LIPNO – JAK SI HO UŽÍT S DĚTMI

Pamatuju si, jak jsem byla na Lipně poprvé před 4 roky, když jsme se přestěhovali na jih Čech: byla jsem okouzlená tamní atmosférou a měla jsem pocit, že jsme u moře. Tehdy jsme se byli podívat jen na Stezce korunami stromů, kam jsme se pak několikrát vraceli s rodinnými příslušníky, kterým jsme chtěli tu nádheru ukázat. Když se narodila Sárinka navštívili jsme pak s přáteli a dětmi Království lesa a měli jsme jasno v tom, že někdy musíme na Lipno vyrazit i na víc než jeden den.

No nevypadá to jak fotka od moře?
České moře – lipenské jezero.
Ani za hranice nemusíme.

A tak se taky stalo. Rozhodli jsme se, že na Lipně strávíme víkend (přesněji 2,5 dne), ale musím říct, že to bylo málo. Ideální by podle mě byl alespoň týden, jen tak bychom mohli stihnout vše, co jsme měli v plánu a hlavně v klidu.

V den příjezdu bylo krásné počasí, tak jsme toho chtěli využít a pronajali jsme si na 2 hodiny malý motorový člun, abychom se mohli projet po lipenském jezeře. Nejdřív jsme děti nemohly dostat z trampolín a hřišť, které se v marině nacházejí, ale zadařilo se a na člunu se dětem moc líbilo. Ovládání člunu zvládal i Samík, takže se toho určitě nemusíte obávat. Asi 400 metrů od loděnice se nachází Králičí ostrov, na kterém probíhá i komentované krmení (vždy v úterý a ve čtvrtek v 9.00 hodin) a zajet tam můžete na lodi nebo šlapadle (na to my se chystáme příště).

Atrakcí mají pro děti na Lipně nespočet.
Záchranné vesty byly v ceně půjčovného.
Člun i kola jsme si půjčovali zde.

Ještě než budu pokračovat, tak chci napsat, že na Lipně se vám určitě vyplatí mít Lipno.card – zaregistrujete se zde, v infocentru si vyzvednete kartičku za zálohu 100 Kč a pak už jen využíváte slevy na vstupné. Navíc nemusíte nikde stát fronty na lístky a můžete sbírat kredity na další vstupy. My jsme kartu využili téměř na vše, o čem tady budu psát (i v půjčovně kol a plavidel).

Protože byo krásně, namířili jsme pak do Království lesa, což je ráj pro děti. Nahoru ať už do Království lesa nebo na Stezku korunami stromů, se můžete dostat několika způsoby: pěšky, stezkabusem, lanovkou nebo na kole. Co se lanovky týče, tak já jsem hrozný strašpytel, ale kvůli dětem jsem se tentokrát překonala a alespoň nahoru jsme jeli lanovkou. Kočárek pošlou na sedačce před vámi (skládat ho nemusíte) a zase vám ho sundají (stejně je to i s koly do 20 kg). Určitě doporučuji, podívat se na různé zvýhodněné balíčky, se kterými ušetříte dost peněz (děti do 3 let jsou zdarma). Zpátky jsme jeli stezkabusem, který je ideální pro vozíčkáře nebo pokud se s dětmi na lanovku bojíte.

Dle Sárinčina výrazu jsem se nebála jen já 🙂

Na Království lesa si vyhraďte klidně celý den nebo alespoň odpoledne, děti se tu totiž vyřádí a to bez ohledu na věk. Pod širým nebem, v chládku mezi stromy najdete několik atrakcí pro dovádění a zdokonalování pohybových dovedností: tunely, trampolíny, lanovky, provazové sestavy, stromová městečka, prolézačky, houpačky, domečky pro děti, hrady a hradiště, kolotoče, pískoviště nebo skluzavky. Nádherný je i vnitřní koutek, který jsem zapomněla nafotit, ale bylo v něm velké množství přírodnin a návody na to, jak si z nich vyrobit různé předměty na památku (takové lesní dílničky). Všude je krásně čisto a za mě je to jedno z nejhezčích venkovních míst pro děti vůbec. Jediné, co pokulhává, obzvlášť s ohledem na cenu, je zdejší nabídka občerstvení (doporučuju vzít svačinu s sebou, pod lanovkou je prodejna Coop).

