LÁZEŇSKÝ TROJÚHELNÍK – KAM S DĚTMI

Lázeňský trojúhelník – to je souhrnný název pro tři nejznámější lázeňská města: Karlovy Vary, Františkovy Lázně a Mariánské Lázně. Vzhledem k tomu, že pocházím ze Sokolova, mám celkem zmáknuté výlety po západních Čechách. Mnoho jsem jich absolvovala jako dítě se svými rodiči a teď, když k nim zavítáme, ráda ukazuji našim dětem místa mého dětství. Začnu Mariánskými Lázněmi, které jsme navštívili loni v rámci jednodenního výletu a shodli jsme se, že se tam musíme vrátit minimálně na víkend a tak se také stalo.

Proč už se nenosí šusťákovky?

Hned po příjezdu jsme se ubytovali v Boutique hotelu SwissHouse, který nás zaujal tím, že má dětský koutek, velkou zahradu s trampolínou a nachází se nedaleko přírodního parku Prelát – takže ideální místo pro rodiny s dětmi. Mně se líbilo, že je to hotel rodinného typu (majitelé jsou moc milí lidé a zajímají se o to, jak jsou hosté spokojení) a že jsme se díky dětkému koutku v altánku mohli konečně v klidu najíst. Zdejší gastronomii musím vyzdvihnout, protože nám s Mílou opravdu moc chutnalo – není tedy divu, protože zde vaří kuchaři s oceněním Grand restaurant, což bylo znát jak při snídaních (při vzpomínce na domácí pomazánky, chléb i máslo se mi sbíhají sliny ještě teď), tak večeřích (každý ze tří chodů byl vynikající).

Krásné ježírko v hotelové zahradě.

Z hotelu jsme se přesunuli rovnou na kolonádu, protože jak jinak začít výlet do lázeňského města než teplou oplatkou (za sebe doporučuji Kolonáda café&shop, kde je mají stále kvalitní) a ochutnávkou zdravého pramene. Procházka lázeňským centrem se bude dětem líbit, protože cestou potkáte kočáry s koňmi, jezírko s kačenkami a zpívající fontánu. Jestli chcete dětem udělat procházku zajímavější, stáhněte si pracovní listy zde , vydejte se na trasu podle nich a nechte děti plnit úkoly. Když donesete vyplněné pracovní listy do infocentra, dostanou děti drobný dárek. Pokud se obáváte bolavých nožiček, můžete využít turistický autovláček a vydat se na vyhlídkovou jízdu, která trvá 30 minut.

Měla jsem úplně nostalgickou náladu, když jsem viděla své děti na místech, kde jsem běhávala jako dítě já.

Na kolonádě se nachází zpívající fontána, což je jedno z nezpomenutelných míst mého dětství – dodnes si pamatuji ten kouzelný pocit, když jsem ji viděla poprvé hrát. Fontána hraje od 7:00 do 19:00 každou lichou hodinu a ve 21:00 a ve 22:00 dokonce barevně svítí. My jsme se k fontáně museli vrátit několikrát, protože děti z ní byly naprosto unešené. Mě okouzlila večerní projekce za doporovodu písní Karla Gotta (video záznam najdete na konci článku).

Od fontány jsme děti dostávali jen horko těžko.

Druhý den dopoledne jsem využila služeb hotelového maséra, kterého můžu vřele doporoučit – dlouho jsem nebyla na tak dobré masáži. Pokud si chcete dopřát relax, tak v hotelové zahradě se kromě krásného jezírka nachází také netradiční finská sauna, takže pokud vám nepřeje počasí, můžete se tam ohřát.

Finská sauna musí být skvělá i v zimě, když z ní můžete skočit rovnou do sněhu.

Míla mezitím odvezl děti do animačního klubu Coolonáda, který tu byl zřízen jako reakce na koronavirus, aby rodičům nebylo líto, že přijdou o benefity dovolené u moře. Stačí jen vyměnit slanou vodu za pramenitou a užít si wellness, zatímco je o vaše děti dobře postaráno. Animační program je určený dětem od 3 do 15 let a odehrává se ve dvou 3 hodinových blocích (dopoledne a odpoledne). Hlídání vám tu však mohou zajistit i pro menší děti, tak se na ně neváhejte obrátit (konkrétní program najdete zde). Naše děti si tu hezky pohrály a ještě si vyrobily krásná trička.

