějaký třetí malý čtenář/ka:-) Zatím si miminka půjčujeme ns hlídání,tak by se inovace programu hodila:-)
  Ja nikdy nic nevyhraji,ale blog budu cist moc rada i nadale. Doporucene knizky se mi libi moc.

 57. Moje neoblíbenější knížka v dětství je Honzíkova cesta ❤️ Těším se, až synovi budu číst a uvidím ten zájem v jeho očích 👏🏻👏🏻

 58. Pingback: best cialis site
 59. Pingback: doctor7online.com
 60. Pingback: vagra in canda
 61. Pingback: chloroquine otc
 62. Thank you for some other great article. The place else could anybody get that type of info in such a perfect method of writing?
  I’ve a presentation subsequent week, and I am at the search for such information.

 63. Pretty section of content. I just stumbled upon your website and in accession capital to assert that I acquire actually enjoyed
  account your blog posts. Any way I’ll be subscribing to
  your augment and even I achievement you access consistently fast.

 64. The other day, while I was at work, my sister stole my iPad and tested to
  see if it can survive a 25 foot drop, just so she
  can be a youtube sensation. My iPad is now destroyed and she has 83 views.
  I know this is completely off topic but I had to share
  it with someone!

 65. Have you ever thought about writing an ebook or guest authoring on other websites?

  I have a blog based on the same information you discuss and would really like to have you share some stories/information. I know my readers would enjoy your work.

  If you are even remotely interested, feel free to send me
  an e-mail.

 66. Simply desire to say your article is as astounding. The clarity in your publish is just excellent and that i can think you’re knowledgeable in this subject.
  Fine with your permission let me to clutch your RSS feed to keep updated with
  imminent post. Thanks one million and please keep up the rewarding work.

 67. I do not know whether it’s just me or if everybody else encountering problems with your
  site. It appears like some of the written text in your posts
  are running off the screen. Can somebody else please comment and let me know if this is
  happening to them as well? This might be a issue with my web browser because I’ve had this happen previously.

  Appreciate it

 68. Great site you have here but I was wanting to know if you knew of any user
  discussion forums that cover the same topics talked about
  here? I’d really love to be a part of online community where
  I can get opinions from other experienced people that share the
  same interest. If you have any suggestions, please let me know.
  Kudos!

 69. Знаете ли вы?
  Двое капитанов первого кругосветного плавания были казнены, следующего высадили на необитаемый остров.
  Убийца с руками-клешнями избежал тюрьмы, но позже сам был убит.
  Советские военные операторы на базе ленд-лизовского кинопулемёта и ППШ создали киноавтомат.
  Возможно, что американцы уже в 1872 году вмешались в канадские выборы.
  В 1941 году в московскую «Писательскую роту» пришли добровольцами бывший вор и следователь ЧК.

  arbeca.net

 70. Pingback: cialis pills
 71. I love your blog.. very nice colors & theme. Did you design this
  website yourself or did you hire someone to do it for
  you? Plz answer back as I’m looking to design my own blog
  and would like to know where u got this from. thanks
  a lot

 72. Hello, I think your blog might be having browser compatibility issues.
  When I look at your website in Ie, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it
  has some overlapping. I just wanted to give you a quick
  heads up! Other then that, great blog!

 73. Write more, thats all I have to say. Literally, it seems as though you
  relied on the video to make your point. You obviously know
  what youre talking about, why waste your intelligence
  on just posting videos to your blog when you could be giving us something enlightening to read?

 74. Hmm it seems like your blog ate my first comment (it was extremely long) so I guess I’ll just sum it up what I had written and say,
  I’m thoroughly enjoying your blog. I too am an aspiring blog blogger but I’m
  still new to the whole thing. Do you have any tips for newbie blog writers?
  I’d definitely appreciate it.

 75. Generally I do not learn article on blogs, but I wish to say that
  this write-up very forced me to try and do so! Your writing taste has been amazed me.

  Thanks, quite nice post.

 76. Great post. I was checking continuously this blog and I am
  impressed! Extremely useful info specifically
  the last part 🙂 I care for such information a lot. I was looking for this particular information for a long time.
  Thank you and good luck.

 77. I really like your blog.. very nice colors & theme.
  Did you create this website yourself or did you hire someone to do it for
  you? Plz answer back as I’m looking to design my
  own blog and would like to know where u got this from. many
  thanks

 78. Someone essentially help to make critically articles I would state.
  This is the first time I frequented your website page and to this point?
  I amazed with the analysis you made to make this actual
  post amazing. Excellent task!