Krmení koz mělo asi největší úspěch.
„Mami, mami, houpy.“
Sárinka chtěla toho medvěda domů.
Sensorický chodník.
Poslední fotka Sárinka, pak to zalomila a probudila se až v autobuse.
Výraz absolutního štěstí.
Škoda, že podobné hřiště nemáme i v Budějovicích.
Trénink hrubé motoriky a zábava v jednom.
A to vše na čerstvém vzduchu.
Farmářské geny naše děti nezapřou.

My jsme se potom šli ubytovat do apartmánu Loděnice Lipno , který se nachází na břehu lipenského jezera. Měli jsme apartmán, kde byl obývací pokoj s plně vybaveným kuchyňským koutem (lednice, myčka, další spotřebiče) a jednou ložnicí (v ní byla i dětská cestovní postýlka). V obývacím pokoji byla krásná krbová kamna, tak jsem si hned představovala, jaká romantika to musí být v zimě. V létě oceníte zase přímý vstup na pláž a venkovní posezení. Od té doby, co máme děti, preferujeme apartmány, protože mají děti víc prostoru na hraní a já nemusím řešit, kde večer udělám mléko apod.

Z apartmánu jsme byli za minutu u vody.

Na ubytování jste se mě hodně ptali, ale já mám zušenost jen s tím, ve kterém jsme byli my, takže moc neporadím. Nicméně na večeři jsme šli do nedalekého resortu Amenity a tam to vypadalo jako ráj pro děti. My jsme se v klidu najedli (večer nám chutnalo, ale byli jsme tam v neděli na oběd a to služby i kvalita jídla pokulhávala) a děti si hrály na venkovním hřišti se skluzavkami, trampolínami a vodní kaskádou (dětský koutek by měl být i uvnitř, ale tam jsme nebyli). Dokonce tam pak bylo i minidisco v rámci animačního programu, který tento resort nabízí.

Jídlo na Lipně je celkem drahé a ne vždy jsme měli štěstí, že nám chutnalo, budu tedy ráda za vaše tipy v komentářích.

Druhý den nám skoro celý den pršelo, takže jsme se věnovali vnitřním aktivitám. Dopoledne jsme vyrazili do bazénu Aquaworld, kde nechybí vířivka s výhledem na jezero, plavecký bazén, vodní skluzavka pro děti (Sáru jsme z ní nemohli dostat :D) nebo bazén s protiproudem (tam se zase líbilo Samíkovi). Pokud si chcete vodu užít do sytosti, pak doporučuji zajet do nedalekého Wellness hotelu Frymburk, kde je vnitřní i venkovní aquapark a saunový svět – v minulosti jsme tam byli i ubytovaní a můžu jen doporučit.

Ten výhled na jezero je krásný.
Samík je velký milovník vody.
Sárinka nepotřebuje ani rukávky, ta se nebojí ničeho.
Protiproud měl velký úspěch.

My jsme se pak přesunuli jen o patro výš do Hopsária, což je zábavní centrum pro děti, kde najdete prolézačky s překážkami, střílecí děla s míčky, skluzavky přes dvě podlaží, míčkový bazén, nafukovacího klokana, trampolínu a oddělené hřiště pro nejmenší. Součástí Hopsária je i bistro a venkovní část s dlouhou sjezdovkou s nafukovacími kruhy a dráhou pro šlapací auta. Tady jsme děti unavili a vyrazili na oběd do restaurace Slunečná louka, kde mají hezký dětský koutek a jídlo bylo taky dobré.

Samíka jsem v Hopsáriu viděla asi jednu minutu 😀
Sárinku musíme ještě hlídat, ale bude v tomhle po bráchovi.