Na promo video Coolonády se můžete podívat tady.

Malé gastronomické okénko: na oběd za námi přijeli moji rodiče a na vaše doporučení jsme se vydali do České hospůdky, kde vaří opravdu výtečně českou klasiku a navíc je tu moc milý personál. Z dalších podniků jste nám na jídlo nejvíce doporučovali restauraci Medité a Modrou cukrárnu, kam jsme však nestihli zavítat. Za nás můžu ještě doporučit restauraci Doma, kde jsme byli minulý rok nebo se můžete vydat na proslulé degustační gourmet menu do hotelu Swiss house (my jsme tam vzali na večeři i mé rodiče).

Jídlo jsem bohužel moc fotit nestíhala, bylo totiž lákavější než foťák.

Spolu s rodiči jsme se pak vydali lanovkou do Parku Boheminium, což je naučně poznávací okruh s dokonalými maketami významných památek České republiky. V tomto 4. největším parku miniatur v Evropě jsme byli už loni a moc se nám tam líbilo, takže jsme toto místo nemohli vynechat ani letos. Nově tu chovají minikoně a přibyly také dvě miniatury, a to shořelý kostel Božího těla v Gutech a zámek v Lednici. Nás dospělé bavilo dohadovat se, o kterou památku se jedná a děti zkoušely různé interaktivní prvky a pohrály si na hřišti zasazeném uprostřed parku. Kousíček od parku najdete i obůrku Hvozd, kde můžete obdivovat překrásné daňky, srnky a jeleny, kteří jsou zde chováni. Pokud plánujete navštívit víc památek, určitě se podívejte na turistickou kartu, se kterou získáte slevy či vstupy zdarma.

Zatímco já se lanovek bojím, naše děti je milují.
K parku můžete vyjet i autem, takže záleží na vás, kterou variantu si zvolíte.
Miniatury jsou opravdu nádherné a na některých z nich pracovali i vězni z Horního Slavkova.
U tohoto modelu s jezdícím vláčkem by mohl stát Samík celý den.
Samík si chtěl taky cvrnknout do kuličky.
Model Ještědu s lanovkou mohou děti také ovládat.
Na hřišti je kromě skluzavek, houpaček a pískoviště také trampolína a mnoho kol a odrážedel.

V neděli se nám nabídli rodiče, že vezmou děti do Prelátu, abychom si my mohli užít wellness. Prelát je přírodní park, kde najdete dětskou lanovku, houpačky, prolézačky, překážkovou dráhu, mašinku a auta z klád, pískoviště, vodní svět nebo třeba šplhací pyramidu se skluzavkou. Vše je pouze z přírodních materiálů a zabaví se tu i větší děti. Vzhledem k tomu, že jsme tam nebyli s dětmi my, tak vám sem dám fotky z naší loňské návštěvy tohoto místa.

Jak byl Samík ještě malinký.

My s Mílou jsme se mezitím vydali do římských lázní, které najdete v hotelu Nové lázně. Abyste mohli využít zdejší wellness, nemusíte tu být ubytovaní, stačí si zakoupit wellness kartu (na 3 hodiny 690 Kč). Tento historický komplex byl postaven v roce 1896 a z tohoto roku jsou zde zachované dva původní bazény. Kromě nich tu najdete také bazén s protiproudem, whirlpool, 2 sauny, sanarium, parní lázeň, Kneippovu terapii, ochlazovací bazének, fontánku s ledovou tříští a relaxační místnost k odpočinku. My jsme si to tu užili na maximum a krásně jsme se zrelaxovali (bylo to potřeba, protože Sárinka nám celý víkend dávala pěkně zabrat).

Dva původní bazény jsou pastvou pro oči.
Takový relax si zaslouží každý rodič.