Opoledne jsme vyrazili do Frymburku, kde se nachází výstava Svět pod hladinou, kde už jsme sice jednou byli, ale naši rybáři nemohli tuto expozici přibližující podvodní život vynechat. Vidět tu můžete více jak 30 akvárií s rybami sladkovodními i mořskými a dětem se určitě bude líbit kontaktní a krmící nádrž. My jsme pak vyrazili do hotelu Maxant na zákusek a zmrzlinu a na procházku kolem vody (loni jsme tudy jezdili na kolech a vyzkoušeli i přívoz do Frýdavy a je tu i hezká pláž s dětským hřištěm). Pokud tu budete za hezkého počasí, určitě doporučuji i Kubíkovu naučnou stezku, která je plná aktivit a rébusů a ti nejmenší ocení minizoo a vodní pumpy s korýtky.

„Mami a kde mají pruty?“
Bojím se doby, kdy budou chtít nějaké zvířátko domů.
Něco pro milovníky Nema 🙂
Při procházce Frymburkem narazíte na krásně vyřezávané sochy.
„Mami, pincezna.“

Třetí den se počasí zase umoudřilo, takže jsme se dopoledne vydali na Stezku korunami stromů. Pokud jste autem, parkuje se na centrálním parkovišti, které je zdarma a hned u nástupní stanice lanovky. Stezka je dlouhá 675 metrů a je bezbariérová, takže sem můžete klidně i s kočárkem jako my. Po celé stezce je umístěno několik naučných didaktických stanic pro děti i dospělé a také 11 adrenalinových zastávek – Samík jich se mnou pár absolvoval, ale bál se dost:) Pro děti od 6 let je tu také jeden z nejdelších suchých tobogánů v ČR – 52 metrů dlouhý. Dolů jsem jela s dětmi autobusem a Míla sjel 4 km dlouhou trasu na sjezdové koloběžce, kterou si nahoře zapůjčil. Koloběžky jsou navrženy pro bezpečný sjezd a cesta vede po asfaltových cestách a upraveném lesním úseku, takže pokud máte větší děti, můžete jet celá rodina (mají i ochranné helmy).

Největší zážitek – setkání s Foxem – Samík si ho pamatoval ze zimního lyžování na Lipně.
Bál se, ale byl statečný.
Ten výhled, to je něco neskutečného.
Od poslechu zvuků ptáků jsme je nemohli dostat.

Poté jsme se rozhodli pro menší cyklovýlet – s sebou jsme brali jen Samíkovo kolo, takže jsme šli do půjčovny, abychom si vybrali nějaké kola pro sebe (půjčovali jsme ve stejné půjčovně jako člun). Já jsem si hrozně přála vyzkoušet elektrokolo a tak se taky stalo (no jsem nadšená, co vám budu vykládat) a Míla si půjčil klasické kolo s dětskou sedačkou. Vydali jsme se po jezerní cyklo in-line stezce, kerá se vine po břehu lipenského jezera a je opravdu nádherná. Převýšení je minimální a tak okruh hravě zvládnou i děti. Jinak tras pro cyklovýlety je na Lipně několik, takže pokud jste milovníci kol, tady si přijdete na své (přidávám ještě odkaz na některé trasy a jejich popis zde).

Házení kamínků do vody – zábava napříč generacemi.

Po cyklovýletu jsme si šli znovu půjčit motorový člun, tentokrát už o něco větší, s kajutou, kde by si Sárinka mohla opdočinout a užívali jsme si hezkého počasí. Na závěr jsme se vydali na bobovou dráhu, která se nechází v blízkosti centrálního parkoviště. Bobové dráhy jsou tam dvě: horská (pro rodiny s dětmi) a korytová (pro sportovnější jezdce). Na té horské je na každém bobu bezpečnostní pás a automatické brzdy, takže si rychlost řídíte sami (Míla jel se Sárinkou za námi, takže jsem se nemusela bát, že se na nás bude někdo tlačit, když pojedeme se Samíkem pomalu). Děti od 8 let mohou jezdit samy.

Naši kapitáni.
Až bude hezky, musíme na člun znovu a spojit to s koupáním.
Taky jsem si to musela zkusit.