Musím říct, že víkend je opravdu málo, obzvlášť, pokud vás čeká tak daleká cesta jako nás a jedete na polední spánek dětí tam i zpět. Takže jsme nestihli navštívit třeba koupaliště Lido s písečnou pláží, které jste nám hojně doporučovali. Na oběd před odjezdem jsme se zastavili na naučné stezce Kladská, kam jsem s rodiči jako dítě jezdívala pravidelně. Cesta vede po dřevěných chodníčcích (takže zvládnete i s kočárkem) a je to jedna z nejstarších a největších přírodních rezervací na Karlovarsku a nejcenější část CHKO Slavkovský les. My jsme tentokrát nestihli procházku, ale pochutnali jsme si na smažáku a haluškách, zatímco si děti hrály na hřišti.

Na Kladské mají krásné hřiště, kde se děti vyřádí.

Jednotlivá lázeňská města od sebe nejsou daleko a tak je pravděpodobné, že pokud budete ubytovaní v jednom z nich, určitě se vydáte na výlet i do těch ostatních. Do Karlových Varů jsem s rodiči jezdila jako dítě nejčastěji, protože jsme to měli nejblíž. Opakovaně jsme se vraceli na rozhlednu Diana a vždycky, když tam jedeme, tak nám rodiče vypráví, jak nám tam se sestrou jeden velký černoch dával drobné do jukeboxu. Později rodiče zjistili, že ten černoch byl herec Forest Whitaker, který tam byl na filmovém festivalu. Já ho mám nejvíc spojeného s filmem “Experiment”, který byl mimochodem natočený podle kontroverzního Stanfordova vězeňského experiment. Pro děti je zážitek už samotná jízda lanovkou, která vás vyveze k vyhlídce, ze které budete mít Karlovy Vary jako na dlani. Nahoře se nachází restaurace, venkovní hřiště a mini zoo (prasátka, kozy, poníci, pávi).

Zvířátka jsou vždycky sázkou na jistotu.
Stejně jako hřiště, kde si uanvený rodič odpočine.

Kromě výše zmíněného je pod vyhlídkou také Motýlí dům, ve kterém můžete vidět motýly z celého světa. Samík byl nadšený, že si na něj motýlci sedali a mě bavilo je fotit.

Motýlí farma.

Již loni mě mile překvapily Františkovy Lázně, kde jsme navštívili muzeum optických iluzí, které by mělo být i v K. Varech. Pokud budete stejně jako my trošku bloudit, hledejte nahoře, protože muzeum Fata Morgana se nachází v patře. Výstava je interaktivní a hravá, takže se líbila i Samíkovi (hlavně pohádkové postavy a zakřivená zrcadla). U všech exponátů najdete ilustrační návod, jak si udělat fotografii a vyznačené místo, odkud máte fotit, takže to zvládne opravdu každý.

Muzeum optických iluzí – zábava pro malé i velké.

Ve Františkových L. stojí za návštěvu i lesopark Amerika. Původně jsme k němu chtěli jet mikrovláčkem (vyjíždí z infocentra), ale ten místo od 11:00 jezdil až od 13:00, tak jsme se do cíle vydali pěšky. Cestu jsme začali na moc hezkém dětském hřišti, odkud jsme Samíka dostávali horko těžko. Pak jsme zvolili trasu pro vozíčkáře (pro kočárek ideální) a šli jsme (necelé 2 km). Kromě krásné přírody a rybníku Amerika, tu můžete vidět i několik druhů zvířat v malém zooparku (my jsme měli smůlu a viděli jsme jen kozy), ve kterém se nachází také hřiště. Pokud budete mít čas, zajeďte do nedaleké přírodní rezervace Soos, kde vyvěrá velké množství minerálních pramenů (návštěva je ideální pokud zrovna není sucho).

Hřiště, které jsme potkali cestou na Ameriku.
A hřiště a zvířátka přímo na Americe.

Doufám, že jsem vás navnadila k výletu na západ Čech a přeji vám, ať si užijete krásný zbytek léta.

Slibovaný video záznam z noční projekce s písní K. Gotta.

L.

7 komentářů u “LÁZEŇSKÝ TROJÚHELNÍK – KAM S DĚTMI

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.