Pro větší děti je toho na Lipně opravdu spousta, např. bikepark, floutrejl, lanový park, pumptrack a mnoho dalšího. Velice oblíbené je na Lipně i kempování a např. v kempu Modřín je i animační stan lišáka Foxe, ve kterém probíhají sporotvní i kreativní aktivity. Z toho, co jsme nestihli, ale vy jste mi to doporučovali: koupání v Areálu Nový rybník v Příbrami, Pohádková rezervace v Hořicích na Šumavě (je nutné rezervovat předem a nehrají každý víkend) a naučná stezka Olšina tamtéž, Vítkův hrádek a rakouská Zoo Altenfelden.

Pokud jste nad Lipnem zatím jen uvažovali, tak já ho určitě všema deseti doporučuji, obzvlášť rodinám s malými dětmi. A pokud tam budete, určitě nezapomeňte navštívit i Český Krumlov (článek zde) nebo třeba Hlubokou (článek zde).

Krásný den. L.

73 komentářů u “LIPNO – JAK SI HO UŽÍT S DĚTMI

 1. Hi, I do believe this is a great web site. I stumbledupon it 😉 I’m going to come back yet again since i have bookmarked it.
  Money and freedom is the best way to change, may you be rich and
  continue to help other people.

 2. It is perfect time to make some plans for the future and it is time
  to be happy. I have read this post and if I could I wish to suggest you
  few interesting things or suggestions. Maybe you could write next articles referring to this article.
  I desire to read even more things about it!

 3. fantastic post, very informative. I’m wondering why the opposite experts of this sector do not
  notice this. You should continue your writing.
  I am sure, you have a huge readers‘ base already!
  adreamoftrains web hosting service

 4. Very good blog you have here but I was wondering if you knew of
  any user discussion forums that cover the same topics discussed in this article?
  I’d really love to be a part of online community where I
  can get suggestions from other knowledgeable people that share the same interest.
  If you have any recommendations, please let me know.
  Cheers!

 5. I loved as much as you will receive carried out right here.
  The sketch is attractive, your authored material
  stylish. nonetheless, you command get bought an edginess over that you wish be delivering the following.
  unwell unquestionably come further formerly again as exactly the same nearly a lot often inside case
  you shield this hike.

 6. Howdy very cool website!! Guy .. Beautiful ..

  Amazing .. I’ll bookmark your site and take the feeds also?

  I’m happy to search out so many helpful info here within the submit, we want develop more strategies on this regard,
  thanks for sharing. . . . . . cheap flights 3gqLYTc

 7. It’s a shame you don’t have a donate button! I’d definitely donate to
  this superb blog! I guess for now i’ll settle for bookmarking and adding your RSS feed to my Google account.

  I look forward to brand new updates and will talk about this
  site with my Facebook group. Chat soon! 3gqLYTc cheap flights

 8. Hi there, i read your blog from time to time and i own a similar one and i was just wondering if you
  get a lot of spam responses? If so how do you prevent it, any plugin or anything you
  can recommend? I get so much lately it’s driving me insane so any
  assistance is very much appreciated. yynxznuh cheap flights

 9. I’m really enjoying the design and layout of your site.

  It’s a very easy on the eyes which makes it much more enjoyable for me to come here and visit
  more often. Did you hire out a designer to create your theme?
  Great work!

 10. We’re a group of volunteers and opening a brand new scheme in our community.
  Your web site provided us with helpful information to work on. You have
  performed a formidable job and our whole neighborhood might be grateful to you.

 11. Wonderful site you have here but I was curious
  about if you knew of any user discussion forums that cover the same topics talked
  about here? I’d really love to be a part of community where
  I can get advice from other experienced individuals that share the same interest.
  If you have any suggestions, please let me know. Many thanks!

 12. Hi there would you mind stating which blog platform you’re working with?
  I’m planning to start my own blog in the near future but I’m having a difficult time selecting between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal.
  The reason I ask is because your design seems different then most blogs and I’m looking for something
  completely unique. P.S My apologies for being off-topic but I
  had to ask!

 13. Thanks for another informative website. Where else could I get that type of information written in such an ideal way? I’ve a project that I’m just now working on, and I have been on the look out for such info.

 14. After study a few of the blog posts on your website now, and I truly like your way of blogging. I bookmarked it to my bookmark website list and will be checking back soon. Pls check out my web site as well and let me know what you think.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.